Доступність посилання

ТОП новини

Касетний скандал у Польщі: поляки дізналися про кумівство в ешелонах влади


Варшава – Розмова двох польських чиновників, знята прихованою відеокамерою, завдала відчутного удару по іміджу правлячої коаліції. У цій оприлюдненій в мас-медіа розмові йшлося про кумівство в установах, підпорядкованих Міністерству сільського господарства Польщі. Через два дні після вибуху касетного скандалу голова сільськогосподарського відомства пішов у відставку. Польська опозиція вимагає радикальних політичних змін у країні.

Упродовж двох тижнів рівень довіри до правлячої в Польщі партії «Громадянська платформа» знизився аж на 5 відсотків. Це один із наслідків так званого касетного скандалу. Його «герої» – люди, пов’язані з Польською селянською партією, однією з двох політичних сил урядової коаліції.

Поки що не відомі мотиви осіб, які записали розмову чиновників. За деякими цитованими польською пресою версіями, йдеться про з’ясування стосунків всередині правлячої у країні коаліції. Більшість експертів однодумна в тому, що скандал навколо Міністерства сільського господарства ослабить правлячі у Польщі політичні сили.

Проблеми починаються там, де політика стає бізнесом – Туск

Дональд Туск, прем’єр-міністр країни, заявив, що патологічні ситуації виникають там, де політика й державна служба стають бізнесом. На прес-конференції він визнав випадки деморалізації чиновників у тих установах, де «бізнес силою обставин перехрещується з державними інтересами». Туск обіцяє рішучу боротьбу з такими явищами.

На закиди про те, що він заплющує очі на кумівство в державних установах, Туск сказав, що він просто фізично не спроможний особисто ознайомлюватися з усіма звітами, які до нього надходять. Проте, наголошує він, ситуація в Міністерстві сільського господарства буде під його особистим контролем.

Боротьбу з проявами кумівства Туск розпочав негайно. Керівник одного з підпорядкованих Міністерству сільського господарства агентств змушений розпрощатися зі своєю посадою. Річ у тім, що новим галузевим міністром стане батько цього чиновника. Син не може працювати в державній установі, яка підпорядкована його батькові, вважає польський прем’єр.

За словами Туска, вже у вересні він представить пропозиції як законодавчо та організаційно викорінити в державі кумівство. Ці ініціативи, зазначив прем’єр, будуть важливою складовою його плану роботи на наступні три роки.

Державні установи «приватизовані» родичами влади опозиція

Тим часом польська опозиція стверджує, що касетний скандал – це вияв проблем, які стосуються не тільки сільськогосподарського сектора, але й усього державно-політичного життя країни. За словами Беати Кемпи з партії «Солідарна Польща», такі справи, як касетний скандал, підривають довіру суспільства до усіх політиків. Саме тому, вважає Кемпа, на вибори у Польщі приходить менш ніж 50 відсотків виборців.
Масштаби кумівства в країні такі, що їх важко уявити. Те, що діється тепер – це певна патологія
Аркадіуш Мулярчик

Аркадіуш Мулярчик із «Солідарної Польщі» говорить про своєрідну приватизацію державних установ членами сімей політиків правлячої коаліції. «Масштаби кумівства в нашій країні – в центральній чи місцевій адміністрації – такі, що їх важко уявити. Очевидно, що вже 20 років політичні партії використовували свою владу для того, щоб призначати на державні посади своїх людей. Але те, що діється тепер – це певна патологія», – сказав Мулярчик.

«Солідарна Польща» підготувала законопроект, який унеможливив би кумівство в державних установах та органах державного управління. Згідно з цим законопроектом, керівники таких установ призначалися б лише на визначені терміни.

Найбільша опозиційна партія «Право і справедливість» ініціює створення парламентської комісії з розслідування касетного скандалу. Депутат парламенту Маріуш Камінський вважає, що ця справа може стати каталізатором змін у Польщі.
Можливо ця справа стане переломним моментом для всього політичного класу, для функціонування польської держави
Маріуш Камінський

«Можливо ця справа стане переломним моментом для всього політичного класу, для функціонування польської держави, – каже він. – Можливо ця справа, яка раз вражає, раз смішить, трохи скидається на гротескну, а іноді страшна, але, можливо, саме вона стане таким справжнім переломом».

Роман Ґертих, колишній віце-прем’єр Польщі вважає, що касетний скандал може прискорити зміни на польській політичній сцені. На його думку, зниження довіри виборців разом зі зростаючою економічною кризою спроможні завдати польській партії влади непоправного удару. Ґертих каже, що на місці Дональда Туска оголосив би передчасні парламентські вибори.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG