Доступність посилання

ТОП новини

Британія і Аргентина: 30 років після війни за Фолклендські острови


Лондон – Велика Британія змушена виправдовувати своє володіння далекими Фолклендськими островами у південній Атлантиці, на які претендує Аргентина, котра їх називає Мальвінськими.

У червні минає рівно 30 років з часу закінчення війни, яку провадив тоді уряд Марґарет Тетчер. І Аргентина, і Британія скористалися річницею, щоб наголосити на своїх аргументах у територіальній суперечці.

Британське телебачення вело минулого тижня пряму трансляцію з церемоній на Фолклендських островах, де вшановували понад 250 британських загиблих у війні 1982 року. Аргентинців за ті понад два місяці загинуло близько 650.

Диктор «Бі-Бі-Сі» наголошувала на вдячності острів’ян за звільнення від, як кажуть британці, «аргентинської окупації».

Аргентинська правда

Це, звичайно ж, зовсім не так, як дивляться на історію в Аргентині, де стверджують, що далека європейська країна Велика Британія просто чіпляється за своє колонізаторське минуле і не має прав на територію, розташовану за понад 10 тисяч кілометрів на протилежному боці планети.

Теперішній уряд у Буенос-Айресі визнає, що 1982 року тодішня аргентинська хунта сподівалася зміцнити і свою владу в країні, розпочавши війну за повернення Мальвінських-Фолклендських островів.

Проте, президент Аргентини Крістіна Фернандес де Кіршнер нагадує, що британці захопили ту територію силою наприкінці 19-го століття.

Кіршнер намагалася днями вручити британському прем’єр-міністрові Девіду Камерону листа з нагадуванням про резолюцію ООН 1985 року, що закликає обидві країни шляхом мирних переговорів уладнати суперечку.

Лондон відмовляється навіть розмовляти

Британський прем’єр Дейвід Камерон повторив на саміті у Мексиці, що Лондон відмовляється обговорювати територіальні питання.

«Я чітко наголосив президентові Аргентини тут на зустрічі країн «Групи двадцяти», що населення Фолклендських островів вирішило провести референдум про своє майбутнє. Якщо вона вірить у демократію, якщо вона вірить у право на самовизначення, вона повинна буде поважати результат того референдуму», – сказав британський прем’єр-міністр, наголосивши, що говорив про це з Кіршнер дуже наполегливо.

Кореспонденти кажуть, що під час короткої зустрічі в кулуарах саміту насправді відбулася перепалка, в якій Камерон відмовився взяти в руки листа, котрого йому давала президент Аргентини.

Закиди про колоніалізм

У Буенос-Айресі ставлять під сумнів референдум на островах, бо голосуватимуть на ньому переселенці з Британії, які зараз становлять там переважну більшість населення. Лондон звинувачують у політиці колоніалізму.

Територіальну суперечку час від часу підігрівають повідомлення про плани розробки покладів нафти в океані біля Фолклендських островів.

Зараз схоже, що ця боротьба за рештки британських заморських володінь з місця не зрушується.

Але історія, і зокрема повернення під китайський контроль Гонконгу, свідчить, що колишнім європейським імперіям важко зберігати рештки колись величезних імперій.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG