Доступність посилання

ТОП новини

Партія регіонів заполонила телебачення і пресу – моніторинг


Київ – Партія регіонів повністю домінує на телебаченні та в пресі від початку нинішньої виборчої кампанії. Зокрема, у Донецькому регіоні за останні три тижні телеканали присвятили представникам цієї політичної сили у 100 разів більше ефірного часу, ніж Об’єднаній опозиції. Приблизно такими ж є показники рівності доступу політичних сил у друкованих виданнях. Експерти прогнозують, що під час нинішньої виборчої кампанії журналістам буде складно працювати. І в основному, через недосконале законодавство та редакційну політику ЗМІ.

За останні три тижні, від початку виборчої кампанії, в інформаційному просторі України повністю домінувала провладна Партія регіонів. При цьому негативу про Партію регіонів було у 2,5 рази більше, ніж про опозицію, але позитивної інформації – більше у 13 разів. Про це голова комітету «Рівність можливостей» Олександр Чекмишев повідомив, оприлюднюючи проміжний звіт за результатами загальнонаціонального та регіонального моніторингу ЗМІ щодо рівня якісного інформування виборців та рівного доступу до ЗМІ суб’єктів виборчого процесу.
В Донецьку представлення влади і опозиції відрізняється у понад сто разів
Олександр Чекмишев

«Із усіх регіональних медіа лише в Івано-Франківській області, в єдиному регіоні України, на телебаченні й частково у пресі Партія регіонів поступилася за рівнем представлення Об’єднаній опозиції. До речі, в Донецьку зафіксовані цікаві показники, коли представлення влади і опозиції відрізняється у понад сто разів. Тобто, Партія регіонів приблизно три з гаком години, Об’єднана опозиція – трохи більше ніж дві хвилини», – сказав Олександр Чекмишев.

За словами експерта, результати моніторингу вказують на те, що висвітлення інформації щодо партій значною мірою залежить від редакційної політики ЗМІ та симпатій їхніх власників.

При цьому, наголосив Чекмишев, відносний баланс у представленні різних політичних партій зараз демонструють лише інтернет-сайти. Експерт припускає, що причиною цього є відсутність в Україні реальних способів впливу на інтернет.

Закон регулює агітацію, але не регулює новини

Нерівність представлення у ЗМІ усіх учасників виборчого процесу – це результат недосконалого законодавства, говорить голова Комітету виборців України Олександр Черненко.
Коли йде новина, там говорять, що зробив хорошого «губернатор» і Партія регіонів, тобто, фактично, закликаючи за неї голосувати
Олександр Черненко

«Закон дуже чітко регулює агітацію, але коли йде новина, де немає формальної агітації, але там говорять, що зробив хорошого «губернатор» і Партія регіонів, тобто, фактично, закликаючи за неї голосувати, тому жодними законодавчими обмеженнями, санкціями ми це не виправимо, це є на кожних виборах. Тут, очевидно, мають бути високі стандарти журналістики, коли говорячи про одних, маєш говорити про інших і давати не лише позитивну інформацію – або просто інформувати, або все-таки намагатися проаналізувати», – зазначає Олександр Черненко.

Ще два роки тому Рада Європи рекомендувала розробникам Закону «Про вибори» прописувати детально, як саме журналісти повинні дотримуватися рівності представлення політичних сил у новинах, говорить європейський консультант, виконавчий директор МЕМО 98 Растьо Кужел, який був спостерігачем на виборах в Україні в 1999-му і 2004 роках.
Закон дійсно не виписаний достатньо чітко, в якому мова йде про агітацію, але не про новини
Растьо Кужел

«Це стаття 64 вашого Закону «Про вибори», в якій ідеться про необхідність мати рівний доступ до ЗМІ для всіх політичних гравців. Закон дійсно не виписаний достатньо чітко, в якому мова йде про агітацію, але не про новини. І коли мова йде про новини, то там не сказано, яким саме чином ЗМІ мають дотримуватися правила про рівний доступ – що, власне, і було однією з рекомендацій, які подала місія ОБСЄ в 2010 році. Але є міжнародні документи, які достатньо чітко описують те, як мають відбуватися саме такі ситуації. Найкращим документом є Рекомендація Ради Європи 2007 року №15», – зазначив Растьо Кужел.

Європейський консультант наголосив, що результати моніторингу про представлення політичних сил у ЗМІ нагадують йому минулі часи, коли українські журналісти були корумпованими і зазнавали тиску. Проте результати моніторингу поки що попередні. Їх оновлюватимуть щотижня. А виборча кампанія в Україні триватиме ще 2 місяці.

Медіа-моніторинг висвітлення учасників виборчих перегонів в Україні 2012 року здійснюється Асоціацією «Спільний простір» та Комітетом «Рівність можливостей» за підтримки Спільної програми Європейського Союзу та Ради Європи «Сприяння європейським стандартам в українському медійному середовищі».

Із 22 політичних партій, які висунули своїх кандидатів за партійними списками, суб’єктами моніторингу є лише 6, які, за оцінками соціологів, мають шанси подолати виборчий п’ятивідсотковий бар’єр – це Партія регіонів, Об’єднана опозиція «Батьківщина», «Удар», «Україна – вперед!», Комуністична партія та «Свобода».
  • Зображення 16x9

    Наталка Коваленко

    Співпрацюю з Радіо Свобода з 2005 року. Магістр Інституту журналістики Київського національного університету ім. Т.Г. Шевченка. Народилася на Полтавщині 1984 року. Кореспондентка та редакторка сайту Радіо Свобода

     

Дивитись коментарі (8)

Залиште свій коментар (він буде опублікований після модерації):
XS
SM
MD
LG