Доступність посилання

ТОП новини

Убивства українських екологів – небезпечна тенденція


Київ – Убивства й переслідування екологів в Україні є тенденцією, і громадянське суспільство мусить якнайшвидше її припинити – такої спільної думки дійшли екологи і представники громадськості, які у середу обговорювали вбивство у Дніпропетровській області керівника організації «За право громадян на екологічну безпеку» Володимира Гончаренка. Між тим, дотеперішні вбивства екологів в Україні не розкриті. Фахівці пояснюють це недостатньою увагою держави до екології та атмосферою безкарності.

Захищати довкілля в Україні стає небезпечно: на екологів тиснуть, а найактивніших убивають. Таку спільну позицію висловили журналістам представники різних громадських організацій, з поміж яких і об’єднання «За право громадян на екологічну безпеку». Його керівника Володимира Гончаренка побили після його заяв про заражений хімікатами металобрухт у Кривому Розі.

Представник громадської організації «За право громадян на екологічну безпеку». Віктор Лапицький висловив припущення, що причиною вбивства його колеги стала саме екологічна діяльність.

Гончаренко заважав бізнесу – еколог

Зі свого боку, керівник Національного екологічного центру України Ярослав Мовчан вважає пресинг на екологічних активістів та їх убивства тенденцією і наслідком катастрофічного погіршення стану довкілля в Україні.
Він двічі зустрічався з металістами, які хотіли віддати на переплавку 180 тонн металобрухту, зараженого гексахлорбензолом
Ярослав Мовчан

«Володимир застерігав суспільство від численних екологічних небезпек: забруднення води і повітря, небезпечні відходи. Він двічі зустрічався з металістами, які хотіли віддати на переплавку 180 тонн металобрухту, зараженого гексахлорбензолом. Схоже, він їм заважав. Фактів багато. Згадаймо «чернівецьку хворобу», від якої лисіли діти, – пригадує еколог. – Людина, яка розслідувала причини, теж загинула в кінці 90-х. Вбили й еколога Олександра Гончарова, який протидіяв видобутку піску в заповідній зоні Києва».

Автор проекту «Київський форум» Рена Назарова назвала загибель Володимира Гончаренка небезпечним прецедентом і наголосила, що громадянське суспільство має докласти всіх зусиль, щоб інші екологи не ризикували життям через певні інтереси бізнесу чи кримінальних структур. За її словами, правоохоронні органи у цьому випадку не виконують своїх функцій: вони віддають перевагу версіям убивств, не пов’язаних із екологією.

Вбивства екологів є ознакою авторитаризму – Томенко

Зі свого боку, представники парламентської опозиції вважають убивства екологів ознакою становлення тоталітаризму в Україні. Зокрема, віце-спікер, б’ютівець Микола Томенко направив звернення до МВС із вимогою знайти винних у вбивстві Володимира Гончаренка.
Влада довела країну до авторитарного корумпованого режиму
Микола Томенко

«Вбивство активного громадського діяча та еколога – це кричущий прецедент в український практиці, який означає, що влада довела країну до авторитарного корумпованого режиму», – заявив Томенко.

Причина переслідування екологів та убивств найактивніших захисників довкілля – не так у ставленні суспільства до екології, як у відчутті безкарності, наголосив у коментарі Радіо Свобода колишній міністр охорони довкілля України Сергій Курикін.

«Коли громадські інтереси, що їх обстоюють екологи, вступають в аж надто жорстке протиріччя з інтересами людей, готових переступати закон, відбувається те, що відбулося з Гончаренком. Зі свого боку, держава недопрацьовує у напрямку екологічної безпеки: вона не формує у суспільства уявлення про екологічні проблеми як про першочергові. Тому це в підсумку розв’язує руки тим, хто хоче за будь-яку ціну за рахунок довкілля задовольнити власні інтереси».

Екологи та громадські активісти вважають побиття й убивства екологів небезпечною тенденцією. Водночас їм не відомо, чим завершилася справа щодо вбивства іншого еколога – Олександра Гончарова, який протидіяв видобутку піску на Жуковому острові і загинув у червні 2009 року.

Тим часом, працівники міліції, які розслідують убивство Володимира Гончаренка і серед інших версій розглядають бізнес-конфлікт та екологічну діяльність, повідомили Радіо Свобода, що не затримали жодного підозрюваного, в тому числі й підприємців, які намагалися продати на переплавку отруйний метал. Гончаренка вбили саме після того, як він дав прес-конференцію про хімічно забруднений металобрухт, який привезли на переплавку з Калуша до Кривого Рогу.

Керівник «Форуму порятунку Києва» Віталій Черняховський повідомив, що днями низка громадських організацій пікетуватиме Генпрокуратуру з вимогою знайти і покарати винних у вбивствах Гончаренка та інших українських екологів.
  • Зображення 16x9

    Євген Солонина

    На Радіо Свобода працюю журналістом з 2008 року.  Народився 1979 року в місті Мелітополь Запорізької області. Закінчив факультет журналістики Запорізького Національного університету. Як журналіст найбільше цікавлюся економічною, екологічною та соціальною тематикою. На дозвіллі захоплююся садівництвом та альпінізмом.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG