Доступність посилання

ТОП новини

Сербія і Росія зміцнюють відносини, з’явилася і Партії росіян Сербії


Президент Сербії Томислав Николич (ліворуч) і президент Росії Володимир Путін в Москві, 26 травня 2012 року
Белград – Президент Сербії Томислав Николич 11 вересня в російському Сочі вже вдруге після обрання на посаду глави держав зустрінеться з президентом Росії Володимиром Путіним. Про це пише белградська газета «Вечернє новості» й уточнює, що президенти обговорять документ про стратегічне партнерство двох країн. Сербсько-російські відносини – одна з головних тем, до котрої прикуто увагу сербської преси.

Жодне з сербських видань не подає деталей щодо документа про стратегічне партнерство між Сербією і Росією, що його мають обговорити президенти двох країн у Сочі 11 вересня. Натомість всі докладно повідомляють про дводенний візит до Москви Александра Вучича, першого заступника прем’єр-міністра Сербії. Співрозмовником Вучича був заступник російського прем’єра Дмитро Роґозін. Впливова щоденна газета «Політика» про перебіг візиту пише під заголовком «Від наступного тижня конкретніше співробітництво Сербії й Росії». Вучич сказав сербським журналістам, що дві країни зокрема планують розширити співробітництво у військово-промисловому комплексі. Вони планують розвивати спільні проекти та спільно виступати на світовому ринку зброї та військового обладнання.

Заступник голови сербського уряду уточнив: «Можу з великою впевненістю сказати, що в Сербії разом збудуємо фабрику складних бойових систем». Оглядачі кажуть, що за цим формулюванням «ховаються» танки та бронетранспортери. Вучич додав, що на початку вересня в авіаційному шоу у Белграді вперше після 12-річної перерви візьмуть участь і російські військові літаки, та що розмови про співробітництво будуть продовжені через кілька місяців, коли до Белграда прибуде міністр оборони Росії Анатолій Сердюков. Газета «Бліц» зауважує, що сербський віце-прем’єр пообіцяв скорочення процедури для закордонних інвесторів, включно з російськими.

З цією темою можна пов’язати й заснування Партії росіян Сербії. Газета «Данас» пише, що керівник партії, котру заснували в першій половині серпня, веде переговори з владиками Сербської православної церкви про надання партійним органам приміщень, необхідних для діяльності. Йдеться про три тисячі квадратних метрів. Партія, пише газета, планує сприяти розширенню економічних відносин між двома країнами. За офіційними даними, дві з половиною тисячі громадян Сербії називають себе росіянами.

Новий клімат у сербсько-російських відносинах

У матеріалі про візит Вучича до Росії газета «Бліц» цитує російського посла в Белграді Олександра Конузина, котрий каже, що останнім часом настав «новий клімат» у відносинах між Росією та Сербією. Громадяни Сербії не забувають, що такий клімат свого часу створював брат колишнього президента Слободана Милошевича, котрий був югославським послом у Москві. Наразі там перебуває дружина покійного Милошевича, котру в Сербії оголосили в розшук.

Місцеві газети повідомляють про те, що Сербський рух оновлення (опозиційна партія, котру очолює письменник і колишній міністр закордонних справ Вук Драшкович), у вересні знову запропонує парламентові законопроект про оприлюднення досьє політичної поліції з комуністичних часів. Згадана партія пропонувала ухвалити такий закон і в 2006-му та 2010 роках, але інші політичні сили цього не хотіли. Радіо «Б-92» у зв’язку з цим подає заяву Родолюба Шабича, повіреного у справах вільної інформації, котрий застерігає, що до досьє політичної поліції треба ставитися дуже обережно. В них є, каже Шабич, чимало даних не лише про тих, кого підслуховували, але й про третіх осіб, котрим оприлюднення таких документів могло б завдати чимало неприємностей, а то й проблем.

Головна нинішня міжнародна тема в сербській пресі – вирок Андерсу Брейвіку за вбивство 77 осіб. Оскільки сербські ЗМІ не мають кореспондентів у Норвегії, вони подають обширні матеріали міжнародних агентств. Коментарів поки що не має. Газета «Бліц» докладно повідомляє про майже розкішні умови в трьох в’язничних кімнатах, у котрих перебуватиме засуджений. Всі газети подають характерні знімки: нацистський привіт кулаком та цинічну усмішку Брейвіка.
  • Зображення 16x9

    Михайло Рамач

    За освітою історик. Журналіст, поет, перекладач та сценарист. Автор семи поетичних книжок, пʼяти книг есе про колишню Югославію й нинішню Сербію. Був головним редактором трьох сербських щоденних газет. Співробітник Радіо Свобода з 1998 року. В сербських ЗМІ від початку 1990-х років друкує матеріали про Україну.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG