Доступність посилання

ТОП новини

Біоетанолом проти водіїв


Із 2014 року додавання до бензину не менше, ніж 5 відсотків біоетанолу буде обов’язковим
«Енергетична Свобода» – це спільний проект Радіо Свобода та Інституту енергетичних досліджень. Ставте свої запитання в коментарях, а також на нашій сторінці у мережі Facebook і отримайте відповіді експертів.

Київ – Із наступного року додавання біоетанолу до бензину буде рекомендованим, з через рік – обов’язковим. Відповідний закон підписав Президент Віктор Янукович. Але фахівці у сфері нафтопродуктів заявляють про низку проблем, зокрема, для автомобілістів, які спричинить це рішення.

Біоетанол – це етиловий спирт, який отримують у процесі переробки рослинної сировини для використання його як біопалива.

Із 2014 року додавання до бензину не менше, ніж 5 відсотків біоетанолу буде обов’язковим, а з 2016 року – частка спирту у бензині має зрости до 7 відсотків.

Таке рішення чиновники пояснюють бажанням створити сприятливі умови для розвитку виробництва та споживання альтернативних видів палива. До того ж, зазначає Радіо Свобода заступник директора Департаменту з питань нафтової, газової та нафтопереробної промисловості Міненерговугілля Костянтин Бородін, Україна є членом Європейського енергетичного співтовариства, відтак, вона виконує директиви цієї організації.

«Перша директива каже, що до 2010 року 5,75 відсотка моторних палив мають містити відновлювальні речовини, а у другій йдеться, що до 2010 року частка відновлювальних речовин, зокрема, біоетанолу має бути 15 відсотків», – каже Костянтин Бородін.

Бородін наголошує, що введення біоетанолу на ринок моторних палив сприятиме підвищенню енергетичної незалежності України за рахунок заміщення імпортної нафти і нафтопродуктів.

66 відсотків автомобілів непристосовані

Додавання до 5 відсотків біоетанолу до бензину і справді сприяє низці позитивних чинників, як для структури паливних ресурсів, так і довкілля, говорить Радіо Свобода експерт ринку нафтопродуктів Геннадій Рябцев. Якщо ж частка біоетанолу перевищує 5 відсотків – то цей продукт підходить лише для автомобілів FFV (Flexible-fuel vehicle), із так званими гнучкими двигунами.
Зараз в Україні більше ніж 66 відсотків автомобілів, які не адаптовані для використання палива, у якому міститься понад 5 відсотків біоетанолу
Геннадій Рябцев

«Паливо, з додаванням понад 5 відсотків біоетанолу потребує адаптації транспортних засобів, – наголошує Геннадій Рябцев. – Зараз в Україні більше ніж 66 відсотків автомобілів, які не адаптовані для використання палива, у якому міститься понад 5 відсотків біоетанолу. Тож, таке обов’язкове запровадження додавання біоетанолу суперечитиме інтересам 66 відсоткам споживачів нафтопродуктів».

У бензину із додаванням спирту значно збільшується електропровідність, це, говорить директор BFM Group Ukraine Андрій Стадник, спричиняє збільшення корозії металів, із яких виготовлений бензобак, форсунки та інжектори. За його словами, частково, але не повністю, проблему можна вирішити, додаючи у паливо різноманітні інгібітори. До того ж, у етилового спирту теплота випаровування значно вища, ніж у традиційного бензину. Відтак, завести двигун у морозну погоду буде складніше. Але найбільшою проблемою, на думку Стадника, є те, що у бензину із додаванням біоетанолу посилюються гідроскопічні якості, тобто, він вбирає воду. А резервуари, які є в Україні, не відповідають стандартам, необхідним для тривалого зберігання такого продукту.
Потрібен окремий транспорт для транспортування, і окремі ємності для зберігання
Андрій Стадник

«Потрібен окремий транспорт для транспортування, і окремі ємності для зберігання, – розповідає Стадник. – На нафтобазах, і у тих резервуарах, які зараз є для етилового спирту, біоетанол довгий час зберігатися не буде».

Кукурудза буде прилаштована

Рішення щодо обов’язкового додавання біоетанолу до бензину позитивно вплине на сільгоспвиробників, зазначає президент Української аграрної конфедерації Леонід Козаченко.
Це дає можливість диверсифікувати реалізацію зерна, у першу чергу кукурудзи
Леонід Козаченко

«Це дає можливість диверсифікувати реалізацію зерна, у першу чергу кукурудзи, – каже Козаченко. – Це ще важливіше, коли кукурудза неякісна, і її не можна реалізувати на зовнішньому ринку. Це дає можливість продавати не сировину, а продукт з додатковою вартістю. Це дає можливість виробляти попутно дуже високоякісний компонент для кормів, а також створювати додаткові робочі місця».

До того ж, констатує Леонід Козаченко, це дасть змогу використовувати побудований на Черкащині сучасний комбінат, для виробництва етанолу, потужність якого 120 тисяч тонн на рік – це стільки, як сумарно виробляють всі державні підприємства.

Бензин і дріжджі

Експерти ж у сфері нафтопродуктів говорять про сумнівну якість українського біоетанолу.

«Існує державний стандарт України на біоетанол, розроблений чомусь не виробниками палива і нафтохіміками, а затверджений технічним комітетом «спиртогорілчані вироби та дріжджі», – зазначає Геннадій Рябцев. – Зрозуміло, що вони такі дріжджі і таку бурду і намішали».

Спиртовиробники ж відкидають критику на свою адресу.

«А хто має встановлювати стандарти? У нас є Держстандарт, який затверджує ДСТУ. Які експерти?», – коментує Радіо Свобода начальник відділу організації виробництва біологічних вирів палива і технічних рідин Руслан Рибаков.

Раніше ж, міністр аграрної політики і продовольства Микола Присяжнюк запевняв, що Україна може виробляти 5 мільйонів тонн біопалива на рік. За рахунок цього, імпорт нафти можна скоротити на 30 відсотків.

Сьогодні біопаливо продається у понад 40 країнах. Основна частина біоетанолу виробляється у Північній і Південній Америці – у США працює близько 100 заводів. Але світовим лідером із виробництва біоетанолу залишається Бразилія.


Наступного понеділка слухайте про перебої з постачанням гарячої води в Україні, як спадок радянського сервісу.

«Енергетична Свобода» – це спільний проект Радіо Свобода та Інституту енергетичних досліджень. Ставте свої питання у режимі коментарів, а також на нашій сторінці у мережі Facebook і отримайте відповіді експертів. Також пропонуйте теми, які для Вас є цікавими.
  • Зображення 16x9

    Тетяна Ярмощук

    Працюю на Радіо Свобода з 2005 року. Укладач та ведуча Ранкової Свободи, пишу на енергетичну та економічну тематику. 2006 року закінчила Інститут журналістики Київського національного університету імені Тараса Шевченка. А у 2009-му – Інститут політичних наук. 

ФОТО ТА ВІДЕО

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG