Доступність посилання

ТОП новини

ЄС допомагає маленьким українцям – жертвам насильства


Київ – Соціальна скрута, економічна криза та неблагополучні родини – ці три фактори призвели до збільшення кількості дітей-жебраків на вулицях європейських міст. Як свідчать звіти Інтерполу та Міжнародної організації з міграції (МОМ), серед них побільшало і вихідців з України. Євросоюз та Україна спільно допомагають маленьким жертвам нелегальної торгівлі людьми.

15-річну вінничанку Альбіну мати два роки тому вивезла до Молдови і змусила жебракувати, а пізніше – надавати сексуальні послуги за гроші. 14-річний Даньо з Київщини після смерті батька-наркомана був вивезений невідомими злочинцями до Москви і жебракував. Хлопчик втік, знайшов Посольство України і в результаті повернувся на батьківщину. Київське обласне управління у справах сім’ї готує документи, щоб передати підлітка до прийомної родини.

Альбіна і Даньо щойно закінчили курс психологічної реабілітації, який розробили фахівці з Данії. Спілкуватися зі мною підлітки категорично відмовились, що психолог Юлія Жаворонкова пояснює так: унаслідок отриманих психологічних та фізичних травм діти відчувають зневіру до людей і не воліють спілкуватися з невідомими їм людьми.
Ці підлітки всього бояться, їм лячно комусь відкритись, бояться вийти на люди. І як захист, у декого з них виникає агресія, гнів
Юлія Жаворонкова

«Ці підлітки всього бояться, їм лячно комусь відкритись, бояться вийти на люди. І як захист, у декого з них виникає агресія, гнів. Також для цих дітей характерна емоційна нестабільність», – зазначає психолог.

За даними Міжнародної організації з міграції та українських правоохоронців, понад половину дітей примушують жебракувати в Україні (70 відсотків) та Росії (понад 25 відсотків), а також у Румунії, Молдові, Словаччині. Їх або продали, або передали злочинцям власні батьки чи опікуни: дітлахи із соціально вразливих родин та ті, що перебувають під державною опікою, – найбільш вразлива група для торговців людьми. Про це Радіо Свобода розповіла правник із Вінниці Людмила Полулях. Але притягнути винуватців до відповідальності дуже важко, стверджує вона.
За останні кілька років не понесли відповідальності ні самі злочинці, котрі торгували дітьми, ані батьки, котрі, фактично, дітей цим злочинцям продали
Людмила Полулях

«Покарання за це, згідно з чинним законодавством України, передбачає до 8 років позбавлення волі. Але насправді ніхто у нас не був покараний. За останні кілька років не понесли відповідальності ні самі злочинці, котрі торгували дітьми, ані батьки, котрі, фактично, дітей цим злочинцям продали. Наприклад, у нас є мати, яка продала у рабство своїх трьох діток, віддала їх жебракувати. Єдине, чого я змогла стосовно неї добитись, – позбавити її батьківських прав, але для цього я мусила кілька місяців спілкуватися з працівниками прокуратури, МВС, із органами опіки», – зазначила Полулях.

Протидія сучасному рабству і допомога постраждалим

Голова українського представництва Міжнародної організації з міграції Манфред Профазі повідомив: цього літа розпочата кампанія проти примусового жебракування дітей – під гаслом «Ваші гроші не допоможуть дітям-жебракам. Вони лише збагатять тих, хто примушує їх жебракувати». Як пояснює Профазі, учасники кампанії закликають тих, хто побачить на вулиці малолітніх жебраків, повідомляти про це відповідні соціальні служби, які нададуть дітям допомогу.

Цього літа на Вінниччині відпочивають підлітки, які стали жертвами сучасних рабовласників, це акція громадської організації «Джерела надії» за підтримки представництва МОМ в Україні.

Україна вивчає досвід західних сусідів

Боротися з насильством проти дітей в усіх його проявах має намір і Уповноважений з прав дитини Юрій Павленко.
Проти дитини застосовується насильство у родині, у школі. Діти стають жертвами торгівлі людьми
Юрій Павленко

«Для цього вже є відповідні органи влади: Кримінальна міліція у справах дітей, Служба у справах дітей та Центри соціальної служби у справах дітей та сім’ї, які родині зобов’язані надати допомогу, – зазначає він. – Ми кажемо про те, що проти дитини застосовується насильство у родині, у школі. Діти стають жертвами торгівлі людьми. Наше завдання – не допускати, щоб дитина постраждала, вивчити обставини, чому відбуваються такі страшні речі».

Як зазначив Павленко, Україна вивчає досвід Польщі, де для упередження нелегальної торгівлі дітьми влада, громадськість, церква проводять серйозну роботу з батьками, освітянами, самими підлітками. Також у Польщі працює гаряча телефонна лінія для неповнолітніх, куди може анонімно звернутись за допомогою будь-яка дитина. Павленко висловив сподівання, що українська гаряча лінія для дітей запрацює до кінця поточного року.

Дивитись коментарі (1)

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG