Доступність посилання

ТОП новини

Біженці з України у Чехії: від переслідувань до безпеки


Олександр Тимошенко (праворуч) отримав політичний притулок в Чехії
Прага – Щороку кілька десятків українських громадян покидають свою землю, щоб здобути притулок у близькій до України Чехії. Серед найвідоміших українських громадян, які отримали тут політичний притулок, – колишній міністр економіки України Богдан Данилишин та чоловік екс-прем’єра Юлії Тимошенко – Олександр Тимошенко.

Біженець, який здобув притулок у Чехії, отримує правовий захист країни перебування й має всі такі самі права, як чех, лише не має виборчого права. Згідно з чеським законодавством, лише Міністерство внутрішніх справ має право надавати притулок чужинцям – біженцям з інших країн.

Як повідомив Радіо Свобода директор Управління міграції та політики надання притулку МВС Чехії Томаш Гайшман, цього року 83 українських громадян звернулось із проханням надати їм притулок. Ця кількість не перевищує минулорічної й є, по суті, незначною в порівнянні з першими роками незалежності України.

«Із загального числа 18 тисяч заяв іноземців про надання притулку в Чехії у 2001 році – 90 відсотків надходило від громадян з колишнього СРСР, і приблизно 40-50 відсотків із них було від українців. А тому цьогорічна кількість – 83 особи прохачів притулку – виглядає на цьому тлі просто незначною», – зазначає Томаш Гайшман.

Майданівець Сергій Костаков – один із 83 біженців у Чехії

Одним із багатьох, хто сьогодні чекає вирішення своєї долі в Чехії, є Сергій Костаков – «податковий майданівець», людина складної долі, який зазнав переслідувань вдома й тому втік до Чехії. Сергій Костаков звернувся з проханням надати йому притулок того самого дня, коли прилетів до Праги –1 лютого цього року. Але й досі його справа не вирішена, вона відкладається, незважаючи на правничу допомогу, яку надає Сергієві чеський адвокат. Процес не порушує чинного чеського законодавства, каже він.

«Я прилетів у Прагу з Києва на літаку як турист. Із Праги я на поїзді доїхав до «Заставки у Брно» у табір і там я подавав заяву про притулок. Я спілкувався з чиновниками, вони мені нічого не обіцяли. Вони мені сказали, що строк розгляду моєї заяви – 2 місяці. Але 2 місяці вже скінчились 1 травня 2012 року. Але по закону вони можуть відтерміновувати строк розгляду, тобто це є законним», – сказав Радіо Свобода Сергій Костаков

За його словами, чиновники з Міністерства внутрішніх справ довго розпитували про мотиви його рішення.

«Вони мене розпитували приблизно 10 годин про всі мої, так би мовити, обставини. Вони мені нічого не обіцяли, і в мене склалось таке враження, що вони якось скептично відносяться до моєї заяви, тому що основний їхній доказ якби не надавати мені притулок, це те, що в мене немає якоїсь «корочки» про те, що я є членом політичної партії», – зазначив Сергій Костаков.

95 відсотків відмов розглядаються в суді

Згідно з законом, біженець у разі відмови має право звернутись до суду, що, за словами директора Управління міграції та політики надання притулку Томаша Гайшмана, робить більшість біженців.

«Ці люди порівняно часто, в 95 відсотках випадків відмов на основі наданого їм права звертаються зі скаргами до інших інстанцій – до крайового суду, можуть іти й далі – подавати апеляційну заяву, – зауважує Гайшман. – А суди не мають встановлених термінів, працюють за власним графіком у межах своєї судової незалежності. Через те рішення про відхилення заяви про притулок, винесене в межах встановлених законом 90 днів, може тягнутись і кілька років».

Сергій Костаков, як і десятки інших українських біженців у Чехії, чекатиме далі. Оскільки працювати прохачі притулку не мають права, в Чехії, як сказав Сергій, йому допомагають знайомі українці, зокрема, голова міжнародної громадської організацій «Українська європейська перспектива» Богдан Данилишин, а також чеські адвокати.
  • Зображення 16x9

    Оксана Пеленська

    Працюю в Українській редакції Радіо Свобода 25 років, також стільки само років займаюсь історією української еміграції в міжвоєнній Чехословаччині. Закінчила славістику у Львівському університеті імені Івана Франка (1970 рік, диплом з відзнакою), протягом 1986–1989 років навчалась в аспірантурі Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології імені Максима Рильського НАН України. У 1992 році – стипендія Гетті Фундації (Getty Foundation, USA). До 1992 року працювала вченим секретарем Львівської національної галереї мистецтв. Протягом 1993–1995 років – керівник канцелярії посольства України в Чеській Республіці.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG