Доступність посилання

ТОП новини

«Чорне сонце» може бути в Україні – директор Музею Чюрльоніса


Київ – Литва та Україна початку двадцятого століття – акуратні затишні садиби, великі родини за вечірнім чаєм, розкішні краєвиди. Литва та Україна – це творча дружба музиканта і композитора, українця Ігоря Стравінського та литовського музиканта і художника Мікалоюса Чюрльоніса. Стравінський придбав одну з його картин – «Чорне сонце» – і перевіз в Україну, до маєтку в Усть-Лузі. У буремному двадцятому столітті колекція картин Стравінських опинилась розпорошеною по цілому світу. Але донині науковці з Литви та України не втрачають надію знайти «Чорне сонце». Про це Радіо Свобода розповів директор Музею Чюрльоніса у Вільнюсі, професор Стасіс Урбонас.

– Був березень 1912 року, у Петербурзі відкрилась виставка картин Мікалоюса Константінаса Чюрльоніса: його роботи здобули велику популярність у середовищі тамтешніх інтелектуалів. Тоді ж музикант і композитор Ігор Стравінський придбав картину «Чорне сонце» і поповнив нею свою колекцію. Стравінський вважав Чюрльоніса побратимом, шанував його творчість.

Частина картин (колекції Стравінського) була вивезена до Франції, а частина – залишились в українському маєтку в Усть-Лузі
Після Першої світової війни та революційних подій у Росії Стравінські опинились на Заході, а от доля родинної колекції невідома. Зі щоденників композитора знаємо, що частина картин була вивезена ним до Франції, а частина – залишились в українському маєтку в Усть-Лузі. Нещодавно у Національному музеї Тараса Шевченка у Києві ми експонували картини Чюрльоніса, і несподівано наші українські колеги сказали, що, можливо, «Чорне сонце» не зникло – можна спробувати підняти архіви Стравінських щодо колекції в Усть-Лузі! Сподіваюся незабаром приїхати в Україну і попрацювати в архівах із українськими колегами.

– Професоре Урбонас, чи Вам відомі випадки, коли роботи Чюрльоніса, що їх вважали зниклими, за якийсь час знаходились?

– Нещодавно, три роки тому, вдалося знайти картину «Соната пірамід», яку мистецтвознавці вважають художнім «уособленням поезії Данте». Її було знайдено у приватній колекції у Нідерландах. Виявляється, картину свого часу придбав колишній посол Російської імперії при Королівському дворі Нідерландів. До останнього часу вона зберігалась у родинній колекції, про неї нам повідомив правнук того дипломата. Сейм Литви розглянув можливості придбання «Сонати пірамід» – і Литва, справді, викупила цю роботу у власників із Нідерландів.

– Якщо повернутись безпосередньо до постаті Мікалоюса Чюрльоніса, то що його пов’язувало з Україною?

Митець зробив чудові світлини, на яких зображені мальовничі куточки Криму, зафіксовано побут місцевого населення
– Коли ми готували виставку Чюрльоніса у Шевченківському музеї в Києві, я підготував фотографії митця: він зробив їх у Криму. Історія цієї фотогалереї така: Чюрльонісу, котрий мав проблеми з легенями, медики порадили лікування у Криму. Це було 1905 року, одні з друзів подарували Чюрльонісу фотоапарат «Кодак», у ті часи це було щось неймовірне! Фактично це був перший фотоапарат у Литві! Митець зробив ним чудові світлини, на яких зображені мальовничі куточки Криму, зафіксовано побут місцевого населення.

Знімки кілька десятків років лежали в архівах нашого Музею, ми (працівники) знали про їхню наявність. Але тільки у 2000 році ми їх проявили. Мені дуже подобаються ці світлини. вони добре передають атмосферу півдня України, Криму! Цей матеріал, привезений з Криму, відкриває нам Чюрльоніса як фотографа-художника.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG