Доступність посилання

ТОП новини

Уряд Сербії сформують партії, котрі були при владі і в 90-х роках


Голова Соціалістичної партії Сербії Івіца Дачич
Белград – Голова Соціалістичної партії Івіца Дачич отримав від президента Сербії Томислава Николича мандат на формування коаліційного уряду. Соціалісти мали б сформувати його разом із націоналістичною Сербською прогресивною партією, котру заснував і до свого обрання на пост глави держави очолював Николич. Йдеться про партії, котрі були при владі упродовж 1990-х років.

У повідомленнях інформаційних агентств зазначається, що партії Томислава Николича та Івіци Дачича свого часу запроваджували зовсім іншу політику, ніж та, за яку виступають останнім часом.

Соціалістичну партію очолював Слободан Милошевич, котрого згадують не дуже добре. Адже в дев’яності роки, коли він був президентом, Сербія вела чотири війни. Дачич тоді був речником партії й беззастережно виступав на підтримку офіційної політики. Він очолив соціалістів вже після смерті Милошевича, згодом увійшов до коаліційного проєвропейського уряду.

А Николич свого часу був заступником лідера ультранаціоналістичної Сербської радикальної партії Воїслава Шешеля, якого в Міжнародному трибуналі в Гаазі судять за обвинуваченням у скоєнні воєнних злочинів. Чотири роки тому Николич заснував Прогресивну партію, котра на виборах у травні здобула найбільше місць в парламенті. Прогресисти, так само як і соціалісти, виступають за продовження євроінтеграційних процесів.

Дачич: поважаю минуле, але дивлюся в майбутнє

Івіца Дачич відкидає твердження про те, що Сербія повертається в минуле. Він каже: «Мене не цікавить небесна Сербія. Мене цікавить, як Сербія живе сьогодні і як житиме завтра. Я поважатиму наше минуле, але більше дивлюся в майбутнє. Ця влада і я як її перший міністр – не будемо повертатися в дев’яності роки. Якщо б я цього хотів, ми робили б це упродовж минулих років. Зрештою, все що я говорив і робив, здобуло легітимність на виборах у травні».

Не всі в регіоні упевнені, що партії нової коаліції змінили свою колишню політику. Саме через це інавгурацію Николича три тижні тому бойкотували лідери сусідніх держав. Нелегко забути минуле. І в Сербії є чимало тих, хто Николича й Дачича називають псевдоєвропейцями та вовками, одягненими в овечу шкуру.

Брюссель очікує, що новий уряд буде проєвропейським

Николич під час недавнього візиту до Брюсселя чітко виступив за європейську політику. Про це він говорив і в перебігу зустрічі з держсекретарем США Гілларі Клинтон тиждень тому на міжнародній конференції в Ріо-де-Жанейро.

А Дачич нагадує що, як міністр внутрішніх справ, упродовж минулих чотирьох років найкраще співпрацював з колегами з Боснії і Герцеговини, Хорватії та Словенії. Це саме він бажає продовжити і на посаді голови уряду.

Комісар у справах розширення Євросоюзу Штефан Філе зазначає, що створення коаліції є першим конкретним кроком, узгодженим із результатами виборів.

«Ми вже висловили нашу думку й тепер є добра нагода ще раз висловити сподівання, що новий уряд стане проєвропейським. Тобто, сподіваємося, що нова влада буде спроможна тісно співпрацювати у численних питаннях, що стосуються процесу розширенням Євросоюзу, частиною якого є й Сербія», – каже Філе.

Івіца Дачич запевняє, що новий уряд буде сформований найближчим часом – у першій половині липня.
  • Зображення 16x9

    Михайло Рамач

    За освітою історик. Журналіст, поет, перекладач та сценарист. Автор семи поетичних книжок, пʼяти книг есе про колишню Югославію й нинішню Сербію. Був головним редактором трьох сербських щоденних газет. Співробітник Радіо Свобода з 1998 року. В сербських ЗМІ від початку 1990-х років друкує матеріали про Україну.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG