Доступність посилання

ТОП новини

У колишньому концтаборі вшанували пам’ять Едіти Штайн – покровительки Європи


Варшава – У колишньому нацистському концтаборі Аушвіц-Біркенау-2, що в польському місті Освенцім, відбулися урочистості, присвячені Едіти Штайн – католицькій покровительці Європи. Рівно 70 років тому ця монахиня, вчена-філософ, загинула в газовій камері концтабору. Вшанувати пам’ять Едіти Штайн до Освенціма прибули делегації з різних європейських держав, зокрема й з України. Чому католики Європи вважають своєю покровителькою жінку єврейського походження, яка стала християнкою вже в дорослому віці?

Учасники нинішніх відзначень в Освенцімі вважають їх історичними. Вперше в такий спосіб вшановано пам’ять католицької святої, яку вважають символом примирення і прощення між колись ворогуючими народами.
Едіта Штайн
Едіта Штайн

На території колишнього концтабору, біля пам’ятника його жертвам спільно молилися католицькі єпископи з Польщі, Німеччини й Нідерландів, тобто з тих країн, де Едіта Штайн жила в різні роки. Скорботне богослужіння очолив примас Угорщини та голова конференції єпископів Європи кардинал Петер Ердо. Єврейську поминальну молитву прочитав представник Польської ради християн та євреїв.

Із молитвою на устах учасники відзначень пройшли вздовж колії, якою до концтабору привозили сотні тисяч людей. У такий спосіб вони символічно взяли участь в останній дорозі католицької монахині.

Над усе вона цінувала свободу

До присутніх звернувся німецький кардинал, архієпископ Кельна Йоахім Майснер. Він говорив, що замучена у газовій камері Едіта Штайн свідомо обрала співучасть у стражданні. Монахиня, говорив кардинал, стала великим благословенням для всієї Європи та світу. У своїй промові Мейснер зазначив: «Є щось, внаслідок чого я й тепер червонію. Маю на увазі той факт, що в ті часи, ніхто з нас, християн у Німеччині, не став поряд із Едітою Штайн та її народом під хрестом».

Про мету відзначень в Освенцімі розповів один із їхніх організаторів – священик Ян Новак. Він каже, що цією подією організатори хочуть нагадати сучасним європейцям про виняткову людину, яка шукала абсолютну свободу.
Вона прибула не як ув’язнена, а як особа, яка несучи в собі внутрішню свободу, у пошуках цієї свободи була послідовною до кінця
Ян Новак

«Свята Тереза-Бенедикта від Хреста, у мирському житті Едіта Штайн, поставила перед собою одну мету. Цією метою була свобода. Тому сюди, в це особливе місце, яким є колишній концтабір Аушвіц-Біркенау, вона прибула не як ув’язнена, а як особа, яка несучи в собі внутрішню свободу, у пошуках цієї свободи, була послідовною до кінця – вона йшла за правдою», – зазначив отець Новак. Священик наголошує, що Едіта Штайн вже 14-річною дівчинкою заявила про свій атеїзм. Її життя, твердить він, може бути дуже повчальною історією пошуку особистої свободи для сучасних європейців.

Замолоду Едіта вивчала філософію, була ученицею видатного філософа Едмунда Гуссерля. Невтомні пошуки істини привели Едіту до християнства. Коли їй виповнилося 30 років, вона охрестилася, а будучи 42-річною, жінка стала католицькою черницею. У монастирі вчена продовжувала свої заняття філософією, її остання книга – «Наука хреста».

У 1942 році гестапівці депортували черницю з Нідерландів, де вона перебувала в монастирі. Убивши монахиню в газовій камері, її тіло спалили в крематорії. У 1998 році Папа Римський Іван Павло ІІ проголосив Едіту Штайн святою мученицею, а ще через рік – однією з покровительок Європи.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG