Доступність посилання

ТОП новини

Угорщина, Чехія і Словаччина інтегрують свої енергосистеми


Угорщина – Угорщина, Чехія і Словаччина провели цими днями пробний запуск спільної енергосистеми. Із виходом мережі на повну потужність у вересні поточного року угорські споживачі платитимуть за електроенергію на 5 відсотків менше.

В Угорщині сподіваються, що після об’єднання енергетичних ринків трьох країн до Угорщини виявлять інтерес і ті інвестори, які досі уникали її через малосприятливі умови ведення бізнесу. З іншого боку, переконані в «Угорських електромережах», надходження додаткової кількості електроенергії від сусідів рано чи пізно призведе до падіння цін.

«Передусім це стосується компаній-оптовиків, але пізніше ми неодмінно відчуємо позитивні наслідки цієї тенденції також для масового споживача, – каже Кароль Ґерше, радник-економіст акціонерного товариства «Угорські електромережі». – При визначенні загального тарифу для населення ми включимо лише ринкову ціну за користування електромережею».

Для порівняння, якщо у Словаччині та Чехії оптова ціна одного мегавата електроенергії становить 40 євро, то в Угорщині його можна купити за 57 євро. Інтеграція енергосистем цих трьох країн здешевить електроенергію для угорського споживача на 5 відсотків, прогнозують економісти.

«Переговори між трьома країнами про умови співпраці ще тривають. Але вже 17 серпня ми почуємо конкретні заяви про дату, коли запрацює спільний енергетичний ринок»,поділився інформацією Ґабор Паткоу, економічний аналітик із інформаційного інтернет-порталу «Портфоліо».

В Угорщині сподіваються, що спільний енергетичний ринок Угорщини, Словаччини та Чехії запрацює на початку вересня. За повідомленням угорських ЗМІ, ці плани назагал збігаються і з очікуваннями Євросоюзу, де мають намір інтегрувати національні енергетичні мережі в одну загальну до 2014 року.

Перспектива альтернативних джерел енергії

Проте в Угорщині не відмовляються і від використання альтернативних джерел енергії, зокрема сонячної. Лише за останні 3 роки до регіональних екопрограм підключилися 174 поселення й міста. Пальму першості серед міст із населенням у 50 тисяч мешканців і вище здобуло західно-угорське місто Шопрон, що розташоване поблизу кордону з Австрією.

«Якби ми цю кількість енергії отримували не за рахунок сонця, а, скажімо, спалюючи природний газ, треба було б доплачувати комунальникам до 500 доларів щомісяця»,зауважує Тібор Варґа, інженер-експлуатаційник міського басейну, де з 2006 року працюють 40 сонячних батарей. У місті Шопрон подібні колектори непогано зарекомендували себе навіть у місцевій в’язниці, завдяки яким щодня нагрівають до 5 кубометрів води, заощаджуючи 10 відсотків від загальної суми комунальних послуг цієї пенітенціарної установи, повідомив її завгосп Іштван Філіп.

А в селищі Надьпалі (область Зала, південна Угорщина), де мешкає близько 5 тисяч мешканців, перевагами сонячної енергії користуються вже 10 років. Муніципальний голова Тібор Кевче залюбки ділиться з приїжджими досвідом громади і планами на майбутнє. «Селищні установи не всі оснащені сонячними батареями. Але ми працюємо над тим, щоб у майбутньому мати повністю автономну систему забезпечення електроенергії від сонця», – зазначає він.

Селище Надьпалі отримало престижну державну нагороду «Корона сонця» за успішне втілення в життя довгострокових екопрограм. На базі цього поселення випробовують експериментальні та серійні зразки техніки з використання енергії сонця.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG