Доступність посилання

ТОП новини

Централізоване недопостачання гарячої води


«Енергетична Свобода» – це спільний проект Радіо Свобода та Інституту енергетичних досліджень. Ставте свої запитання в коментарях, а також на нашій сторінці у мережі Facebook і отримайте відповіді експертів.

Київ – Як мінімум, чверть українців, які підключені до гарячого водопостачання, потерпають від перебоїв з гарячою водою. Такими є дані експертів. Це відчувається, зокрема, влітку, коли воду відключають через різноманітні профілактики. Проте у багатьох регіонах, проблема гарячої вони існує цілий рік: вода із крана тече ледь тепла, або ж взагалі холодна. Чиновники заявляють про борги, які виникають через занижені тарифи для споживачів. Фахівці ж радять людям встановлювати бойлери.

Львів’янка Меланія розповідає, що через перебої з гарячим водопостачанням їй довелося купити бойлер для нагріву води.

«У нас часто немає гарячої води, – бідкається Меланія. – Набридає, що відключають воду. Також часто бувають аварії, тому що зношені труби. У результаті чого ми потерпаємо, оскільки йде і оплата, і незручності. От я і купила бойлер, і хочу встановити».

Від перебоїв з гарячою водою потерпають практично усі українські міста. Нинішнього літа це відчули навіть кияни, які через це страждають найменше – без гарячої води багато з них були близько місяця. Відключення вони компанія «Київенерго» аргументувала тим, що на ТЕЦ-6 не подається газ, у результаті чого виникла заборгованість. При цьому, у компанії заявляли, що не можуть погасити заборгованість, оскільки їм не відшкодували компенсацію по різниці у тарифах.

Що ж до щорічних планових відключень гарячої води, то на переконання голови парламентського підкомітету з питань житлово-комунального господарства Зиновія Шкутяка, це не є необхідно.

«Як правило, це пов’язано із зупинкою роботи котелень, – зазначає Шкутяк. – Коли зупиняються котельні, тоді немає гарячої води. Але повинен бути забезпечений цикл. Коли одна котельня стає на ремонт, інша забезпечує гарячою водою. А от те, що зараз відбувається, наприклад, у Києві, означає лише одне: замість того, щоб виконувати тими, хто взяв в оренду «Київенерго» свої обов’язки, вони починають економити за рахунок людей».

Які тарифи, такі й послуги?

Чиновники ж пояснюють ситуацію боргами, які виникають через занижені тарифи для населення.

«Потрібно, щоб тариф покривав хоча б собівартість, – каже Радіо Свобода генеральний директор з питань економіки «Укртеплоенерго» Володимир Дерій. – Ніхто ж не буде працювати собі на збиток. Уже декілька років поспіль він не покриває. У результаті виникає різниця у тарифі, яку потім держава компенсує через бюджет теплопостачальним підприємствам».

Утім фахівці говорять про економію з боку компаній теплокомуненерго. Це стосується не тільки затяжних планових відключень, але і недостатньо високої температури води, яка тече з гарячого крана.

«Якщо температура нижча, хоча б на один градус нижча, то це економія газу відразу на 7 відсотків. Таким чином компанія економить гроші, а люди платять, ніби ніякого відключення не було», – говорить Радіо Свобода керівник енергоконсалтингової компанії «Айтікон», що у Полтаві Ігор Мурашко.

Температура гарячої води, згідно з затвердженими стандартами, має бути не менше 55 градусів. Але часто трапляється, що її температура є набагато нижчою норми.

Бойлер чи зміна системи

Проте, для людей, які потерпають від перебоїв з гарячим водопостачанням, єдиним виходом із ситуації сьогодні є встановлення бойлера, вважає юрист та правозахисниця Тетяна Монтян. На її переконання, у даному випадку іти до суду безперспективно.

«Наприклад, «Київенерго» не отримало компенсації і не хоче за власний рахунок, фактично у кредит, оплачувати ТЕЦ-6. ТЕЦ-6, не отримавши гроші, не виробляє тепло, – пояснює Монтян. – В результаті, люди не отримують гарячу воду. При цьому, у людей немає договорів, ні з ТЕЦ, ні з монополістом. У кращому випадку у них є договори з ЖЕКами. Скаржитися нікуди. Якщо щось міняти, то це має бути державна програма повного реформування енергетичної галузі. Ніхто цим займатися не буде. Навіщо? Якщо можна отримувати надприбутки, користаючи тим, що люди все-одно платитимуть за послуги, які вони не отримують».


Наступного понеділка слухайте про те, що чекає українських споживачів тепла після приватизації облгазів.

«Енергетична Свобода» – це спільний проект Радіо Свобода та Інституту енергетичних досліджень. Ставте свої питання у режимі коментарів, а також на нашій сторінці у мережі Facebook і отримайте відповіді експертів. Також пропонуйте теми, які для Вас є цікавими.
  • Зображення 16x9

    Тетяна Ярмощук

    Працюю на Радіо Свобода з 2005 року. Укладач та ведуча Ранкової Свободи, пишу на енергетичну та економічну тематику. 2006 року закінчила Інститут журналістики Київського національного університету імені Тараса Шевченка. А у 2009-му – Інститут політичних наук. 

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG