Доступність посилання

ТОП новини

Чого чекати від української гривні


Київ – Підстав для девальвації гривні немає, оскільки дефіцит платіжного балансу зменшується, а економіка держави зростає, заявляють керівники та радники Національного банку України. Між тим, незалежні експерти вбачають конкретні підстави для знецінення української валюти, однак очікують, що Нацбанк може зробити його поступовим і безболісним.

У п’ятницю Національний банк України презентував нову систему ведення фінансової статистики. Віднині всі показники фінансового ринку розраховуються і публікуються не лише в абсолютних цифрах, а й з урахуванням сезонних коливань.

Враховуючи, що ринок активізується, наприклад, напередодні Нового року та Великодня, банкіри можуть прибрати фактор сезонності й побачити, як діють на курси валют, ставку кредитів, обсяг депозитів та грошової маси інші чинники, пояснює директор генерального економічного департаменту НБУ Ігор Шумило. Віднині така статистика з’являтиметься на сайті НБУ, в розсилках та профільних виданнях.

Із оприлюдненої в п’ятницю статистики, скоригованої відповідно до сезонних факторів, можна зробити висновок, що фінансова система України почувається добре, і негативні очікування, які публікують деякі ЗМІ, необґрунтовані, заявив керівник групи радників НБУ Валерій Литвицький. За його словами, для цього є об’єктивні причини. Для прикладу, темпи економічного зростання України цього року вже перевищили 3 відсотки і перевищують європейські, а золотовалютний запас не лише витрачається, а поповнюється, аргументував свою думку Валерій Литвицький.
Платіжний баланс має дефіцит поточного рахунку, але темпи його зниження перевершили наші очікування
Валерій Литвицький

«Платіжний баланс має дефіцит поточного рахунку, але темпи його зниження перевершили наші очікування. Два місяці поспіль був чистий приток валюти в України. Потім, у червні були певні коливання курсу – вони були викликані через очікування, які формуються певними повідомленнями у медіа, – говорить радник Нацбанку. – Тому НБУ не тримає курс на прив’язку. Ми в рази менше витрачаємо для інтервенцій валютних резервів. Ці резерви поповнюємо, роблячи емісію гривні й купуючи за неї іноземну валюту. Платіжний баланс посилюється».

В НБУ відкидають можливість різкого падіння гривні

Валерій Литвицький відкинув припущення, що після виборів гривня істотно подешевшає.

«Це прогноз позахмарний. Якщо сформовані очікування, що політика НБУ орієнтується на дати політичного циклу, то це або помилкове твердження, або свідоме намагання розкачати ринок і отримати на спекулятивних операціях грошові ресурси», – каже він.

Українська гривня була штучно прив’язана до долара, відтак її девальвація впродовж цього року можлива, вважає старший експерт Міжнародного центру перспективних досліджень Ільдар Газізуллін. Втім, чи пройде вона безболісно, чи буде вона стресом для економіки – залежить від багатьох чинників, зокрема й від дій НБУ, наголошує експерт.
В НБУ розуміють необхідність девальвації
Ільдар Газізуллін

«Головне питання не в тому, чи буде девальвація національної валюти. А в тому, як вона відбудеться. Нацбанк заспокоює, що це станеться без різких стрибків курсу, які мали місце у 2008 році. Питання, чи вдасться зробити її керованою, залишається, але в НБУ розуміють необхідність такої девальвації», – заявив Радіо Свобода Ільдар Газізуллін. За його словами, у фінансового регулятора є важелі для того, щоб пом’якшити знецінення гривні.

Незалежні фахівці вказують на те, що економічна ситуація у світі, прив’язка курсу гривні до долара та від’ємний платіжний баланс України є об’єктивними причинами для здешевлення української валюти.
  • Зображення 16x9

    Євген Солонина

    На Радіо Свобода працюю журналістом з 2008 року.  Народився 1979 року в місті Мелітополь Запорізької області. Закінчив факультет журналістики Запорізького Національного університету. Як журналіст найбільше цікавлюся економічною, екологічною та соціальною тематикою. На дозвіллі захоплююся садівництвом та альпінізмом.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG