Доступність посилання

ТОП новини

«Хтось хоче тримати Крим, як зону спекуляцій» – парламентар


Гості «Вашої Свободи»: Анатолій Матвієнко, колишній голова Ради міністрів АРК, народний депутат від НУНС; Юхим Фікс, депутат Верховної Ради Криму від Партії регіонів.

СЛУХАТИ / ДИВИТИСЬ

Віталій Портников: Нещодавно у ЗМІ з’явилася інформація про рішення голови Ради міністрів Криму, пана Могильова розпочати роботу власної комісії, що має запропонувати пропозиції Конституційній асамблеї, як відомо, створеної Президентом України Віктором Януковичем.

Ця комісія має на меті значно розширити повноваження АРК так, щоб фактично, за думкою фахівців, повернутися до колишньої Конституції Криму, скасованої ще у 1990-і роки, і перетворити Крим з автономії у справжню державу в державі.

Так це чи ні?

Пане Фікс, якими є дійсно наміри кримського керівництва? Чи дійсно зараз Крим потребує значного збільшення повноважень місцевої влади? І чи дійсно є бажання, щоб ці повноваження були прописані в українській Конституції?
Юхим Фікс
Юхим Фікс

Юхим Фікс: Річ у тому, що Конституція України 1996 року має розділ «Автономна Республіка Крим», де прописані повноваження АРК. А Конституція 1998 року АРК, згідно з Конституцією України, має перелік повноважень АРК у соціально-економічній сфері і тому подібне.

На сьогодні ми можемо точно сказати, що це демократичний документ. Цей документ відповідав часу. Але сьогодні перед державою і регіонами стоять більш ширші питання по соціально-економічному розвитку, по місцевому самоврядуванню і тому подібне.

І тому ми сьогодні кажемо, що треба дуже прискіпливо подивитися, що зроблено за цей період, треба подивитися, як законодавство України передбачає ці конституційні повноваження, і, виходячи з цього, дивитися, що нам потрібно для того, щоб Конституція АРК і розділ «Автономна Республіка Крим» в Конституції України була наповнена реальними повноваженнями, щоб вивести регіон, АРК, на економічно самодостатній рівень, на той рівень, який давав би можливість регіону стати самодостатнім регіоном і регіоном-лідером в економіці всієї держави.

– Пане Анатолію, а Ви як вважаєте, чи потрібне збільшення повноважень Кримської автономії, чи, може, йому потрібні якісь інші заходи для того, щоб Крим, як от говорить шановний пан Фікс, почував себе більш впевнено в державному будівництві, у соціальній розбудові?
Анатолій Матвієнко
Анатолій Матвієнко

Якось модно стало сьогодні замахуватися на мову, на права і свободи, на Конституцію. Комусь вигідно розхитати державу, запалити пожежу, щоб в цій пожежі можна було б утекти
Анатолій Матвієнко: Я це все слухаю і мені чомусь це так нагадує, що якщо не знаєш, що робити, то не роби нічого. Це стосується не тільки ініціативи Могильова, це стосується загального настрою, який сьогодні панує в державі.

Мені видається, що ми говоримо за якісь речі, самі не усвідомивши, що ми хочемо. Скажімо, створена Конституційна асамблея. Чи сформульована задача? Чи сформульована політична якась перспектива? Що ми хочемо змінити? І для чого? Якщо б хоч у загальних рисах це було сформульовано, тоді зрозуміло, під що скликається Конституційна асамблея або формується?

Зараз кажуть: мало повноважень, треба більше. Конкретно можна сформулювати: що хочеться автономії і що їй бракує?

Я абсолютно спокійно відношуся до ініціатив, що вони можуть існувати, вони можуть бути. Але я думаю, що перш, ніж говорити про них, треба знати, що ми хочемо. А мені видається, що ми ставимо поперед кобили воза і хочемо їхати.

Якось модно стало сьогодні замахуватися на мову, на права і свободи, на Конституцію. Комусь вигідно, очевидно, розхитати державу, я не знаю, запалити пожежу, щоб в цій пожежі можна було б утекти.

Все це несерйозно. По крайній мірі так, як воно сформульовано. Хоча я не забираю права цією ініціативою будь-кого, включаючи і пана Могильова.

– Пане Фікс, наскільки Ви погоджуєтеся з думкою, що такі ініціативи можуть розхитати державу? Адже думка про те, що збільшення конституційних повноважень Криму є небезпечною, може бути не тільки думка пана Матвієнка, але й думка чинної влади, очевидно. Правда?

Юхим Фікс: Якщо ми говоримо про необхідність посилення місцевого самоврядування і децентралізації влади в державі, якщо ми говоримо про те, що треба підняти на більш вищий рівень статус регіонів, щоб регіони мали можливість вирішувати регіональні питання, соціально-економічного розвитку свого регіону, виходячи з регіональних можливостей, якщо ми хочемо, щоб регіони дійсно стали потужними, не дотаційними регіонами і могли максимально використовувати свій потенціал, то чого ж ми боїмося і чого ж ми переводимо це питання у площину політики, питання у площину незгоди і питання в площину того, що народ, як вища влада в державі, не має права цього робити?

Тим більше, що мій візаві працював в АРК на посаді голови Ради міністрів, він знає ситуацію в АРК. І він повинен був би погодитися, що ми маємо право аналізувати і маємо право щось пропонувати, не приймаючи рішення, а пропонувати.

Давайте подивимося, а це не було б краще для того, щоб АРК, як ми кажемо про АРК, маючи потужний хронічний потенціал і залишаючись сьогодні дотаційним регіоном, повинна їздити і просити допомоги у Києві, а не стати таким регіоном, який би допомагав, який би вивів економіку Криму і потенціал Криму на більш вищий рівень і допомагав іншим регіонам?

– Пане Анатолію, дійсно, сьогодні українські регіони фактично безпомічні перед центральною владою. І це, до речі, стосується не тільки автономного Криму, а й кожної української області, погодьтеся. З цим треба щось робити.
Виходити на рівень регіонів з місцевим самоврядуванням, не варто. Я б його наситив до рівня району. На рівні регіонів має бути потужна державна влада

Найслабша виконавча влада сьогодні у Криму з точки зору її політичної забезпеченості
Анатолій Матвієнко: Все, що зараз говорилося моїм колегою, є правильно. То давайте тоді скажемо, що нам сьогодні потрібна реальна децентралізація, що ми дійсно повинні переробити серйозно розділ «Місцеве самоврядування», що це місцеве самоврядування є сьогодні кволим або практично недієвим, і що нам потрібно почати з базового рівня: села, селища, міста. І коли ми будемо мати реальну сільську, селищну і міську громаду діючою й ефективною, то тоді ми можемо говорити й за інші рівні. І чи варто нам виходити на рівень регіонів з місцевим самоврядуванням, чи не варто?

Я, наприклад, вважаю, що не варто. Я б його реально наситив до рівня району, зробив би район, владу і місцеве самоврядування, а виконавчими органами – ради, а також делегував би їм повноваження. А на рівні регіонів, я вважаю, що має бути все-таки потужна державна влада. Яка співпрацює з місцевим самоврядуванням.

Це одна з концепцій. Я не кажу, що я правий. Можна було б цю концепцію замінити на іншу. Але коли ми говоримо в ініціативі пана Могильова, що є три складові. Перше – це порівняти Конституцію автономії з Конституцією держави і дати їй законодавчу функцію. Тобто, щоб закони автономії були рівними з законами держави в частині повноважень, які делегуються автономії. Ну, даруйте мені, це вже навіть не автономія, це вже якийсь не федеративний, а конфедеративний устрій України.

Друге – це те, що під цю функцію змінимо розділ 10 і в такий спосіб відпрацюємо в рамках Конституційної асамблеї цей розділ 10. Даруйте мені, мені видається, що це просто політично несерйозно і безвідповідально з точки зору інтересу Криму за загальну ситуацію в Україні.

Я абсолютно знаю ситуацію складну в автономії. Я знаю, що це найпотужніший регіон, який має сьогодні бути першим в Україні, а не бути дотаційним. Але для цього не треба змінювати нічого ні в Конституції Криму, ні в Конституції, можливо, і в цілому держави. Можна приймати цілий ряд державних програм, була б тільки воля.

Ми маємо, до речі, відповісти, якщо говорити вже за кримську владу, то якою ми її хочемо бачити? Ми хочемо бачити її сильною представницькою інституцієюв Криму, чи ми хочемо бачити сильну виконавську структуру у Криму? От якщо б ми хоч на ці питання відповіли.

Як я зі своєю історією, то я вам хочу сказати, що найслабша виконавча влада сьогодні у Криму з точки зору її політичної забезпеченості. Тому що…

– Може, нехай пан Юхим теж відповість на це Ваше питання?
Приєднати Конституцію Криму на один рівень до Конституції України – це дурниця, яку зараз прокручують, і знову ми чуємо!

Юхим Фікс: Те, що я зараз почув, зі сфери якихось домислів, якихось вигадок. Йде розмова про те, що взагалі не має під собою ніякого підґрунтя, зовсім цього не було. Це, сказати, що приєднати Конституцію Криму на один рівень до Конституції України – це дурниця, яку зараз прокручують, і знову ми чуємо! Це по-перше.

По-друге, якщо ми кажемо, що є потреба підвищити роль місцевого самоврядування, то це сьогодні політична воля, і це сьогодні обговорюється на всіх рівнях влади в державі. І, більше того, це, напевне, сьогодні є нагальною потребою держави.

По-третє, хто сьогодні каже про те, щоб Крим мав право законодавчого врегулювання цілого ряду питань?! Ми сьогодні кажемо: не законодавче врегулювання, а щоб в цій ситуації Крим, Верховна Рада Республіки Крим мала право законодавчої ініціативи звертатися до Верховної Ради України з питаннями, які належать до повноважень АРК. І тільки в рамках питань, які належать до повноважень АРК!

І останнє. Я хочу сказати, що Конституційна асамблея не має таких повноважень – приймати Конституцію. Конституційна асамблея має доручення підготувати тільки пропозиції, які потрібно буде внести! А далі, у встановлений Конституцією спосіб, буде все вирішуватися: яка потрібна Конституція, які зміни будуть підтримані, що буде підтримано?

А те, що я зараз почув – ну, слухайте, то це ж… Для мене дуже дивно, що така поважна людина і такий політик з таким досвідом політичної діяльності, тим паче, що він знає Крим, каже ті речі, які не мають під собою ніякого не тільки підґрунтя, а зовсім не мають ніяких підстав!
Хтось хоче тримати Крим, як зону спекуляцій

Я хочу, щоб ми не загравали зараз у виборчих перегонах, джина випустити легко, його дуже важко потім зупинити
Анатолій Матвієнко: Пане Юхиме, тоді, дозвольте, я процитую Вас. Тут зацитована Ваша пряма мова, яку я прочитав в інтернеті.

«Подробиці всіх цих ініціатив, зокрема, коментує депутат Верховної Ради Криму Юхим Фікс, фракція Регіонів Криму (сподіваюся, що це Ви). «Наша група сконцентрується на трьох напрямках. Перший – йдеться про те, щоб Конституція АРК була на рівні з Конституцією України, щоб норми усіх законодавчих актів, які приймаються в Україні, узгоджувалися з Конституцією Криму в частині повноважень автономії». Я закінчив цитату.

Відкриваю знову Вашу пряму цитату. «Другий документ – це наше бачення розділів: розділу АРК в проекті майбутньої Конституції України. А третій – пропозиції, якими наповнити повноваженнями АРК реальним змістом». Цитата закінчена.

Скажіть, будь ласка, Ви спростовуєте все те, що Ви сказали, особливо в першій частині, що процитували Вас ЗМІ, у тому числі електронні?

Юхим Фікс: Я не тільки спростую. Я вважаю, що це дурниця, яку вирвали з контексту загальної теми, яку ми обговорювали, і вивели ці кусочки, зробили на всю державу піар на цьому.

Я ще раз кажу, що Конституція України має розділ, який називається «Автономна Республіка Крим»…

Анатолій Матвієнко: Десятий.

Юхим Фікс: У ньому прописано все, що потрібно. Сьогодні ми маємо Конституцію АРК, яка прийнята законом України, вона діє. І ми сьогодні кажемо, що вона збалансована, Конституція АРК.

Але у зв’язку з тим, що розпочинається процес конституційної реформи, що створена Конституційна асамблея, ми хотіли б, виходячи з науково-дослідної, експертної роботи, яку ми разом зробили, як повноваження АРК відтворюють законодавці України.

Виходячи з цього, ми могли б зробити наші пропозиції, як би ми бачили цю нашу роботу в цьому, щоб, по-перше, зробити (ще раз хочу сказати) АРК мала можливість дійсно стати потужним регіоном в Україні і бути лідером економічного розвитку в державі. Тим більше, що зараз політична влада в Україні підтримує економічні ініціативи АРК, те, що зараз відтворюються масштабні інвестиційні проекти.

Тому сьогодні не треба шукати якісь слова чи якісь висловлювання, а треба сьогодні сісти разом і сказати: давайте зробимо на одному регіоні, який має конституційні повноваження, АРК, це республіка, давайте розробимо хоча б перші кроки для того, щоб сказати, що так, це можливо. І потім цей досвід, який напрацювався б в автономії, перенесли на інші регіоні, і зробити державу потужною, державу сильною, державу, яка дійсно була б державою економічного зростання. Оце наша мета. І це ми хотіли б зробити.

І сьогодні є, на мій погляд, можливість, тому що розпочинається цей процес. Якщо наші пропозиції не будуть потрібні, то на них ніхто не буде звертати увагу. Якщо ж вони дійсно будуть слушними пропозиціями, то на них зможуть звернути увагу і десь використати при пропонуванні того чи іншого рішення.

Тому сьогодні, на мій погляд, те, що була зустріч, те, що сьогодні є така ініціатива в Криму, я думаю, що це треба було б підтримати і сказати: давайте разом попрацюємо, разом зробимо дійсно дуже твердий крок вперед в соціально-економічному розвиткові як регіону, так і держави в цілому.

Анатолій Матвієнко: Пане Юхиме, я дякую, що Ви спростували те, що надрукували ЗМІ, і які я Вам цитував. Тому Ви маєте розуміти, що не мене треба звинувачувати у тому, що я «дую на холодну воду», а те, що Ви маєте бути дуже обережні у своїх висловлюваннях.

І, безперечно, Крим сьогодні є проблемною територією. і Ви це чудово знаєте. І в державотворенні Крим має зайняти не позицію «Ахіллесової п’яти», через яку тиснуть на політику України. А, як на мене, ми маємо дійсно, і я тому дуже радів би і був би зацікавлений, щоб Крим очолив в державотворенні України, щоб Крим був лідером усіх процесів якості і рівня життя. І це можливо для Криму. Щоб Крим сказав: от ми будуємо Україну і ось вам показуємо приклад, як ми будуємо Україну!

А через те, що хтось хоче тримати Крим, як зону спекуляцій, тому й виникають такі коментарі, очевидно, і реакція на не зовсім обдумані і Ваші вислови.

Але, крім Вас, є ще й голова Ради міністрів Могильов, який каже, що скорочення повноважень Криму почалися з 1993 року, який говорить, що нам треба цю тенденцію зупинити. І дальше цитую його дослівно: «Крим має потужний потенціал, тому неприпустимо залишатися дотаційним регіоном». З цим можна погодитися. А далі: «Для цього нам необхідні не декларативні, а реальні повноваження, щоб приймати більшість важливих для кримчан рішень не в Києві, а тут, в Криму». Оце цитата, яку також однозначно не можна тлумачити.

Тому я ще раз хочу, щоб ми не загравали зараз у виборчих перегонах, а щоб ми були відповідальними перед майбутнім, бо джина випустити легко, його дуже важко потім зупинити, щоб ми всі думали, як побудувати ефективну державу, ім’я якої «Україна», до складу якої входить легендарний Крим. Чим ми всі тішимося і неймовірно раді, і хочемо, щоб цей регіон дійсно став найкращим регіоном в Україні!
Вже 21 рік незалежності держави – ми ніяк не можемо відійти від того, щоб навішувати ярлики на неіснуючі, ситуації

Юхим Фікс: Пане Анатолію, я дуже радий, що Ви підтримуєте ініціативи Криму. Але я от що хочу сказати. Бачите, що вже 21 рік незалежності держави – ми ніяк не можемо відійти від того, щоб навішувати ярлики на неіснуючі, міфічні якісь ситуації.

Так, була ситуація на початку 1900-их роках, вина за яку лежить на тих політиках і на тій політиці, яка була. Ми вже давно виросли, як кажуть, з коротких штанців і вже давно є державниками та відстоюємо інтереси держави!

І те, що сьогодні Ви процитували слова голови Ради міністрів АРК, він дійсно каже те, що (Ви погодитеся зі мною) коли приймаються законодавчі акти в першу чергу, які стосуються економічних питань, то повноважень АРК у цих законодавчих актах немає. Це ми можемо казати і про Земельний кодекс, ми можемо казати і про Водний кодекс. Це я кажу про повноваження. Ми можемо казати про інвестиційну діяльність. Слава Богу, як кажуть, у першому читанні вже закон України ухвалений! От ці питання треба сьогодні піднімати.

І я згоден з тим, що Крим повинен стати піонером у цій справі і бути попереду, щоб показувати приклад іншим регіонам України, як треба будувати державу, як треба піднімати економіку, як треба працювати на благо нашої держави, нашої рідної України!


  • Зображення 16x9

    Віталій Портников

    Співпрацює з Радіо Свобода з 1991 року. Народився в 1967 році в Києві. Закінчив факультет журналістики МДУ. Працював парламентським кореспондентом «Молоді України», колумністом низки українських, російських, білоруських, польських, ізраїльських, латвійських газет та інтернет-видань. Також є засновником і ведучим телевізійної дискусійної програми «Політклуб», що виходить зараз в ефірі телеканалу «Еспресо». У російській редакції Радіо Свобода веде програму «Дороги до свободи», присвячену Україні після Майдану і пострадянському простору.

XS
SM
MD
LG