Доступність посилання

ТОП новини

ЄС не відкликатиме послів із Мінська


Посольство Швеції в Мінську
Представники Європейського Союзу збиралися у п’ятницю на позачергову нараду, щоб обговорити видворення шведських дипломатів із Білорусі. У Брюсселі висловили солідарність зі Швецією та пообіцяли врахувати скандал, коли ЄС переглядатиме санкції до офіційного Мінська. Дипломатичну кризу спровокував «десант плюшевих ведмедиків», акція групи шведів на підтримку свободи слова в Білорусі.

Дипломатичний конфлікт між Мінськом і Стокгольмом обговорював Комітет з питань політики і безпеки Євросоюзу. Голова комітету Улоф Скуґ після засідання заявив, що йдеться про справу не лише Швеції, а всього Європейського Союзу, який висловлює солідарність зі шведами.

«Буде дуже чітке послання всім білоруським послам у Європі протягом наступних кількох днів з повною підтримкою шведів з цього питання», – зазначив Скуґ.

У Євросоюзі обіцяють врахувати конфлікт, коли восени оцінюватимуть санкції щодо білоруської влади.

«Становище з політичними в’язнями, репресії проти громадянського суспільства і брак демократії є вирішальним чинником у обмежувальних заходах проти цієї країни. Останні події, рішення щодо шведського пола, безперечно також матимуть вплив на обговорення наших відносин із Білоруссю», – наголосив Улоф Скуґ.

Білорусь видворила шведського посла з Мінська 8 серпня. Це сталося невдовзі після того як двоє шведів на легкому літаку перетнули кордон із ЄС і розкидали сотні плюшевих ведмедиків над білоруськими містами з гаслами підтримки свободи слова.

Дехто очікував, що в п’ятницю у Брюсселі можуть вирішити у відповідь відкликати всіх послів Євросоюзу з Мінська, але так питання зрештою не стояло, зауважує оглядач білоруської редакції Радіо Свобода Ян Максим’юк. Стосовно нинішньої заяви, то це «рішення дорадчого характеру, фактично рішення у таких справах приймають міністри закордонних справ ЄС», а вони вже зберуться наприкінці місяця, наголошує оглядач.

Тюрма за фотографії ведмедиків

Тим часом у п’ятницю стурбованість рішенням Білорусі видворити шведських дипломатів висловив генеральний секретар Ради Європи Турбйорн Яґланн. Він заявив, що це тільки завдасть шкоди білоруському народу, особливо бізнесменам і студентам, чиї контакти з європейськими колегами ускладняться. Генсекретар Ради Європи закликав офіційний Мінськ переглянути свою позицію і повернутися до діалогу.

Напередодні президент Білорусі Олександр Лукашенко звинуватив у загостренні конфлікту шведів. Він також заперечив, що дипломатичний скандал пов’язаний із плюшевим десантом.

«Дехто пов’язує цю проблему немовби із плюшевими ведмедиками чи то слонами. Але це абсолютно різні речі!» – заявив Лукашенко в четвер.

Тим не менше, за фотографію з плюшевим ведмедиком одну мінську журналістку засудили до великого штрафу, а студенту, який розмістив на своєму сайті фото шведських ведмедиків, загрожує сім років тюрми – за сприяння незаконному перетину кордону.
  • Зображення 16x9

    Мар’яна Драч

    На Радіо Свобода – з 1996 року. Вела різні програми, серед яких «Україна і світ» та «Свобода сьогодні». Вивчала міжнародні відносини в Рузвельтському університеті в Чикаго і державне управління та економіку в Інституті державного управління і місцевого самоврядування (нині Академія) в Києві. Директор Української служби Радіо Свобода з травня 2013 року.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG