Доступність посилання

ТОП новини

Глобальне потепління має свої позитиви – польські винороби


Дегустація у винороба Майка Вітні – вино просто з бочки
Варшава – Потепління клімату, яке спостерігається останніми роками, це не тільки проблеми, а й шанси для сільського господарства. Про це говорять польські виноградарі та винороби. Днями вони зібралися на свій конгрес у місті Ланцут, що на південному сході країни. Винороби ділилися досвідом виготовленя вина, говорили про його значення для розвитку туризму.

Кілька десятків польських виноробів приїхали до мальовничого Ланцута, щоб взяти участь у презентації польських вин і поговорити про спільні проблеми. Як зазначають організатори конгресу виноробів, у Польщі стрімко зростає кількість виноградників.

Про це, зокрема, говорить Єжи Стец, винороб із Підкарпатського воєводства. За його словами, сьогодні Польща переживає справжній бум закладання виноградників і продукування місцевого вина.

Тепер навіть на «північному полюсі» дозріває виноград

Ще кілька років тому, каже Єжи Стец, про польські вина майже ніхто не чув, адже в часи комунізму традиція польського виноробства фактично занепала. Наприкінці 1980-х, розповів він, у Польщі залишалося кілька виноградарських господарств в околицях міста Зелена Гора, а також у центральній частині країни при науково-дослідних інститутах. Сьогодні, наголошує Стец, в одному тільки Підкарпатському воєводстві є 120 таких господарств.

«Тепер виноградники закладають у кожному польському воєводстві, можна сказати що це своєрідна мода, передусім на півдні країни, хоча дедалі частіше виноградники з’являються на півночі, навіть у Сувалках, тобто в регіоні, який називають польським північним полюсом. Там теж можна вирощувати виноград і виробляти чудові вина», – сказав винороб.

У цілому, розповіли організатори конгресу виноробів, сьогодні в Польщі є 500 господарств, які вирощують виноград та виготовляють різноманітні вина. Польське вино, вважає Єжи Стець, – це характерний регіональний продукт, що збагачує регіональний туризм.
Майк Вітні у своєму винограднику, що неподалік Вроцлава
Майк Вітні у своєму винограднику, що неподалік Вроцлава

Вино – це показник рівня культури – польський винороб зі США

Один із найвідоміших польських виноробів – американець Майк Вітні. 16 років тому він приїхав до польського Вроцлава з Каліфорнії, щоб викладати у Вроцлавській політехніці. Винороб із діда-прадіда Вітні був вражений тим, що польське виноградарство ледь животіє. Американець заклав свій виноградник неподалік Вроцлава й невдовзі налагодив успішне виробництво польських вин. Вітні вважає, що потепління позитивно впливає на розвиток виноградарства в Польщі.

«Якщо коротко, то вирощування винограду в північній частині Польщі 20 років тому було просто неможливим, кожен додатковий день сонця – це додатковий грам цукру у винограді, це фрукти кращої якості, а отже краще вино. Це просто чудово», – зауважує Майк Вітні.

Він стверджує, що культура вживання алкоголю свідчить про загальний рівень культури країни. Повертаючись спогадами в минуле, Вітні сказав, що 20 років тому Польща була бідною країною, тож поляки купували якнайдешевші продукти. Зростання добробуту, зазначає американець, змінило вподобання польських споживачів. За словами Вітні, тепер пересічні поляки, купуючи алкоголь, дедалі частіше надають перевагу вину, а не горілці.

Як зазначає цей польський винороб, у посткомуністичних країнах вкорінений стереотип, що таке добре вино. За його спостереженнями, і в Польщі, і в Україні добрим вином здебільшого вважають міцне солодке або напівсолодке. Натомість в економічно розвинутих державах, каже він, на полицях магазинів переважають сухі та напівсухі вина. Саме такі вина починають завойовувати симпатії поляків, твердить американець.

Дивитись коментарі (1)

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG