Доступність посилання

ТОП новини
22 жовтня 2020, Київ 13:02

Візит Меркель до Молдови – це мессидж, можливо, для Путіна – експерт


«Все, що пов’язано з конфліктом на лівому березі Дністра – це енергетика, це нелегальна присутність російських військ на території Молдови»
Прага – Кишинів – Канцлер Німеччини Анґела Меркель відвідує Молдову – це перший візит керівника німецької держави до цієї республіки. Візит має на меті підтримати євроінтеграційні прагнення цієї пострадянської держави. Анґела Меркель зустрілася з лідером прозахідної коаліції, прем’єр-міністром Владом Філатом і президентом Ніколає Тімофті. У центрі уваги візиту зближення Молдови з Євросоюзом і стан переговорів про долю Придністров’я – сепаратистського проросійського регіону, який понад 20 років тому проголосив незалежність – через побоювання інтеграції Молдови з сусідньою Румунією. Відомий молдовський аналітик, директор проектів Інституту громадської політики Оазу Нантой в інтерв’ю для Радіо Свобода розповів про значення цього візиту.
Якщо пані Меркель приїхала до цієї країни, то ця країна, може, є реальним партнером і для інших країн ЄС

– Цей візит дуже важливий для Республіки Молдова, тому що ми були провінцією в Радянському Союзі. Зараз ми не відчуваємо себе суверенною державою і візит пані Меркель повинен допомогти нам подолати цю залежність від радянського минулого і відчути себе суверенною державою, яка нарешті матиме реальні шанси подолати минуле і стати європейською державою. Звичайно, відносини між Німеччиною та Республікою Молдова не можуть бути симетричними, як кажуть фізики, тому що економіка Німеччини мабуть у 500 разів більша, ніж Республіки Молдова. Тобто цей візит дуже важливий. По-перше, це такий знак для країн ЄС, що є така країна Республіка Молдова. Якщо пані Меркель приїхала до цієї країни, то ця країна, може, є реальним партнером і для інших країн ЄС.

– Пане Нантой, відомо, що цього року фінансова підтримка з боку Німеччини до Молдови склала 14 з половиною мільйонів євро. Це означає, що Німеччина має зацікавленість в економічному розвитку Молдови?

– Я все ж вважаю, що з економічної точки зору Молдова не дуже цікава, чи зовсім не цікава для Німеччини. Тому що в Республіці Молдова є присутній німецький капітал, але мені здається, що ЄС бажає все ж зробити з Республіки Молдова те, що ми називаємо succes story, і візит пані Меркель – це дуже важливий крок для того, щоб наступного року Республіка Молдова підписала врешті Договір про асоціацію з Європейським Союзом.

– Ви якраз згадали succes story, я перекладу для наших слухачів – йдеться про «історію успіху». А чи можна чекати успіху після переговорів пані Меркель і прем’єр-міністра Влада Філата на тему конфлікту в Придністров’ї?
Все, що пов’язано з конфліктом на лівому березі Дністра – це енергетика, це нелегальна присутність російських військ на території Молдови

– Звичайно, ні. Тому що конфлікт не між Республікою Молдова та Німеччиною, а між Республікою Молдова та Росією. Все, що пов’язано з конфліктом на лівому березі Дністра – це енергетика, це нелегальна присутність російських військ на території Молдови. І в той же самий час візит пані Меркель – це мессидж, можливо, для пана Путіна, який сподівається відтворити Євразійський союз, звичайно не запитавши нас, бажає включити туди й Республіку Молдова. Німеччина – важливий гравець на геополітичному просторі. У 2010 році був підписаний меморандум Меркель-Медведєв і Німеччина запропонувала Росії спільними зусиллями вирішити придністровську проблему. І після того почати міркувати про нову конфігурацію континентальної безпеки. Але, як ми знаємо, від цього меморандуму майже нічого не лишилося, тільки ідея залишилася. І підписуючи той меморандум, пані Меркель дуже добре розуміла, що конфлікт не між правим і лівим берегом Дністра, а конфлікт реальний є між Республікою Молдова і Росією. Тобто пані Меркель може пропонувати підтримку фінансову по-перше до цих дій щодо консолідації спільної довіри, але неможливо вирішити цей конфлікт на переговорах між паном Філатом і пані Меркель.

– Дуже Вам дякую, пане Нантой, Ви так гарно говорите українською мовою. Просто великий комплімент!
Я вивчив українську мову без проблем. Тоді ж не існувала Партія регіонів

– Це необхідність сьогодні. І, живучи в Україні, колись я вивчив українську мову без ніяких проблем. Тоді ж не існувала Партія регіонів.
  • Зображення 16x9

    Людмила Ваннек

    На радіо Свобода від 1993 року, в українській редакції – від 1995 року. Закінчила Київський національний університет театру, кіно і телебачення ім. Карпенка-Карого, працювала на сцені українських та німецьких театрів та на телебаченні. Переможець міжнародного конкурсу поп-музики в Сараєво. Редактор і ведуча програм «Світ у новинах», «Міжнародний щоденник», «Виклик», «Свобода сьогодні», «Свобода за тиждень», випусків новин. Багато працює над рекламою передач.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG