Доступність посилання

ТОП новини

У Белграді заарештували директора Агробанку і ще сімох осіб


Белград – Вістку про затримання Душана Антонича, який упродовж 10 років очолював Агробанк Сербії, оприлюднив особисто прем’єр-міністр Івіца Дачич, а до журналістів із цього приводу звернувся й заступник голови уряду Александар Вучич. Отож, влада упевнена, що розпочала дуже важливу акцію. Адже йдеться про великий банк, розвал якого міг би негативно впливати на національну економіку.

Мілько Радісавлєвич, спеціальний прокурор у справах організованої злочинності, уточнив: «Ми дійшли висновку, що є реальні підстави підозрювати, що велику кількість кредитів було надано групам юридично пов’язаних осіб, в результаті чого було порушено Закон про банки, акти Нацбанку Сербії та внутрішні акти Агробанку. Як наслідок – відсутність можливості повернути кредити на суму щонайменше 200 мільйонів євро».

Преса стверджує, що сума ще більша та що кредити отримували компанії родичів і друзів директора банку та його співробітників. Більшість з-поміж них отримали десятки, а то й сотні тисяч євро, всупереч тому, що не подали жодних гарантій і їхні компанії не мали жодного майна. Іншими словами, керівник банку та його команда давали кредити, хоча знали, що боржники ніколи не повернуть гроші. Так отримав кредит і син директора. Його оголосили в розшук.

Держава не бачила, або не хотіла бачити, кому роздають кредити

У Сербії є 33 банки: у двадцять одному більшість капіталу мають закордонні банки, у дванадцятьох – сербські акціонери. Власником 20 відсотків капіталу Агробанку є держава. Отож, представники держави – а їх призначала колишня влада – мали знати, що діється в банку.

«Тепер ми повинні разом з Національним банком Сербії визначити реальний стан в Агробанку, а державні органи повинні провести слідство щодо відповідальності всіх причетних до цієї проблеми», – заявив міністр фінансів Сербії Младян Дінкич.

Сербські оглядачі зазначають, що йдеться не лише про фінансовий, а й про політичний скандал. Фінансові експерти кажуть, що банкіри нічого не роблять без політичної підтримки. Серед затриманих немає політичних діячів, але прокуратура повідомляє, що слідство триває, та що в списку підозрюваних ще з’являться нові імена.

Віце-прем’єр Александар Вучич зазначає, що певні кола вимагали від нового уряду призупинити слідство й не розкривати справу Агробанку. Він не уточнив, які саме кола має на увазі. Оглядачі припускають, що йдеться про колишніх урядовців.

Раніше, минулого тижня, подав у відставку голова Нацбанку Деян Шошкич. Формально він це зробив тому, що новий уряд вніс зміни до Закону про Нацбанк. Деякі оглядачі його відставку пов’язують зі скандалом в Агробанку. Адже, Центральний банк повинен контролювати діяльність всіх банків і вживати заходи проти порушників закону. Якщо Нацбанк не вживав заходів на вимогу політичних чинників, то рано чи пізно будуть названі деякі імена колишніх міністрів. Через це скандал із Агробанком викликав надзвичайне зацікавлення громадськості.
  • Зображення 16x9

    Михайло Рамач

    За освітою історик. Журналіст, поет, перекладач та сценарист. Автор семи поетичних книжок, пʼяти книг есе про колишню Югославію й нинішню Сербію. Був головним редактором трьох сербських щоденних газет. Співробітник Радіо Свобода з 1998 року. В сербських ЗМІ від початку 1990-х років друкує матеріали про Україну.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG