Доступність посилання

ТОП новини

Візит Меркель до Молдови – це мессидж, можливо, для Путіна – експерт


«Все, що пов’язано з конфліктом на лівому березі Дністра – це енергетика, це нелегальна присутність російських військ на території Молдови»
Прага – Кишинів – Канцлер Німеччини Анґела Меркель відвідує Молдову – це перший візит керівника німецької держави до цієї республіки. Візит має на меті підтримати євроінтеграційні прагнення цієї пострадянської держави. Анґела Меркель зустрілася з лідером прозахідної коаліції, прем’єр-міністром Владом Філатом і президентом Ніколає Тімофті. У центрі уваги візиту зближення Молдови з Євросоюзом і стан переговорів про долю Придністров’я – сепаратистського проросійського регіону, який понад 20 років тому проголосив незалежність – через побоювання інтеграції Молдови з сусідньою Румунією. Відомий молдовський аналітик, директор проектів Інституту громадської політики Оазу Нантой в інтерв’ю для Радіо Свобода розповів про значення цього візиту.
Якщо пані Меркель приїхала до цієї країни, то ця країна, може, є реальним партнером і для інших країн ЄС

– Цей візит дуже важливий для Республіки Молдова, тому що ми були провінцією в Радянському Союзі. Зараз ми не відчуваємо себе суверенною державою і візит пані Меркель повинен допомогти нам подолати цю залежність від радянського минулого і відчути себе суверенною державою, яка нарешті матиме реальні шанси подолати минуле і стати європейською державою. Звичайно, відносини між Німеччиною та Республікою Молдова не можуть бути симетричними, як кажуть фізики, тому що економіка Німеччини мабуть у 500 разів більша, ніж Республіки Молдова. Тобто цей візит дуже важливий. По-перше, це такий знак для країн ЄС, що є така країна Республіка Молдова. Якщо пані Меркель приїхала до цієї країни, то ця країна, може, є реальним партнером і для інших країн ЄС.

– Пане Нантой, відомо, що цього року фінансова підтримка з боку Німеччини до Молдови склала 14 з половиною мільйонів євро. Це означає, що Німеччина має зацікавленість в економічному розвитку Молдови?

– Я все ж вважаю, що з економічної точки зору Молдова не дуже цікава, чи зовсім не цікава для Німеччини. Тому що в Республіці Молдова є присутній німецький капітал, але мені здається, що ЄС бажає все ж зробити з Республіки Молдова те, що ми називаємо succes story, і візит пані Меркель – це дуже важливий крок для того, щоб наступного року Республіка Молдова підписала врешті Договір про асоціацію з Європейським Союзом.

– Ви якраз згадали succes story, я перекладу для наших слухачів – йдеться про «історію успіху». А чи можна чекати успіху після переговорів пані Меркель і прем’єр-міністра Влада Філата на тему конфлікту в Придністров’ї?
Все, що пов’язано з конфліктом на лівому березі Дністра – це енергетика, це нелегальна присутність російських військ на території Молдови

– Звичайно, ні. Тому що конфлікт не між Республікою Молдова та Німеччиною, а між Республікою Молдова та Росією. Все, що пов’язано з конфліктом на лівому березі Дністра – це енергетика, це нелегальна присутність російських військ на території Молдови. І в той же самий час візит пані Меркель – це мессидж, можливо, для пана Путіна, який сподівається відтворити Євразійський союз, звичайно не запитавши нас, бажає включити туди й Республіку Молдова. Німеччина – важливий гравець на геополітичному просторі. У 2010 році був підписаний меморандум Меркель-Медведєв і Німеччина запропонувала Росії спільними зусиллями вирішити придністровську проблему. І після того почати міркувати про нову конфігурацію континентальної безпеки. Але, як ми знаємо, від цього меморандуму майже нічого не лишилося, тільки ідея залишилася. І підписуючи той меморандум, пані Меркель дуже добре розуміла, що конфлікт не між правим і лівим берегом Дністра, а конфлікт реальний є між Республікою Молдова і Росією. Тобто пані Меркель може пропонувати підтримку фінансову по-перше до цих дій щодо консолідації спільної довіри, але неможливо вирішити цей конфлікт на переговорах між паном Філатом і пані Меркель.

– Дуже Вам дякую, пане Нантой, Ви так гарно говорите українською мовою. Просто великий комплімент!
Я вивчив українську мову без проблем. Тоді ж не існувала Партія регіонів

– Це необхідність сьогодні. І, живучи в Україні, колись я вивчив українську мову без ніяких проблем. Тоді ж не існувала Партія регіонів.
  • Зображення 16x9

    Людмила Ваннек

    Людмила Ваннек На радіо Свобода від 1993 року, в українській редакції – від 1995 року. Закінчила Київський національний університет театру, кіно і телебачення ім. Карпенка-Карого, працювала на сцені українських та німецьких театрів та на телебаченні. Переможниця міжнародного конкурсу поп-музики в Сараєво. Редакторка і ведуча програм «Світ у новинах», «Міжнародний щоденник», «Виклик», «Свобода сьогодні». Авторка і ведуча програми «Свобода за тиждень», яка виходила кілька років на «Радіо НВ». Авторка програми «Подкаст Свобода за тиждень із Людмилою Ваннек», яка виходить щосуботи. Цікавлюся соціальними темами та мистецтвом. Багато перекладаю з білоруської, англійської, німецької, сербської та болгарської.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG