Доступність посилання

ТОП новини

У Дніпропетровську російська стала регіональною. Якими будуть наслідки?


Акція протесту в Дніпропетровську, 12 вересня 2012 року
Акція протесту в Дніпропетровську, 12 вересня 2012 року
Дніпропетровськ Провладна більшість Дніпропетровської міської ради у середу ухвалила рішення про фактичне надання російській мові статусу регіональної. За документом, у місті відтепер застосовуватимуть російську в діловодстві «на рівні з державною мовою». Національно-демократичні сили обурені, вони влаштували акцію протесту під міською радою. Влада запевняє, що великих коштів на реалізацію цього рішення з бюджету витрачати не будуть. Водночас експерти називають рішення «маячнею» і взагалі сумніваються, що воно буде втілене в життя.

Сергій, активіст однієї з козацьких організацій Дніпропетровська, з самого ранку перебував біля міськради – із плакатом на захист української. З кількома десятками однодумців він взяв участь у «ланцюгу єдності» біля державного прапора. Він каже, що мова – це останній рубіж українства в місті, його не можна просто так «здавати».

«По першому заклику, ніхто нас сюди не звозив, ми стоїмо тут разом. Крім нас, ніхто не захистить нашу Україну, землю, мову. Їх нищать», – сказав Радіо Свобода учасник акції.

Попри мітинг під стінами міськради і протестні заяви опозиції в залі, більшість міської ради статус регіональної для російської мови затвердила. Депутати, які голосували «за», заявляли, що піклуються про інтереси російськомовного населення – полегшують спілкування з чиновниками.

За документом, у місті відтепер будуть застосовувати російську мову в діловодстві та офіційному листуванні «на рівні з державною мовою». Також ідеться про застосування російської в освіті та на офіційних конференціях і зборах. «У разі необхідності, забезпечується переклад», – мовиться в рішенні.

Все це потребуватиме значних коштів із бюджету, зазначають в опозиції: на перекладачів, дублювання документів тощо. Однак міський голова Дніпропетровська Іван Куліченко переконує: грошей поки не треба – російськомовні школи в місті вже є, а для перекладу документації задіють самих працівників міськради за ту саму зарплату.

На роботу до владних органів міста тепер фахівців братимуть, зважаючи, чи володіють вони російською, сказав міський голова, відповідаючи на запитання Радіо Свобода.
Зараз проблем більше з тими, хто не знає української
Іван Куліченко

«Працівникам, які подають заяву на працевлаштування в міській раді, ми ставимо вимогу: мають знати державну мову і вміти працювати з російською, бо закон вимагає публікувати рішення двома мовами. Нічого поганого в цьому немає. Тільки я не хотів би, щоб казали, що не приймуть того, хто не знає російську. Зараз проблем більше з тими, хто не знає української», – визнав Іван Куліченко.

В обласній організації товариства «Просвіта», активісти якого багато років поспіль відстоювали українську мову в місті, рішенням депутатів обурені. А втім, керівник об’єднання, юрист Сергій Довгаль каже, що воно недолуге і навряд чи взагалі буде втілене в життя.
В Хартії регіональних мов чітко сказано, що регіональна мова не може підміняти державну
Сергій Довгаль

«Це рішення не повинне мати ніякої юридичної сили. Чому? Бо в Хартії регіональних мов чітко сказано, що регіональна мова не може підміняти державну. Тільки використовуватись поряд. Якщо ж вони ухвалили таке рішення, то всі чиновники міськради, начальники управлінь, весь апарат – всі мають тепер виступати зразу українською мовою, а потім дублювати себе ж російською. Тобто це абсурд і маразм. Застосувати чисто юридично це неможливо», – зазначив у коментарі для Радіо Свобода Сергій Довгаль.

Політолог Владислав Романов зазначає, що «мовне» рішення у Дніпропетровську ухвалили «по-дніпропетровськи»: в тексті рішення немає чіткого формулювання «зобов’язати», а лише «інформувати», тобто влада залишила собі шлях до відступу.
Це злочин, за нього Партія регіонів буде відповідати
Владислав Романов

«Так, Дніпропетровськ російськомовне місто, воно розмовляє тією мовою, якою звикло. Інша справа, що для тієї молоді, яка вже народилась і зростала під час Незалежності і знає мову, це певний виклик. Теоретично це може призвести до нищення нашої освіти, книговидання і захоплення нашого інформаційного простору сусідньою державою. Одне треба сказати: це злочин, за нього Партія регіонів буде відповідати», – заявив Радіо Свобода політолог.

2006 року Дніпропетровська міська рада вже надавала російській статусу регіональної, але те рішення оскаржене прокуратурою.

За даними останнього всеукраїнського перепису населення, близько 80 відсотків жителів Дніпропетровщини є українцями, переважна більшість із них вважає рідною мовою українську.
  • Зображення 16x9

    Юлія Рацибарська

    Журналістка-фрілансерка. Працюю кореспонденткою Радіо Свобода в Дніпрі з 2006 року. Народилась на Дніпропетровщині. Закінчила факультет систем і засобів масової комунікації Дніпровського національного університету – магістр журналістики. Писала для місцевих та загальноукраїнських газет і журналів, працювала новинкаркою та дикторкою на радіо, кореспонденткою та редакторкою сайту в інформагенції. Пишу, фотографую, надихаюсь історіями людей.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG