Доступність посилання

ТОП новини

Рим, Париж, Берлін і Мадрид домовились рятувати євро економічним зростанням


(Зліва направо) Мар’яно Рахой, Франсуа Олланд, Анґела Меркель та Маріо Монті, Брюссель, 22 червня 2012 року
Рим – Нові заходи з порятунку євровалюти обговорили в п’ятницю у Римі лідери Італії, Франції, Німеччини та Іспанії. Напередодні євросаміту 28-29 червня у Брюсселі Маріо Монті, Франсуа Олланд, Анґела Меркель та Мар’яно Рахой намагалися виробити спільну антикризову стратегію Євросоюзу. Відомо, що Берліну, з його політикою суворої економії, протистоять Рим, Париж і Мадрид, наполягаючи на запуску механізмів для зростання економіки, окрім постійного урізання бюджетних витрат.

Лідери чотирьох найбільших країн єврозони докладно обговорили конкретні заходи для відновлення економіки, які винесуть на порядок денний європейського саміту наступного тижня. Як повідомив журналістам президент Франції Франсуа Олланд, вони налаштовані використовувати усі існуючі механізми для стабілізації ринків, повернення довіри і боротьби проти спекуляцій. На заходи економічного розвитку, за словами Олланда, домовились виділити 130 мільярдів євро, що становить 1 відсоток від ВВП єврозони.

Відновлення економічного зростання, стимулювання інвестицій та створення нових робочих місць у Європі – це першочергове завдання, стосовно якого дійшли згоди учасники римської зустрічі. Про це повідомив італійський прем’єр Маріо Монті, підводячи підсумки переговорів. Він наголосив, що підняття економіки неможливо гарантувати без бюджетної дисципліни. «А впорядкований бюджет, – додав Монті, – не може триматися довго, якщо відсутні умови для економічного розвитку та підвищення зайнятості населення».

Необхідна спільна політика

Канцлер Німеччини Анґела Маркель зі свого боку заявила, що на політичному рівні слід робити все можливе задля збереження євро. «Я маю на увазі політичний союз має бути міцнішим», – уточнила канцлер.

Оглядачі зауважують, що ні сьогоднішня зустріч в Римі, ні саміт ЄС 28-29 червня у Брюсселі не будуть вирішальними для порятунку єврозони через внутрішні непорозуміння. Колишній глава Єврокомісії Романо Проді сказав з цього приводу: «З одного боку є Німеччина, яка останні місяці твердить про прагнення федеральної Європи, але на ділі не йде назустріч у цьому питанні. Водночас Франція проти фелеральної Європи, однак свої зусилля спрямовує саме для цього. Тож, необхідно домовитися, усім слід зробити крок вперед».

Єврооблігації поки що у перспективі

За загальними заявами у Римі так і не визріло конкретне рішення стосовно запровадження спільних облігацій країн єврозони, проти яких так ревно виступає Берлін. За допомогою цих облігацій проблемні держави єврозони знову зможуть брати позику на ринках і у такий спосіб, кажуть економісти, рефінансуватимуть свої борги.

Напередодні, заручившись підтримкою лідерів Франції та Іспанії, глава італійського уряду Монті прагнув пом’якшити позицію «залізного канцлера» Меркель стосовно створення банківського союзу в ЄС та випуску єврооблігацій. Берлін же заявляє, що не спроможний так довго поділяти боргові проблеми «периферійної Європи», бо, мовляв, з випуском єврооблігацій слабкі країни знову відкладуть запровадження структурних реформ. Німеччина категорично проти того, щоб стимулювати зростання економіки за рахунок нових запозичень.

Після римських переговорів французький президент Олланд сказав, що єврооблігації будуть корисним інструментом для Європи і вони мають залишитися на довготривалу перспективу.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG