Доступність посилання

ТОП новини

Чеське скло: три століття традиції


Прага – До яскравих візиток Чеської Республіки належить знамените чеське скло. Традиційному виробництву, яке нараховує в Чехії вже три століття, присвячена велика виставка скла, яка відкрилась у Празі. Понад 400 виробів із крихкого, але гарного матеріалу – це не тільки історія скла, але й також зміни поколінь, кожне з яких мало свої уподобання і вимоги до виробів зі скла, збагачуючи традицію.

Почати потрібно із містечка Гаррахов, що на півночі Чехії, де на початку 18-го століття звели піч і почали варити скло. Так зродилась одна з перших і нині найвідоміша гута – цех із виробництва скла. Протягом століть мінялись покоління і смаки, які впливали на форму і декор скляних виробів, але не змінилась технологія.

І нині, так само, як 300 років тому, майстри скла стоять біля печей, видувають, так би мовити, «вручну» свої вироби, обережно з помічниками витягають зі скляної стрічки декоративні елементи, якими вмить, всього за кілька секунд мусять оздобити виріб, тому що скло охолоне і процес потрібно буде починати знову. Тому так цінується досвід і традиції гутного скла, які з кожним новим майстром збагачуються.

«З Нового світу до усього світу»

Організатори виставки чеського скла докладно вивчили архіви і виявили, що перші вироби Гарраховськогої цеху, який отримав назву «Новий світ», датуються 1712 роком. Тому виставку так і назвали «З Нового світу до усього світу».

«Гарраховське виробництво скла має свої особливості, тому що на відміну від інших скляних цехів у Чехії, які виробляли, наприклад, тільки шліфоване скло, Гарраховстке виробництво від початку було універсальним, – зазначає куратор празької виставки Ян Мерґл. – У Гаррахові виготовляють всі типи скла, від так званого гарячого, тобто гутного скла, до особливих «холодних» технік – шліфування. З Гаррахова походить і так зване «розмальоване» скло, маємо і гарні зразки сецесії. Це справді універсальне скляне виробництво широкої гами нових процесів і технологій».

На виставці серед чотирьох сотень творів кожен знайде щось для себе – свічник, кухоль для пива, за прозорими гранями якого особливо смачно виграє жовтий, густий напій, чи тонкий гранчастий келих, або букет скляних кольорових квітів.

Найбільше покупців у Японії та США

На думку фахівців, визначити, що нині формує моду на скляні вироби, тяжко. Популярністю користується все: і чеське декоративне скло, і ужиткові вироби – келихи, кухлі, канделябри, люстри. А серед покупців переважає Далекий схід, розповів Радіо Свобода Ян Мерґл.

«Звичайно передусім це Японія, куди ми вивозимо скляні вироби ручного виробництва, – каже він. – Наші келихи також успішно вивозяться до Сполучених Штатів Америки, американці мають свої особливі побажання щодо розмірів посуду для напоїв».

Словом, скло як чеський культурний феномен добре відоме у світі. Кожного дня і не тільки в музеях, а й на вітринах численних крамниць по всій Чехії вироби з чеського скла роблять своїй країні й її майстрам добру рекламу.
  • Зображення 16x9

    Оксана Пеленська

    Працюю в Українській редакції Радіо Свобода 25 років, також стільки само років займаюсь історією української еміграції в міжвоєнній Чехословаччині. Закінчила славістику у Львівському університеті імені Івана Франка (1970 рік, диплом з відзнакою), протягом 1986–1989 років навчалась в аспірантурі Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології імені Максима Рильського НАН України. У 1992 році – стипендія Гетті Фундації (Getty Foundation, USA). До 1992 року працювала вченим секретарем Львівської національної галереї мистецтв. Протягом 1993–1995 років – керівник канцелярії посольства України в Чеській Республіці.

ФОТО ТА ВІДЕО

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG