Доступність посилання

ТОП новини

Євро-2012 – турнір фантастичний, але зі штрафами


Прага – Усі матчі Євро-2012 проходили з ініціативи УЄФА та організаторів України і Польщі під гаслами взаємоповаги (Respect) і міжкультурного діалогу. Похмурі прогнози деяких засобів інформації напередодні турніру, зокрема «Бі-Бі-Сі» про можливий розгул расизму та насильства на стадіонах України і Польщі не справдилися. Але все ж три федерації футболу – Росії, Іспанії та Хорватії – були оштрафовані за расистські вибрики їхніх вболівальників. Загалом на Євро-2012 УЄФА оштрафувало 7 федерацій на загальну суму у понад 400 тисяч євро. Рекордсменом тут стала Росія – отримала понад 200 тисяч євро штрафів на турнірі, у тому числі й за расизм із боку її вболівальників.

Першими отримали штрафи на Євро-2012 федерації Росії і Польщі. Поляки 4 тисячі євро – за поведінку своїх фанів на матчі-відкриття Євро-2012 у Варшаві 8 червня у поєдинку з Грецією, а Росію оштрафували на 30 тисяч євро – за расизм її вболівальників під час матчу 8 червня з Чехією у Вроцлаві. Наступними УЄФА оштрафував за расизм іспанців на 20 тисяч євро за негідну поведінку їхніх фанів під час матчу з Італією 10 червня у Гданську. Отримала штраф УЄФА у 30 тисяч євро за прояви расизму з боку своїх фанів і федерація футболу Хорватії. Її фани демонстрували під час матчу з Іспанією у Гданську 18 червня расистську символіку.

Але всі ці штрафи і дрібні факти проявів расизму не підтвердили й сотої долі тих страхів щодо Євро-2012, які поширювали деякі засоби інформації напередодні, зокрема, відомий британський футболіст Сол Кемпбелл, який попередив через «Бі-Бі-Сі»: «Сидіть краще вдома і дивіться телевізор. Навіть не ризикуйте цим, бо все це скінчиться тим, що повернетеся додому в труні».

Недарма символічна труна, якою ганьбили англійські фани свого нещодавнього футбольного кумира в Донецьку 11 червня, тепер продається з аукціону. А федерація футболу Англії подала в суд на «Бі-Бі-Сі» за упередженість щодо прогнозів на Євро-2012. Саму ж федерацію Англії УЄФА оштрафував на 5 тисяч євро за те, що їхній уболівальник вибіг на футбольне поле в Києві під час матчу зі шведами 15 червня.

Мішель Платіні: Україна і Польща організували фантастичний турнір

Підводячи підсумки Євро-2012 у Києві 30 червня, перед фіналом Євро-2012, президент УЄФА Мішель Платіні заявив, що у порівнянні з попередніми турнірами, коли жоден не обходився без порушень – проявів расизму, насильства, просто хуліганства, цей турнір в Україні та Польщі був головним чином без явних катастроф.

«У розумінні організації, розвитку футболу безпосередньо, Євро-2012 було найкращим турніром серед усіх раніше проведених європейських чемпіонатів. І мене розпирає сьогодні єдине почуття, мене розпирає гордість – я гордий за Україну і Польщу», – наголосив Платіні.

Найбільші безлади влаштували російські і польські фани під час перших матчів Євро-2012, коли кілька сотень із них були заарештовані поліцією, а десятки – отримали короткі терміни ув’язнення. Російська федерація футболу була оштрафована УЄФА під час Євро-2012 фактично 4 рази і навіть умовно – відрахуванням 6 очок у майбутньому відбірковому турнірі Євро-2016, який відбудеться у Франції і вже з 24 фіналістами замість нинішніх 16.

Аналізуючи події Євро-2012 якраз під кутом зору взаємоповаги і діалогу, Мішель Платіні сказав у Києві 30 червня: «Я думаю, що кожен може бачити і підтвердити, що в Україні та Польщі не було дійсно жодних випадків расизму. Журналісти можуть це підтвердити, і я переконаний, національна федерація України також це підтвердить. Я думаю, що расизм має місце у всьому світі – в Польщі, Україні, Франції, Англії. Ми повинні боротися з цим, ми маємо захищатися від расизму. Самі європейські чемпіонати не можуть змінити світ».

Тому не дивно, що чи не всі матчі Євро-2012 всюди супроводжував напис «Respect» («Повага»). Недарма капітани команд зверталися до фанів перед матчами – «підтримуймо повагу і розмаїття», «у цьому наш успіх». У цьому був і успіх Євро-2012.

Читайте більше тут:
  • Зображення 16x9

    Василь Зілгалов

    Із Радіо Свобода співпрацюю з 1989 року. Переїхав з Мюнхена до Праги у березні 1995 року. Народився в сталінській Україні. Троє з родини загинули від голоду у 1932-33 роках. Мати ледве уціліла в 1933-му. Батько пройшов Колиму але система все ж знищила його. Окрім батька, тоталітаризм згубив чотирьох моїх дядьків. Закінчив історичний факультет. Викладав методологію історії. Підготував дві дисертації. Чимало написав. Журналістом став з 1969 року, після вторгнення радянських військ до Праги. Опублікував роботи з історії політичної публіцистики, книги з історії українських міст, дослідження про Василя Пачовського, з історії української еміграції.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG