Доступність посилання

ТОП новини

Євросоюз рухається до федерації націй?


«Єврокомісія оголосить законодавчі пропозиції щодо єдиного європейського наглядового механізму для єврозони» – Жозе Мануель Баррозу
«Єврокомісія оголосить законодавчі пропозиції щодо єдиного європейського наглядового механізму для єврозони» – Жозе Мануель Баррозу
Брюссель – Голова Єврокомісії Жозе Мануель Баррозу, виступаючи у середу в Європейському парламенті, закликав перетворити ЄС на демократичну федерацію національних держав. Баррозу оприлюднив план дій для виходу з економічної, соціальної та інституційної криз, у яких погрузла співдружність. Зокрема, він вважає, що «аби вистояти», єврозоні слід організувати справжній монетарний і банківський союз. Водночас, німецький конституційний суд того ж дня вселив довіру до євро, підтримавши, за певних умов, участь Німеччини у фонді порятунку слабких країн європейського грошового простору.

Об’єднаній Європі потрібна нова угода, що передбачала б її перехід до демократичної федерації європейських держав, вважає голова Єврокомісії Жозе Мануель Баррозу.
Нам буде треба рухатися до створення федерації національних держав
Жозе Мануель Баррозу

«Не біймося слів: нам буде треба рухатися до створення федерації національних держав. Саме це нам потрібно. Це – наш політичний обрій і саме це керуватиме нашою діяльністю протягом наступних років», – вважає голова Єврокомісії.

На його думку, фінансово-економічній кризі, що ось вже три роки висить над співдружністю європейських держав, потрібні європейські рішення. Тому, саме перехід до федеративного устрою дозволить глибше інтегрувати та стабілізувати єдиний валютний простір.
Єврокомісія оголосить законодавчі пропозиції щодо єдиного європейського наглядового механізму для єврозони
Жозе Мануель Баррозу

«Єврокомісія оголосить законодавчі пропозиції щодо єдиного європейського наглядового механізму для єврозони, – заявив Баррозу у Європарламенті. – Це буде сходинкою на шляху до створення банківського союзу».

«Криза засвідчила, що коли банки переходять (до загальноєвропейського рівня), правила і нагляд за ними залишаються національними. І коли справи погіршилися, то саме платники податків були зобов’язані за це розраховуватися», – аргументує голова виконавчої влади ЄС.

Це наростаюча євродиктатура – британський євроскептик

Плани Баррозу отримали широку підтримку проєвропейських політичних сил Європарламенту, зокрема, груп «народників», лібералів та зелених. Дещо стриманіше реагували консерватори та соціалісти. Традиційної нищівної критики «дорожня карта» Баррозу зазнала з боку євроскептиків, зокрема, британського євродепутата Найджела Фарраджа. Він називає проект Жозе Мануеля Баррозу «наростаючою євродиктатурою».

Також зранку в середу німецький конституційний суд дав «зелене світло» ратифікації та участі Німеччини у так званому Європейському стабілізаційному фонді, створеному для порятунку держав, що зазнають фінансових труднощів. У цьому фонді, який нараховуватиме 500 мільярдів євро, німецький внесок має становити майже третину. Але судді висунули умову: якщо частка Німеччини перевищуватиме 190 мільярдів, то дозвіл на такий внесок має дати національний парламент.

Націоналістичні настрої можуть прекреслити плани Баррозу

Тепер президент Німеччини має поставити свій підпис під так званим «європейським пактом бюджетної дисципліни» та Європейським стабілізаційним фондом. Загалом, це рішення було радо сприйняте світовими ринками, де сьогодні такі країни, як Італія, змогли отримати позики під нижчі відсотки, а євро одразу набрало суттєвої ваги порівняно з іншими валютами.

Французький професор права та спеціаліст із європейсьої тематики Жан-Люк Серон, коментуючи наступні кроки Євросоюзу, каже, що подальший етап – це власне впровадження цього європейського механізму стабільності.
Залишається побачити, як плани Баррозу щодо створення у Європі політичного федералізму сприймуть уряди країн-членів
Жан-Люк Серон

«Слід ще побачити, чи попросять іспанці (у Брюсселя) план допомоги. Якщо вони на це не підуть, то програма голови Європейського центробанку (з викупу боргів) не спрацює. Нарешті, залишається побачити, як плани Баррозу щодо створення у Європі політичного федералізму сприймуть уряди країн-членів», – каже європейський аналітик, зауважуючи, що водночас через поширення в ЄС націоналістичних настроїв, породжених кризою єврозони, заклики до солідарності та амбіційні плани Єврокомісії можуть залишитися тільки проектом.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG