Доступність посилання

ТОП новини

Туреччина вже хоче колективного захисту НАТО від Сирії, але без війни


Бюлент Аринч, архівне фото
У Туреччині заявили в понеділок, що на скликаній на вівторок зустрічі НАТО Анкара домагатиметься від Північноатлантичного союзу вдатися до статті про колективний захист від нападу на країну-члена після того, як Сирія минулого тижня збила турецький військовий літак і по тому обстріляла ще один.

Як заявив віце-прем’єр-міністр Туреччини Бюлент Аринч, Анкара попросила НАТО вдатися до дії за статтею 4 Вашингтонського договору про заснування Північноатлантичного союзу, яка передбачає консультації країн-членів у разі загрози одній із них, а також за статтею 5, що встановлює принцип колективної оборони в разі збройного нападу на окремих членів – «напад на одного чи кількох є напад на всіх».

За словами чільного урядовця, Туреччина також використає всі надані міжнародним законодавством можливості, включно з правом на самооборону тощо.

Але, заявив він водночас, Туреччина «не має наміру воювати будь із ким» через збиття її літака.

Досі Туреччина заявляла, що не вдаватиметься до статті 5 Вашингтонського договору про колективну оборону в разі збройного нападу на одного з членів НАТО.

Бюлент Аринч також уперше публічно підтвердив у понеділок раніше анонімні заяви турецької сторони, що Сирія також обстрілювала й іще один турецький військовий літак – транспортник, який брав участь у пошуках літака, збитого Сирією в п’ятницю, і його екіпажу, доля якого досі не відома.

Віце-прем’єр повторив позицію турецької сторони, що збитий у п’ятницю літак був обстріляний уже над міжнародними водами Середземного моря, де з ним утратили контакт, ракетами протиповітряної оборони Сирії. При цьому він визнав, що той літак, неозброєний розвідник, помилково перебував деякий час над сирійською територією, але залишив її, щойно командування попередило його про помилку.

Бюлет Аринч, крім того, ще раз наголосив, що збитий літак не здійснював ніякої діяльності проти Сирії, включно з розвідкою, а виконував інші завдання.

За його словами, Сирія не попередила той літак про порушення, коли відкривала вогонь у час, коли той уже перебував у міжнародному просторі, і таким чином здійснила «надзвичайно ворожі дії».

У Дамаску стверджують, що турецький літак-розвідник, який порушив сирійський повітряний простір, був збитий саме в цьому просторі. Як заявив раніше в понеділок речник МЗС Сирії Джигад аль-Макдісі, той літак Сирія збила не ракетним вогнем, а артилерією протиповітряної оборони з далекосяжністю до 2,5 кілометрів, і це, за його словами, свідчить, що збиття сталося над сирійською територією.

Речник заявив, що для сирійських військових територія їхньої країни так само священна, як для турецьких територія Туреччини.

У вівторок Північноатлантична рада НАТО у складі послів усіх 28 країн-членів має зустрітися в Брюсселі на прохання Туреччини через збиття Сирією турецького літака.
XS
SM
MD
LG