Доступність посилання

ТОП новини

20 років Організації чорноморського економічного співробітництва. Що зроблено?


Київ – Організація чорноморського економічного співробітництва відзначає своє 20-річчя. Дванадцять держав регіону створили цю інституцію з тим, щоб налагодити тісне економічне співробітництво, створити потужну систему регіональної безпеки та спільно захищати інтереси Чорномор’я. Чи виконала організація ці завдання?

Організація чорноморського економічного співробітництва (скорочено ОЧЕС) покладені на неї завдання не виконала, та і не могла виконати об’єктивно, вважають експерти країн-учасниць Організації. Колишній міністр закордонних справ Румунії Серджу Челак на ювілейній прес-конференції у Стамбулі заявив: низька ефективність ОЧЕС – результат непорозумінь, наявності різних інтересів, а іноді жорсткої конкуренції між країнами-членами.
ОЧЕС має майбутнє, якщо кожна з країн-членів почує іншу країну, та якщо ми всі порозуміємось задля спільної безпеки
Серджу Челак

«Чорноморське економічне співробітництво – це, насамперед, система комунікацій між різними країнами. Але чи хочуть ці держави одна одну почути? Чи почула Росія Грузію у серпні 2008 року? Чи чує Азербайджан Вірменію? Врешті-решт, чи Румунія дослухається до голосу України, коли ідеться про розробку паливних родовищ на шельфі Чорного моря? ОЧЕС має майбутнє, якщо кожна з країн-членів почує іншу країну, та якщо ми всі порозуміємось задля спільної безпеки», – зазначив Челак.

У Києві представники уряду та незалежні експерти вважають, що Організація чорноморського економічного співробітництва виявилась нездатною розв’язати «заморожений конфлікт» у Придністров’ї – цією проблемою займатиметься Україна під час головування в ОБСЄ наступного року. Про це повідомив Радіо Свобода директор департаменту інформаційної політики Міністерства закордонних справ України Олег Волошин.
В останні роки учасниці ОЧЕС вживають заходів, щоб відновити динаміку її діяльності, Україна активно це підтримує
Олег Волошин

За його словами, ОЧЕС не використала потенціал регіону, при тому, що «це регіон динамічного економічного зростання, регіон посередницької торгівлі між Європою та Азією. В останні роки ОЧЕС не демонструвала тієї високої ефективності, якої від неї очікували при заснуванні. Але помітно, що в останні 2-3 роки учасниці ОЧЕС вживають заходів для того, щоб відновити динаміку її діяльності, Україна активно це підтримує», – зазначив представник МЗС.

Що у наступні 20 років?

Для України ОЧЕС – важливий інструмент для взаємодії з країнами Чорноморського регіону, для просування через Організацію економічних інтересів держави і в Європу, і в Азію, зауважує Олег Волошин.

На думку експерта, неурядової міжнародної організації «Чорноморська миротворча місія» Олександра Богомолова, ОЧЕС (а в його складі й Україна) може стати впливовим гравцем Чорноморського регіону, насамперед – як центр розробки цікавих бізнес-проектів в енергетиці та транспортній сфері. Окрема держава навряд чи подолає подібний проект самотужки, а от спільні зусилля кількох інвесторів можуть стати у нагоді, зазначає Богомолов.
Навіть за відсутності результатів великого масштабу, ця Організація не завадить у майбутньому
Олександр Богомолов

У розмові з Радіо Свобода експерт також наголосив: «Треба дивитись на те, що собою являє Чорноморський регіон. У цьому відношенні, ОЧЕС – пропорційна до тієї об’єктивної реальності, в якій Організацію утворено й виконує свою функцію. Дивлячись на ОЧЕС, можна сказати, що навіть за відсутності результатів великого масштабу, ця Організація не завадить у майбутньому».

А вже експерт Центру політичних студій (Болгарія) Чавдар Стефанов зауважив, що для більшості країн ОЧЕС важливо подолати корупцію, пострадянську інерцію, а щодо Росії – ще й імперське мислення.
Кремль здебільшого намагається повернути на свою орбіту і Кавказ, і Україну, і може використовувати для цього ОЧЕС
Чавдар Стефанов

«ОЧЕС може існувати як союз економік та структура регіональної безпеки Чорномор’я за умови пом’якшення російської зовнішньої політики у регіоні: Кремль здебільшого намагається повернути на свою орбіту і Кавказ, і Україну, і може використовувати для цього ОЧЕС», – вважає Стефанов.

Щоб цього не відбулось, Організація чорноморського економічного співробітництва має підтримувати демократичний розвиток у державах-членах, інвестувати у проекти, спрямовані на забезпечення енергетичної та економічної безпеки у регіоні, наголошують фахівці.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG