Доступність посилання

ТОП новини

Чи змінив вибух у Дамаску ситуацію в Сирії?


Прага – На Заході все більше вірять у те, що вибух у середу в центрі Дамаска, який знищив щонайменше трьох головних осіб найближчого оточення режиму Башара Асада, став «поворотним моментом у сирійському повстанні». Лунають навіть чутки, що президент Сирії переїхав до порту Латакія. Повстанці Вільної сирійської армії зосередили головні зусилля на столиці, щоб продемонструвати таким чином сирійцям, що влада, насправді, слабша, ніж це здається. Це має на меті переконати також Росію, що підтримка Башара Асада безперспективна. Саме Росія і Китай дотепер блокували ухвалення нової, вимогливішої резолюції Ради безпеки ООН щодо Сирії.

Бої між сирійською регулярною армією та повстанцями тривали у четвер у центрі столиці, зокрема, поблизу урядової штаб-квартири в Дамаску, де у середу вибухом, організованим повстанцями, було вбито щонайменше трьох наближених осіб до президента Башара Асада. З Дамаска також інформують, що війська уряду Башара обстрілюють артилерією сусідні зі столицею населені пункти – Тадамон і Мідан. Сотні жителів звідти втікають.

Урядові збройні сили Сирії запевняють, що «зачищають Дамаск від терористів» до початку свята Рамадан цієї п’ятниці і попереджають, що дають учасникам опору до 48 годин, щоб вони покинути столицю.

За непідтвердженими даними із джерел опозиції та західних дипломатів, президент Сирії покинув свою резиденцію в Дамаску відразу ж після вибуху в середу та відбув до найбільшого на Середземному морі сирійського порту Латакія для нібито підготовки відповіді на напад 18 липня.

Тим часом речники президента Росії заперечили у четвер будь-які переговори щодо ймовірного прибуття Башара Асада до Москви, якщо він залишить Сирію.

Експерти сумніваються у воєнній перемозі опозиції в Сирії

Аналітики кажуть, що очікування повстанців на перемогу в Дамаску не гарантовані. Хоча зосередження збройної опозиції в столиці може давати повстанцям сподівання на психологічну перемогу, але у воєнному плані вони занадто слабкі. Про це сказав Радіо Свобода Надім Шегаді, регіональний експерт із лондонського аналітичного центру Chatam House.

«Я не думаю, що опозиція чи Вільна сирійська армія, мають можливість завдати військової поразки режиму Асада. Вони можуть досягнути психологічної переваги у тому плані, що це буде впливати на людей, спонукати чи не спонукати їх дезертирувати з лав режиму, виходити чи не виходити на вулиці для протестів і боротьби», – каже Надім Шегаді.

Експерти погоджуються, що напад повстанців у середу на штаб режиму в Дамаску завдав відчутного удару, але варто побачити, якою буде відповідь Башара Асада, чи зможе він та його оточення подолати наслідки цієї болючої атаки.

Поки що Росія і Китай всіляко підтримують Асада і до сьогодні блокують ухвалення нової, жорсткої резолюції Ради безпеки ООН щодо Сирії. Міністр закордонних справ Німеччини Ґідо Вестервелле заявив у четвер в Берліні, що міжнародна спільнота має ще одну можливість (у Раді безпеки ООН), щоб ухвалити політичне рішення й припинити подальше кровопролиття в Сирії.
Люди вмирають, а Москва і Пекін все ще сумніваються. Це викликає безсумнівний осуд
Ґідо Вестервелле

«Люди вмирають, а Москва й Пекін все ще сумніваються. Це викликає осуд. Я звертаюся до Росії і Китаю з проханням рішуче взяти на себе політичну, людську відповідальність і вдатися тут до належних кроків», – наголосив глава МЗС Німеччини.

У середу резолюцію Ради безпеки про долю місії 300 спостерігачів ООН та подальше ставлення до подій у Сирії ухвалити не вдалося. Нині в Нью-Йорку тривають дебати з цього питання. При цьому ООН уже засудила теракт у Дамаску 18 липня.
  • Зображення 16x9

    Василь Зілгалов

    Із Радіо Свобода співпрацюю з 1989 року. Переїхав з Мюнхена до Праги у березні 1995 року. Народився в сталінській Україні. Троє з родини загинули від голоду у 1932-33 роках. Мати ледве уціліла в 1933-му. Батько пройшов Колиму але система все ж знищила його. Окрім батька, тоталітаризм згубив чотирьох моїх дядьків. Закінчив історичний факультет. Викладав методологію історії. Підготував дві дисертації. Чимало написав. Журналістом став з 1969 року, після вторгнення радянських військ до Праги. Опублікував роботи з історії політичної публіцистики, книги з історії українських міст, дослідження про Василя Пачовського, з історії української еміграції.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG