Доступність посилання

ТОП новини

Румунський прем’єр обіцяє поводитися по-європейськи


Прем’єр-міністр Румунії Віктор Понта запевнив Євросоюз, що його уряд поважатиме верховенство права. Керівника румунського уряду піддали суворій критиці за спроби оголосити імпічмент президенту і послабити судову владу. Минулої п’ятниці парламент, який контролюють ліві, відсторонив президента Траяна Бесеску, але для його повного усунення від посади потрібен референдум.

Після переговорів із президентом Європейського парламенту Мартіном Шульцем, Віктор Понта заявив, що його ліва коаліція буде дотримуватися рішення Конституційного суду про майбутній референдум щодо усунення президента Бесеску.

«Я зроблю всі адміністративні та урядові кроки, щоб гарантувати, що всі рішення Конституційного суду поважають. Я збираюся відповісти на всі занепокоєння, законні побоювання, висловлені нашими партнерами в Європі. Від імені уряду, вважаю, що потрібно ухвалити всі необхідні заходи, щоб повернути довіру до демократичних і конституційних інститутів Румунії», – заявив Понта, виступаючи в середу в Брюсселі.

Уряд своєю постановою вирішив зняти мінімальну межу явки на референдумі. Пізніше суд постановив, щоб референдум 29 липня відбудеться, якщо в ньому візьме участь не менш, як половина від загальної кількості виборців.

ЄС не дає змінювати закони «надзвичайними указами»

За словами президента Європарламенту Мартіна Шульца, він сказав румунському прем’єрові, що «важливі закони не можуть змінюватися за допомогою надзвичайних указів».

«Я стежу за останніми подіями в Румунії дуже уважно. Я не приховував від прем’єр-міністра Понти свою стурбованість з приводу останніх подій. Мені здається, що важливі закони не повинні бути змінені за допомогою надзвичайних декретів. Такі зміни повинні бути запроваджені через належні процедури демократичного процесу за участю широкого обговорення в країні, обдумування та парламентського голосування», – заявив Шульц.

Віктора Понту було запрошено до Брюсселя для дачі пояснень після того, як Європейська комісія та Сполучені Штати висловили стурбованість з приводу того, що деякі коментатори називають «бліцкригом на демократію».

Президента Траяна Бесеску вже намагалися усунути від посади у 2007 році, проте президент, який вважає ледь не головною своєю справою боротьбу з корупцією, пережив референдум щодо імпічменту і виграв другий термін в 2009 році.

Але жорсткі заходи економії привели до зниження його популярності і врешті-решт до падіння його правоцентристського уряду в кінці квітня.

У нинішньому нападі на президента критики вбачають спроби уряду обернути назад реформи судової системи, які допомогли у боротьбі з корупцією. Слабка судова система, яка не давала успішно воювати з корупцією, була головним каменем спотикання у стосунках із ЄС, куди Румунію прийняли у 2007 році.
  • Зображення 16x9

    Марія Щур

    В ефірі Радіо Свобода, як Марія Щур, із 1995 року. Кореспондент, ведуча, автор програми «Європа на зв’язку». Випускниця КДУ за фахом іноземна філологія та Центрально-Європейського університету в Празі, економіст. Стажувалася в Reuters і Financial Times у Лондоні, Франкфурті та Брюсселі. Вела тренінги для регіональних журналістів.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG