Доступність посилання

ТОП новини

У Сербії засудили журналіста за образу закордонного політика


Белград – Журналіст Ласло Шаш із міста Суботіца, що на півночі Сербії, 2007 року надрукував статтю, в якій піддав критиці Ласла Тороцкай, лідера угорської організації під назвою «64 жупанії».

Як повідомляє сербська преса, ця організація виступає за розширення Угорщини на всі території, котрі перебували в її складі до кінця Першої світової війни. Маються на увазі значні частини Словаччини, Сербії, Румунії та України.

Ласло Тороцкай подав позов, стверджуючи, що журналіст заподіяв йому образу честі. Процес тривав п’ять років. У червні апеляційний суд виніс остаточний вирок, згідно з яким Ласло Шаш мав заплатити 150 тисяч динарів (приблизно 1500 американських доларів). Оскільки він не міг заплатити цю суму, правова держава застосувала законом передбачений захід – ув’язнення. Один день у сербській тюрмі прирівнюють до 10 доларів. Отож, Ласло Шаш має сидіти за ґратами 150 днів, тобто п’ять місяців. Перше серпня було дванадцятим днем, як він добровільно перебуває під опікою тюремників.

Перед судом Шаш наголосив, що він своїм текстом прагнув захистити честь Сербії та попередити молодь угорської національності в Сербії, щоб та ухилялася від великомадярського націоналізму.

Журналісти потестують проти ув’язнення колеги

Протест з приводу ув’язнення колеги висловили як сербські, так і закордонні журналісти.
Неприпустимо, щоб журналіст був засуджений лише за те, що він критикував політичного лідера. Критика – це нормальне явище
Дінко Ґрухоніч

«Це, на мою думку, не лише ще один прямий напад на свободу громадської інформації, але й ясний доказ, кому сприяє тутешня влада. На жаль, це не єдиний такий випадок. Тепер очікуємо від президента Томислава Николича, щоб той виконав свої передвиборчі обіцянки та щоби продемонстрував, що він справді відрізняється від того Томислава Николича, котрий в 90-і роки не був відомий як прихильник свободи засобів масової інформації», – зазначає Дінко Ґрухоніч, голова Незалежної спілки журналістів краю Воєводина.

Висловила протест і міжнародна організація «Репортери без кордонів». У її повідомленні сказано «Неприпустимо, щоб журналіст був оголошений винним й засуджений лише за те, що він критикував політичного лідера. Критика – це нормальне явище. Політики повинні навчитися сприймати критику та збагнути, що вона необхідна для демократії. Як кандидат для вступу до Євросоюзу, Сербія повинна захищати своїх журналістів та забезпечити їм право вільної інформації».

В’язень Ласло Шаш звернувся до президента Николича з проханням амністувати його. Згідно з законом, глава держави має право амністувати засуджених за пропозицією окремої комісії, яку призначає Міністерство юстиції.

Чекаючи на рішення глави держави, Шаш щодня пильно обробляє свою ділянку в тюремному городі. Адже в демократичній державі кожний мусить чесно заробити
шматок хліба.
  • Зображення 16x9

    Михайло Рамач

    За освітою історик. Журналіст, поет, перекладач та сценарист. Автор семи поетичних книжок, пʼяти книг есе про колишню Югославію й нинішню Сербію. Був головним редактором трьох сербських щоденних газет. Співробітник Радіо Свобода з 1998 року. В сербських ЗМІ від початку 1990-х років друкує матеріали про Україну.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG