Доступність посилання

ТОП новини

У Сербії почалися проблеми з демократією з приходом президента Николича


Президент Сербії Томислав Николич
Не встиг новий президент Сербії Томислав Николич пробути і два місяці на своїй посаді, як громадськість у середині країни та за кордоном починають непокоїти деякі його кроки в «антидемократичному напрямку». Деякі політичні рішення президента турбують навіть інвесторів, які побоюються за економічне майбутнє країни.

Пропозиція президента Сербії Томислава Николича призначити на посаду голови Центрального банку свого політичного союзника Йорґованку Табакович викликало здивування як політиків, так і інвесторів. Це призначення швидко схвалив і сербський парламент, який одночасно позбавив Центральний банк значної частини його незалежності. Як зазначалося, для більшої координації урядової політики та політики банку.

На сполох забили в Брюсселі. Речник комісара ЄС із розширення Штефана Філе Петер Стано заявив, що Європу непокоїть, як самі зміни до законів, так і спосіб їхнього ухвалення.

«Ми занепокоєні змістом нових поправок до закону щодо Центрального банку, а також самим процесом, тому що виглядає так, що процедуру проштовхували поспішно. Не було необхідних консультацій, зокрема, це питання не обговорювалося з Європейською комісією», – заявив речник Євросоюзу.

Політичні призначенні дорого обходяться економіці

Занепокоїли зміни до закону і інвесторів. Рейтингове агентство Standard & Poor's знизило рейтинг Сербії до В із двома мінусами, пояснюючи своє рішення частково зменшенням незалежності Центрального банку, а частково негативним поглядом агентства на країну в цілому. Після зниження рейтингу курс сербського динара впав до рекордно низької відмітки у порівнянні з євро.

Згідно зі змінами до закону, що його було ухвалено 4 серпня, Центральний банк матиме наглядовий орган, який призначатиметься парламентом і йому ж і звітуватиме. Через нього парламент зможе контролювати призначення керівництва Центрального банку. Ще напередодні ухвалення цих змін, голова банку Дежан Шошкич та його заступник пішли у відставку на знак протесту проти втручання політиків у роботу головної фінансової установи країни. Через чотири дні у відставку пішли ще три члени ради директорів банку.

Новий голова Центрального банку Йорґованка Табакович є економістом за освітою, але вона більше відома як один зі керівників Сербської прогресивної партії Николича. Народжена в Косові, вона присвятила більше часу націоналістичній риториці, ніж економічним моделям.

Її призначення є лише останнім у низці політичних призначень Николича в уряді, де ключові посади займають нині провідні націоналісти з партії самого Николича та з партії колишнього президента Слободана Милошевича.

Матеріал підготували Марія Щур і Robert Coalson.
  • Зображення 16x9

    Марія Щур

    В ефірі Радіо Свобода, як Марія Щур, із 1995 року. Кореспондент, ведуча, автор програми «Європа на зв’язку». Випускниця КДУ за фахом іноземна філологія та Центрально-Європейського університету в Празі, економіст. Стажувалася в Reuters і Financial Times у Лондоні, Франкфурті та Брюсселі. Вела тренінги для регіональних журналістів.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG