Доступність посилання

ТОП новини

У Білоруської опозиції нові друзі у Швеції, а КДБ переймається літаком


Мінськ – Білоруські політв’язні та діячі опозиції все частіше отримують підтримку зі Швеції, причому не тільки від урядових та громадських правозахисних організацій, але й від пересічних громадян. Днями з акцією підтримки білоруських політв’язнів виступила переможець Євробачення-2012 – шведська співачка Лорін.

Співачка Лорін запросили виступити на фестивалі «Слов’янський базар», який проходить у Вітебську, де вона у гала-концерті виконала пісню «Ейфорія», що принесла їй перемогу на Євробаченні. Перед тим, як зізналася співачка, вона довго думала, чи варто їй їхати до Білорусі, де править авторитарний президент, а його політичні опоненти сидять у тюрмах, але зробила вибір на користь шанувальників її музики.

Єдина зустріч Лорін у Білорусі поза фестивалем була з дружиною засудженого до 4,5 років ув’язнення правозахисника Олеся Беляцького та його колегами з центру «Весна». Багато білоруських сайтів опублікували фото, на якому Лорін обіймає жінку Беляцького Наталю Пінчук. Лорін публічно підтримала всіх білоруських політв’язнів, підписала петицію про скасування смертної кари в Білорусі та звернулася зі словами співчуття до Наталії.
Ви боретеся за правильні речі
співачка Лорін

«Я дуже сподіваюся, що все налагодиться, що Олеся скоро випустять, щиро бажаю цього. Дуже шкода, що така прекрасна сім’я розлучена, син в одному місці, мати в другому, а батько у в’язниці. Але ви боретеся за правильні речі», – сказала шведська співачка.

Десант ведмежат за свободу в Білорусі

Перед приїздом Лорін до Вітебська ще більший фурор у Білорусі зробили три шведи, які організували переліт через литовсько-білоруський кордон на легкомоторному літаку і скинули над Мінськом плюшевих ведмедиків із написами на підтримку свободи в Білорусі. Переліт викликав ефект майже такий, як посадка німця Матіаса Руста на Червоній площі в Москві в останні роки СРСР. Тільки шведських пілотів не затримали, вони змогли безпечно повернутися додому й опублікували відео своєї акції.
Тепер КДБ Білорусі вивчає, як протиповітряна оборона проґавила цей літак, крім того, спецслужба арештувала мінського фотографа Антона Суряпіна, який опублікував у інтернеті знімки крамольних шведських ведмедиків.

Організатор цієї акції Пер Кромвел заявив Радіо Свобода, що це була ініціатива лише окремих шведських громадян, за ними ніхто не стояв зі владних структур Швеції.
Висміюючи Лукашенка і демонструючи підтримку народові Білорусі, ми сподіваємося, що хоча б допоможемо білоруським борцям за свободу
Пер Кромвел

«Ми думаємо про те, щоб робити щось, що може прискорити зміни. Якщо нічого не робиш, нічого й не зміниться. Висміюючи Лукашенка і демонструючи підтримку народові Білорусі, ми сподіваємося, що хоча б допоможемо білоруським борцям за свободу», – зауважив Пер Кромвел.

Як розповіла Лорін, перед її приїздом до Білорусі, про підтримку білорусів їй говорили не лише шведські правозахисні організації, але й багато пересічних шведів, які зверталися до неї через соціальні мережі. Єдине, що їм треба, – більше інформації про те, що відбувається у Білорусі, та як можна допомогти тим, хто бореться за свободу в цій країні.

Публічної реакції влади Білорусі на акції Пера Кромвела та Лорін досі немає.
  • Зображення 16x9

    Валерій Калиновський

    Народився в 1967 році в Україні. Закінчив факультет журналістики Білоруського державного університету та аспірантуру в Інституті історії мистецтва, етнографії та фольклору Національної академії наук Білорусі. Із 1987 року працював в іванівській районній газеті на Берестейщині, мінській обласній газеті, республіканському виданні «Чырвоная змена», в парламентський газеті «Звязда» перших років незалежності Білорусі. Кореспондент Української служби Радіо Свобода в Мінську з 1994 року, з 2000 року – в Білоруській службі Радіо Свобода. Автор книг «Справа Бяляцького» (2012), «Пані Ельжбета. Історія однієї дружби» (2016), «Діти Франції. Історія сімей, які повірили Сталіну» (2019).

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG