Доступність посилання

ТОП новини

Косово від вересня матиме повний міжнародний суверенітет


Белград – Міжнародна спрямівна група завершила нагляд над Косовом й колишня сербська провінція від вересня матиме повний державний суверенітет.

Ця група була сформована п’ять років тому, коли тривали переговори про майбутній статус Косова. Складалася вона з представників 25 держав – 23 європейських та США і Туреччини.

Косово стало протекторатом ООН 1999 року, коли сербські сили внаслідок повітряної кампанії НАТО були змушені покинути провінцію. В лютому 2008 року парламент Косова проголосив незалежність, яку на сьогоднішній день визнали 90 країн. Міжнародна спрямівна група надавала допомогу у створенні демократичних інституцій та проводила нагляд за їхньою діяльністю.

Оглядачі в Белграді зазначають, що таке рішення не випадково ухвалили саме тепер, в час, коли можна говорити про свого роду вакуум влади в Сербії. Адже після виборів колишній кабінет міністрів має лише «технічні», тобто обмежені повноваження, й невідомо, коли буде сформована нова правляча коаліція, яка відтак обере новий уряд. Через це сербська сторона неспроможна вжити жодних ефективних заходів у зв’язку з Косовом.

Президент Косова Атіфете Ях’яґа заявила, що наразі відкритий шлях для рівноправного партнерства Косова з міжнародним співтовариством на підставі взаємоповаги.

А прем’єр-міністр Хашим Тачі зазначив: «Нинішній день показує, який довгий шлях ми, як нація, пройшли в боротьбі за свободу й незалежність».

Частина сербів на півночі відхиляє співробітництво з владою Косова

Хоча завершауться міжнародний нагляд над новою державою, там залишаються багатонаціональні миротворчі сили (КФОР) та місія Євросоюзу з верховенства права (ЕУЛЕКС). Окремі міжнародні експерти продовжують працювати в Конституційному суді, та в агенціях у справах майна й приватизації. Вони надаватимуть косовським інституціям фахову допомогу.

Діяльністю Міжнародної спрямівної групи керував Пітер Фейт, голова Міжнародного цивільного бюро в Приштині. Він висловлює упевненість, що парламент Косова до початку вересня ухвалить пакет доповнень до конституції й основних законів і таким чином створить всі умови для самостійної роботи державних органів.

А стосовно сербської меншини Фейт зауважив: «Ті косовські серби, котрі залучилися до інституцій, загалом почувають себе спокійніше й безпечніше та мають ширші можливості, аніж ті, що обрали життя в ізоляції. Я сподіваюся, що це рішення стане вихідним пунктом на шляху повного включення сербської громади в інституції та її інтеграції в багатонаціональну демократію, якою є Косово».

Значна частина сербів на півночі Косова відхиляє будь-яке співробітництво з косовськими органами. Вони сьогодні влаштували протести в кількох місцевостях. Натомість серби з центрального Косова визнають косовську державу й беруть участь у діяльності парламенту, уряду та інших інституцій.
  • Зображення 16x9

    Михайло Рамач

    За освітою історик. Журналіст, поет, перекладач та сценарист. Автор семи поетичних книжок, пʼяти книг есе про колишню Югославію й нинішню Сербію. Був головним редактором трьох сербських щоденних газет. Співробітник Радіо Свобода з 1998 року. В сербських ЗМІ від початку 1990-х років друкує матеріали про Україну.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG