Доступність посилання

ТОП новини

Чи мали ви проблеми з теплопостачанням через зношені мережі?


«Енергетична Свобода» – це спільний проект Радіо Свобода та Інституту енергетичних досліджень. Ставте свої запитання в коментарях, а також на нашій сторінці у мережі Facebook і отримайте відповіді експертів

Київ – До 70 відсотків українських тепломереж зношені. Відтак, втрати тепла становлять близько 60 відсотків. Чиновники запевняють, що працюють над покращенням ситуації. Але, як саме вони це робитимуть, не зрозуміло. Як один із виходів розглядається передача тепломереж у концесію. Проте, на думку фахівців, це не вирішить проблему.

«Українські мережі сьогодні перебувають у поганому стані, оскільки більшість із них були побудовані ще в радянські часи» – так кореспонденту Радіо Свобода прокоментував ситуацію міністр регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства Анатолій Близнюк.

«Держава Україна розуміє, що люди тут ні до чого, люди не винні, що такі мережі і що ми не вкладаємо кошти на оновлення цих мереж», – каже Близнюк.

Загалом в Україні налічується 33 тисячі кілометрів тепломереж. За підрахунками експертів, на їхній ремонт потрібно близько 34 мільярдів доларів – це 272 мільярди гривень. Для прикладу, дохідна частина цьогорічного бюджету становить 370 мільярдів.

Минулого року прем’єр Микола Азаров доручив низці міністерств розробити п’ятирічний план переоснащення галузі. І, як зазначив Радіо Свобода заступник міністра ЖКГ Олександр Аліпов, наразі міністерство працює над цим.

«Концесія не вирішує питання, і у нас немає жодного позитивного прикладу щодо концесії, – зазначає Аліпов. – Що ж до приватизації, то ці системи життєзабезпечення за Конституцією не підлягають приватизації. Треба будувати інший механізм, державно-приватне партнерство. Тобто, і держава, і приватник повинні спільно працювати над тим, щоб було заохочення знижувати собівартість цієї послуги. Сьогодні ж там так: чим більший тариф, тим краще, чим менший, тим більша різниця у тарифах. Ми зламаємо це».

Проте, як саме влада планує «це зламати», Олександр Аліпов не уточнив.

Кияни не готові до партнерства з Ахметовим

Представники київської влади заявляли раніше, що передача у концесію компанії «Київенерго», мажоритарним акціонером якої є ДТЕК Рината Ахметова, об’єктів теплоенергетичного комплексу – це єдиний варіант залучення інвестицій на реконструкцію мереж. Проте нещодавно заступник голови КМДА Олександр Мазурчак заявив, що відповідні переговорити не ведуться, оскільки «громада міста не готова сприймати таку форму партнерства».

На думку ж директора Аналітично-дослідницького центру «Інститут міста» Олександра Сергієнка, здача у концесію столичних тепломереж проблеми не вирішить.

«Тепломережі перебувають у комунальній власності, – наголошує Сергієнко. – У такій ситуації власнику «Київенерго» немає ніякого сенсу вкладати кошти у тепломережі. Він просто підтримуватиме їх у такому стані, щоб не зовсім відверто текла вода по вулицях, а все інше його не стосується. Компанії, які беруть тепломережі у концесію, сідають на грошовий потік, оптимізують його, скасовують зайві витрати, розпоряджаються великими коштами, і з них можуть частково виділяти кошти на модернізацію».

Хто замінить тепломережі?

Для того, щоб замінити половину тепломереж у Києві, потрібно 3 мільярди гривень, каже Олександр Сергієнко. Для прикладу, як компенсацію різниці у тарифах за минулий рік «Київенерго» отримає 2 мільярди 300 мільйонів гривень.

«Якщо в уряду є кошти, щоб виплатити цю компенсацію, тоді питається, чому в уряду немає коштів, щоб провести термінову необхідну заміну мереж», – риторично запитує експерт.

Утім, на переконання колишнього міністра ЖКГ Олексія Кучеренка, український бюджет не витримає навантаження щодо заміни усіх тепломереж. Також, на його думку, не реальним є капітальний ремонт за рахунок підвищення тарифів. Єдиним виходом, вважає він, є запровадження механізмів приватно-публічного партнерства, зокрема, і концесії. Разом з тим, Кучеренко сумнівається, що найближчим часом це буде зроблено.

«Партнерство означає, що жоден із партнерів не буде дурити один одного, не буде приховувати реальну вартість послуг, реальну вартість заліза, труби, арматури, – наголошує Кучеренко. – На жаль, у нашій державі воно не можливо, тому що держава, як партнер, налаштована дурити будь-якого свого партнера. Саме тому сьогодні жодного прикладу нормального, ефективного публічно-приватного партнерства, тієї ж концесії, немає».

Місяць тому Президент Віктор Янукович підписав зміни до закону «Про природні монополії», що дозволяє закладати у тариф ремонт та закупку обладнання. Тож, експерти наголошують, що у випадку концесії власник зможе підвищувати тарифи на свій розсуд.

Зараз найвищі тарифи на теплопостачання в Одесі – 365 гривень за гігакалорію, найнижчі, 190, у Вінниці.


Наступного понеділка слухайте про те, хто в Україні заробляє на газовому конденсаті.

«Енергетична Свобода» – це спільний проект Радіо Свобода та Інституту енергетичних досліджень. Ставте свої питання у режимі коментарів, а також на нашій сторінці у мережі Facebook і отримайте відповіді експертів. Також пропонуйте теми, які для Вас є цікавими.
  • Зображення 16x9

    Тетяна Ярмощук

    Працюю на Радіо Свобода з 2005 року. Укладач та ведуча Ранкової Свободи, пишу на енергетичну та економічну тематику. 2006 року закінчила Інститут журналістики Київського національного університету імені Тараса Шевченка. А у 2009-му – Інститут політичних наук. 

Дивитись коментарі (8)

ІНШЕ З МЕРЕЖІ



Загрузка...
XS
SM
MD
LG