Доступність посилання

ТОП новини

СБУ встановлює власників підземного тунелю на кордоні зі Словаччиною


(фото надані СБУ)
Ужгород – Із України до Європи – попід землею. Тунель між двома державами – Україною та Словаччиною – вперше виявили словаки і тепер уже п’ятий день досліджують працівники Служби безпеки України. Вони кажуть, що знайшли докази того, що переправляли ним не тільки контрабандні товари, але й, можливо, наркотичні речовини та нелегальних мігрантів. Білий порошок понесли на експертизу, але є документи, які свідчать про можливе переправлення наркотиків, кажуть в СБУ. Спеціалісти й досі розходяться в думці, чи побудували тунель спеціально для контрабанди, чи вирили ще століття тому. Єдине, на чому місцеві оглядачі сходяться – тунель навряд чи міг існувати без прикриття високопосадовців.

Тунель завдовжки 700 метрів був прокладений глибоко під землею. Його обладнали не тільки електропостачанням, але й рейками та вагонетками. За їхньою допомогою і всього одним натиском кнопки на дистанційному пульті керування зловмисники переправляли з України до Словаччини нелегальні товари.

Чому цей тунель досі не могли виявити? З цього приводу виконувач обов’язків начальника Чопського прикордонного загону підполковник Віктор Потетенін зазначає: «Ця ділянка кордону обладнана високотехнологічними засобами. Але тунель пролягав на глибині 5-6 метрів, тому тепловізори не змогли його виявити».

Експерти кажуть, що з огляду на те, як він був обладнаний, підземний перехід мав існувати щонайменше два-три роки. Про те, що будували його саме зараз, припускають і сусіди будинку, в підвалі якого виявили контрабандний перехід.

«Коли будували той будинок, то ми, сусіди, бачили, що дуже багато землі вивозили. Ну, дуже багато! Ми ще думали, що, напевно, басейн будують», – розповідає місцева жителька Мар’яна.
(фото надані СБУ)
(фото надані СБУ)

Земля під будівлею колись належала співробітникові СБУ?

Зі словацького боку тунель виявили на території будівельної фірми. Там ще 18 липня словацька поліція затримала й вантажівки, а в них під гравієм 20 тисяч блоків цигарків. З українського боку вихід із тунелю знайшли у підвалі будівлі на приватному обійсті. За даними «ТСН», земля під будівлею колись належала співробітникові Служби безпеки України. Нібито він його продав, та кому – невідомо. На будинку немає номера, він ніде не зареєстрований.

Тим часом на Закарпатті справа з тунелем обростає все новими й новими чутками. Подейкують, що до оригінального контрабандного каналу причетні місцеві високопосадовці. Інакше, важко пояснити, чому тунель існував кілька років, зауважила у коментарі Радіо Свобода ужгородський соціолог і публіцист Оксана Поляк.

«Я переконана, що українські правоохоронці й не виявили б тунель, якби не «допомога» словацьких колег, – каже вона. – Тому, як на мене, нині мусять бути зацікавлені українські органи, котрі ще є незалежними, у тім, щоб з’ясувати, кому він належить».

Тим часом Служба безпеки України заявляє про нові напрацювання у розслідуванні, але без жодних нових подробиць.

«Наразі слідчі з’ясовують коло осіб, причетних до цієї протиправної оборудки. У наших співробітників є вже певна інформація, але поки що це таємниця слідства», – заявила речниця СБУ Марина Остапенко.

За фактом виявлення тунелю слідчий відділ СБУ минулої п’ятниці порушив кримінальну справу. За це передбачене позбавлення волі терміном від 5 до 7 років.

Історики говорять про історичні тунелі

Закарпатські історики висувають свою версію походження контрабандного тунелю. Кажуть, що за часів Чехословаччини на території, близькій до кордону, будували стратегічні комунікації для потреб військових.

«Історикам відомо, що і в часи Чехословаччини, і в часи Другої світової війни поблизу Ужгорода прокладали підземні сховища для приховування боєприпасів, – говорить краєзнавець Михайло Шутко. – Не виключено, що випадково на ці комунікації й натрапили контрабандисти й вирішили використати їх у своїх цілях».

Краєзнавці зазначають, що таких тунелів може існувати під землею на території Ужгорода принаймні вісім, наразі відомі тільки два.

За попередньою інформацією, уже найближчими днями контрабандний тунель між Україною і Словаччиною підірвуть або затоплять.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG