Доступність посилання

ТОП новини

Вдома чи у дитсадок? У Німеччині критикують запропоновану допомогу


Берлін – Причиною непорозуміння між німецькими парламентарями став новий законопроект. У центрі дебатів опинились нові соціальні виплати, що їх мають отримувати сім’ї, які виховують маленьких дітей вдома, а не у дошкільних установах. Через бойкот опозиції ухвалити новий законопроект, що є коаліційною ініціативою, не вдалось. Та й власне самі сім’ї не в захваті від нових виплат.

Батьки, які вирішують виховувати маленьких дітей до 3 років вдома, а не у спеціальних дошкільних установах, згідно законопроекту, мали б отримувати з січня наступного року спеціальну допомогу по догляду за дітьми. Щомісячна сума мала б становити 100 євро на дитину у віці від 1 року. Та з 2014 – виплата збільшиться до 150 євро. На такі виплати у 2013 році уряд планує виділити близько 400 мільйонів євро. Із 2014 бюджет планують збільшити до 1 мільярду євро.

Урядовці вважають, що таким чином буде досягнуто, так би мовити, справедливість – батьки, які виховують дітей вдома, матимуть право на фінансову допомогу так, як і ті, чиї діти відвідують дошкільні установи, що фінансуються державою. На гроші можуть розраховувати й працюючі батьки, які залишають доглядати своїх дітей родичам чи няням.

Нова соціальна допомога опинилась у центрі бурхливих дискусій. Критика лунає як з боку опозиції, так і з боку батьків. Опозиція проігнорувала голосування за новий законопроект, який, згідно з планом, мав би бути ухвалений до початку літніх канікул. Тож нове відбудеться вже у вересні.

Замість виплат краще більше нових дитсадків – експерт

На думку критиків, уряд хоче компенсувати нестачу вільних місць у дитсадках. Бо батьки, навіть які хотіли б віддати дитину у дитсадок, часто не мають цієї змоги через брак вільних місць. Згідно зі статистикою, на разі не вистачає близько 230 тисяч місць. Чи вистачить 150 євро на домашній догляд за дитиною, на думку фахівців, залежить від родини.

За словами голови німецького товариства захисту дітей Паули Хонканен-Шоберт, наразі у Німеччині є ціла низка різних соціальних виплат, як наприклад дитячі гроші, батьківські гроші. А тепер мають з’явитися гроші на догляд за дітьми до 3 років, але доцільнішим було б створити єдину систему мінімального забезпечення дитини. Як уточнює експерт, згідно з результатами останніх опитувань, 70 відсотків німців виступають проти соціальних виплат для догляду за дітьми.

«Я думаю, що було б краще ці гроші інвестувати на створення нових дошкільних установ та підтримку кваліфікованого персоналу, який би належним чином доглядав за дітьми», – пояснює Хонканен-Шоберт.

Виплати по догляду за дітьми негативно впливають на інтеграцію – експерт

На думку представників Європейської комісії, зокрема комісара з питань соціальної політики Лазло Андора, такі виплати сприятимуть послабленню ринку праці особливо серед жінок. Нещодавно оприлюднені результати дослідження Організації економічної співпраці та розвитку «Робота для емігрантів», яке було проведено у низці європейських країн, показали, що впровадження допомоги по догляду за дитиною спричинює зниження рівня зайнятості жінок, особливо у емігрантських родинах. Зокрема у Норвегії через ухвалення такого закону рівень зайнятості жінок-емігранток знизився на 15 відсотків. Введення таких виплат не сприяє також й інтеграції дітей-емігрантів.

«Діти з емігрантських багатодітних родин, де батьки мають низький рівень професійної кваліфікації, могли б здобути набагато більше, коли б якомога раніше отримували доступ до дошкільної освіти у відповідних закладах. Мова йде про дітей віком від 2 до 3 років. Дослідження, які були проведені у Франції, показали, що саме у цьому віці формування відповідної соціальної компетенції та навичок є вирішальними для подальшого успіху в навчанні», – говорить один з ініціаторів та керівників дослідницького проекту «Робота для емігрантів» Томас Лібіг.

За словами керівника німецького товариства з захисту дітей Паули Хонканен-Шоберт, зв’язок з батьками дуже важливий, але тут не має бути або-або. Тобто залишати немовля у ясельках чи виховувати тільки вдома. І можливість поєднувати ці дві альтернативи є найкращою умовою для розвитку дитини.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG