Доступність посилання

ТОП новини

Більшість українців не знають власної культури. Через Радянський Союз?


Київ – Переважній більшості українців не відома власна культура. Про це свідчать результати опитування, проведеного дослідницькою компанією GFK Ukraine у другому кварталі нинішнього року. Лише 16 відсотків респондентів добре знають свою культуру й традиції України. За підсумками опитування, понад 90 відсотків респондентів прагнуть більше довідатися про географію, історію, видатних особистостей минулого та сучасності. Втім експерти переконані, що такі показники не є критичними. Однак зауважують: на ставлення до української культури надто вплинув Радянський Союз, через що до неї зараз іноді ставляться неоднозначно.

Киянка Ольга Перехрест цікавиться українською літературою, історією, народними піснями. Однак все одно вважає, що знань їй бракує.

«У мене досить мало знань стосовно якихось обрядів чи звичаїв. У родині не було прийнято, тому я цього не знаю і зараз починаю цікавитись цим сама. Щоб знати щось про Україну, треба, щоб або тобі це хтось в голову вкладав, або в тебе самого було якесь зацікавлення. А бажання вчити щось самому виникає далеко не в кожного», – зазначає Ольга.

При цьому Ольга відзначає, що виховувалася у російськомовній сім’ї. Через це, за словами дівчини, їй передавалися інші культурні традиції, деякі з яких зовсім не перетиналися з українськими.

Водночас 62 відсотки українців визнають, що мають недостатньо знань про Україну і тому не можуть поділитися ними зі своїми рідними. А 65 відсотків не проти дізнатись про Україну більше.

Некультурно-культурні українці

Соціальний психолог Олег Покальчук стверджує, що Україна є ретро-країною, адже в пошуках ідентичності увесь час звертається до свого минулого. І визначати рівень культурності можна, зважаючи саме на минуле, а не сьогодення.

Згідно з нашими уявленнями, ми є нація некультурна. Але згідно зі своєю історією, ми достатньо культурні люди, які принаймні розуміють те, якими ми є
Олег Покальчук
«Згідно з нашими уявленнями, ми є нація некультурна. Але згідно зі своєю історією, ми достатньо культурні люди, які принаймні розуміють те, якими ми є. Ми достатньо пострадянська східноєвропейська нація з усіма характерними для цього періоду деформаціями. Коли ми зустрічаємося з представниками інших країн, де соціальна культурна традиція є сталою і багатовіковою, то, звичайно, ми відчуваємо певний дисонанс і на нас дивляться як на людей трохи дикуватих», – розповідає психолог.

Олег Покальчук констатує: в українців відсутня політична культура. Окрім того, за словами психолога, культури спілкування їм теж не вистачає. Попри це їм ще досі притаманна релігійна культура, адже навіть ті, хто не ходить до церкви, вміють розрізняти поняття добра і зла, а також святкують бодай найбільші релігійні свята.

«Дикий» вплив СРСР

Водночас письменник і художник Лесь Подерв’янський переконаний, що бути культурною людиною легко: достатньо просто читати.

Людина, яка до 35 років прочитала все, що потрібно, вже ніяк не буде некультурною. І починати варто років з 5
Лесь Подерв’янський
«Людина, яка до 35 років прочитала все, що потрібно, вже ніяк не буде некультурною. І починати варто років з 5. Вона може чогось не знати, але це її ніяк не зробить людиною некультурною», – зауважує він.

На думку Леся Подерв’янського, наразі українці є радше дикими, ніж некультурними, що є наслідком понад семи десятиліть перебування у складі Радянського Союзу.

Водночас, за результатами нещодавнього дослідження Інституту світової політики, майже половина футбольних уболівальників із країн ЄС під час перебування на Євро-2012 побачили в Україні європейську державу, з європейською культурою. Таку думку поділяють 45 відсотків шанувальників футболу. При цьому 20 відсотків переконані: дотримання власних культурних традицій може допомогти євроінтеграції України.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG