Доступність посилання

ТОП новини

Робота по-українськи: цілодобово, за копійки, без права на туалет


Київ – Низька зарплата, нестерпні умови, обмеження особистої свободи – це типові проблеми, з якими стикаються наймані працівники в Україні. Такої думки дотримуються і профспілкові лідери, і самі робітники. Однак навіть таких робочих місць українців позбавляють за примхою роботодавця. Хоча самі роботодавці переконують, що звільняють та оформлюють на роботу з дотриманням закону та прав людини.

Мешканець Херсона Микола Стадник працює сторожем гуртожитку в місцевій морській академії. Гуртожиток частково в ремонті, частково – відданий в оренду, тому діючого санвузла там немає. Тож сторож має ходити по воду до сусіднього кафе, а в туалет – у найближчі кущі. Більше того, зміна охоронця гуртожитку триває добу, і посадові інструкції забороняють йому в цей час спати, а час прийому їжі суворо обмежений.

Схоже, на цю роботу в Херсоні чимало охочих, бо керівник охорони вишу, каже Микола Стадник, хоче звільнити значну частину працівників і замінити їх своїми знайомими. Зарплата на посаді сторожа в академії – 1000 гривень на місяць. Тобто, приблизно втричі менше, аніж межа бідності, визначена в найменш заможних з-поміж країн Євросоюзу. Однак за право на це робоче місце все одно доводиться боротися, каже Микола Стадник.

«Я – передпенсійного віку, є проблеми зі здоров’ям, до того ж – частину грошей віддаю дочці, якій лишається рік до повноліття, – каже Микола Стадник. – Тому тримаюся за цю роботу. Але керівник охорони академії Валерій Лавров погрожує мене звільнити, каже, що збирає на мене «досьє». Коли я роблю обхід чи виходжу до туалету, він звинувачує мене у відсутності на робочому місці. Колеги кажуть, що звільненням погрожують і їм і що Лавров хоче призначити охоронцями лише своїх людей», – зазначає Микола Стадник.

Сторожів, які працюють за 1000 гривень на місяць, перевірятимуть на профпридатність

Сам керівник охорони морської академії Валерій Лавров ці звинувачення відкидає.

«Микола Стадник і сам хотів звільнятися найближчим часом, це не моя ініціатива, – каже він. – Між тим, я постійно помічав, що він порушує трудову дисципліну. То його немає на роботі, то в гуртожитку з ним стороння людина. Зміна триває добу, і у цей час охоронець не повинен спати. Це важко. Тому найближчим часом у нас відбудеться медкомісія щодо того, чи можуть працівники виконувати свої обов’язки за станом здоров’я, і не виключено, що Микола Стадник просто боїться звільнення, якщо не пройде комісію».

Віктор Гусєв, ректор ліцею морської академії, якій належить гуртожиток, про конфлікт сторожа із з начальником охорони нічого не чув, але найближчим часом обіцяє розв’язати інцидент.

Юрист Костянтин Капошилін, який захищає права працівників Херсонської морської академії, підготував звернення до її керівництва.

«Маємо ситуацію, коли керівник нижчої ланки намагається запровадити свої правила й узяти на роботу своїх знайомих, порушуючи закон та права інших працівників», – каже юрист.

Українці змушені відстоювати своє право на робоче місце, попри низьку зарплату та погані умови праці, бо їм не залишили вибору, заявив Радіо свобода керівник профспілки «Захист справедливості» Віктор Стратан.

«Причина таких ситуацій у тому, що в усій Україні заробітна плата занижена в декілька разів, і найманий працівник не має вибору через змову влади та роботодавців. Оскільки найбільші роботодавці і є представниками влади. Днями я був у Федерації роботодавців України, коли її члени виступили з пропозицією розділити соціальний внесок між робітником і працедавцем (зараз його сплачують підприємства). Це можна робити лише після підвищення заробітної плати удвічі-втричі. Бо нині мінімальна зарплата в Україні не забезпечує навіть мінімальних потреб людини», – наголошує Віктор Стратан.

Саме із цим профспілківець пов’язує численні виробничі конфлікти в Україні та зменшення кількості населення в країні загалом. Мінімальна заробітна плата в Україні становить 1134 гривні, тобто в декілька разів менша, ніж визначена межа бідності в країнах Євросоюзу.
  • Зображення 16x9

    Євген Солонина

    На Радіо Свобода працюю журналістом з 2008 року.  Народився 1979 року в місті Мелітополь Запорізької області. Закінчив факультет журналістики Запорізького Національного університету. Як журналіст найбільше цікавлюся економічною, екологічною та соціальною тематикою. На дозвіллі захоплююся садівництвом та альпінізмом.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG