Доступність посилання

ТОП новини

Янукович пообіцяв захистити мову. Але чи захистить?


Київ – Закон про засади державної мовної політики, який за оцінками фахівців, зменшить сферу вжитку української мови на користь російської, допрацюють і виправлять упродовж місяця. Це пообіцяв Президент України Віктор Янукович на зустрічі з українською інтелігенцією. Частина учасників зустрічі вважають її успішною. Натомість незалежні експерти і опозиційні політики впевнені, що напередодні виборів влада не змінить своїх позицій щодо української мови.

На зустріч із Президентом до його кримської резиденції прибули у вівторок 10 представників української інтелігенції. Серед них, зокрема, академік Микола Жулинський, ректор Київського національного університету імені Шевченка Леонід Губерський, один із попередніх Президентів України Леонід Кравчук. Літак для них оплатив меценат Богдан Гаврилишин.

Про подробиці зустрічі Радіо Свобода розповів один із її учасників, письменник та літературознавець Дмитро Стус.
Законопроект або буде відкладений до вересня, доопрацьований, або ж він набуде чинності найближчим часом, а у вересні до нього внесуть необхідні зміни
Дмитро Стус

«Зустріч тривала дві години, і за цей час Президент зрозумів, наскільки значну проблему для української мови становить цей законопроект. Учасники зустрічі висунули до цього документа багато зауважень. Як результат – Президент ініціював створення комісії з доопрацювання законопроекту. За словами Віктора Януковича, він або буде відкладений до вересня, доопрацьований, і лише після цього його підпише глава держави, або ж він набуде чинності найближчим часом, а у вересні до нього внесуть необхідні зміни», – розповів Стус.

У групі з доопрацювання закону Ківалов із Колесніченком

Як саме вчинити, Віктор Янукович вирішить після консультацій з юристами, пояснив Дмитро Стус. За його словами, Президент налаштований підтримувати й розвивати українську мову.

На цьому наголосила і керівник управління Адміністрації Президента з гуманітарних і громадсько-політичних питань Ганна Герман. Віктор Янукович погодився, що мовний закон у нинішній редакції розколюватиме суспільство, заявила вона у коментарі «Українській правді».

«Президент запропонував дуже суттєві зміни до закону, а крім того – державну цільову програму розвитку української мови як державної. Він висунув пропозицію, щоб всі учасники зустрічі увійшли до робочої групи, яка буде працювати над цією програмою і вдосконалювати її», – сказала Герман.

За її словами, до цієї групи увійдуть і народні депутати Сергій Ківалов та Вадим Колесніченко як автори законопроекту.

Сам депутат Вадим Колесніченко висловив упевненість, що Президент днями підпише закон «Про основи мовної державної політики».

Партія регіонів не відмовиться від наступу на українську – Доній

Інший депутат, один з керівників Всеукраїнського комітету на захист української мови, нунсівець Олесь Доній вважає затримку з ухваленням законопроекту успіхом, але тимчасовим.
В Партії регіонів діє сильне проросійське націоналістичне крило, і воно не зацікавлене у поступках
Олесь Доній

«Це позитив, бо законопроект – жахливий. З іншого боку, в Партії регіонів діє сильне проросійське націоналістичне крило, і воно не зацікавлене у поступках. І присутність у робочій групі Ківалова й Колесніченка свідчить, що партія влади не змінює своєї позиції щодо мови, та не піддається культурному перевихованню», – вважає опозиціонер.

Фахівці наголошують, що виборці Віктора Януковича та Партії регіонів зацікавлені у зміцнені позицій російської мови, а відтак напередодні парламентських виборів він не стане відмовлятися від мовного закону в його нинішньому вигляді. Таку думку Радіо Свобода висловив політолог Ігор Жданов.
Якщо Президент не заветує цього закону – за декілька десятків років українська мова зникне з широкого вжитку, залишиться в селі та на маргінесі
Ігор Жданов

«Якщо Президент не заветує цього закону – за декілька десятків років українська мова зникне з широкого вжитку, залишиться в селі та на маргінесі. Тому стануть у пригоді будь-які засоби тиску на главу держави, – вважає політолог. – Виборці президента й партії, яку він очолює, зацікавлені у посиленні російської мови. Але якщо напередодні парламентських виборів Янукович підпише цей закон на догоду своєму електоратові, він стане Президентом частини України».

Раніше українські ЗМІ оприлюднили листа до Віктора Януковича від актора Богдана Ступки, ще перед його смертю, та поета Івана Драча, які попередили про те, що вийдуть із Гуманітарної ради при Президентові України, якщо вона не засудить мовний закон. Вони назвали його спробою «узаконити русифікацію України».

Між тим, частина української інтелігенції не бачить сенсу в діалозі з Віктором Януковичем. Зокрема, історик та мистецтвознавець Вадим Скуратівський наголосив у коментарі Радіо Свобода, що подібні зустрічі є малоефективними, та що потрібні заходи, які в Європі називають «прямою демократією» – дії громадськості на вулицях, за межами парламенту.
  • Зображення 16x9

    Євген Солонина

    На Радіо Свобода працюю журналістом з 2008 року.  Народився 1979 року в місті Мелітополь Запорізької області. Закінчив факультет журналістики Запорізького Національного університету. Як журналіст найбільше цікавлюся економічною, екологічною та соціальною тематикою. На дозвіллі захоплююся садівництвом та альпінізмом.

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG