Доступність посилання

ТОП новини

YES про майбутнє світу і України


Турецький прем’єр Реджеп Тайїп Ердоган (ліворуч) та український Президент Віктор Янукович (центр) на засіданні 9-ї щорічної зустрічі Ялтинської європейської стратегії (YES), 14 вересня 2012 року
Сімферополь – Майбутнє світової економіки й безпеки обговорювали у п’ятницю в Лівадійському палаці в Ялті. Тут проходять пленарні засідання 9-ї щорічної зустрічі Ялтинської європейської стратегії (YES), яка цього року має назву «Україна і світ: долаючи завтрашні виклики разом». У її роботі беруть участь понад дві сотні українських та закордонних політиків, чиновників, експертів та журналістів. Першу дискусію розпочали український Президент Віктор Янукович і турецький прем’єр Реджеп Тайїп Ердоган.

Президент України Віктор Янукович заявив, що збирається вивести Україну в число лідерів посткризового світу – саме це є метою українських реформ. Він також повідомив, що ситуація в Україні нормалізувалася і вона змогла «вийти з кризової спіралі та подолати інерцію занепаду».

Президент Янукович зазначив, що Україна «уважно аналізує створення таких інтеграційних об’єднань, як Митний союз та ЄЕП», і має намір стати спостерігачем у Євразійському економічному союзі. Разом з тим, він назвав важливими для України економіки Росії, Китаю та Індії.

Віктор Янукович висловив також думку, що всі побоювання ЄС щодо України після виборів будуть зняті. «На даний час у наших партнерів з’явилися додаткові питання до України, але після виборів усі перестороги зникнуть, і шлях (до співпраці) буде пройдений до кінця». Водночас, Президент України не відповів на запитання колишнього польського лідера, модератора дискусії Александра Квасневського про вибіркове правосуддя, зокрема, справу Тимошенко.

Втім, тема арешту лідерів опозиції виникла під час окремої зустрічі Віктора Януковича з учасниками YES, єврокомісаром Штефаном Філе, міністром закордонних справ Швеції Карлом Більдтом та євродепутатом Елмаром Броком, які закликали Віктора Януковича припинити вибіркове правосуддя. Екс-держсекретар США Кондоліза Райс у виступі назвала суд та ув’язнення Юлії Тимошенко «політично вмотивованими» і висловила сподівання, що українці самі тиснутимуть на уряд, щоб відстояти демократію.
(YES © 2012. Photo by: Сергій Іллін, Олександр Індичий)
(YES © 2012. Photo by: Сергій Іллін, Олександр Індичий)

Геополітичні заклики з Ялти

Турецький прем’єр Реджеп Тайїп Ердоган більше говорив на глобальні теми, він закликав мусульман не піддаватися на провокації і виглядати гідно під час протестів проти релігійних образ. Глава уряду Туреччини сказав, що мирні масові протести мусульман проти образ пророка Магомета та ісламу є справедливими, але вони не мають переростати в терористичні прояви.

Масові протести проти фільму з образами пророка Магомета днями пройшли в низці арабських країн. Разом з тим деякі посольства США зазнали нападу, а у вівторок увечері під час погрому консульства США в місті Бенгазі в Лівії загинув посол Сполучених Штатів у цій країні і ще троє американських дипломатів.

Прем’єр-міністр Туреччини також заявив, що реакція світових лідерів на дії сирійського режиму Башара Асада має бути рішучішою. Реджеп Тайїп Ердоган вважає, що нинішній сирійський режим, який убиває своїх співгромадян, «йде до свого неминучого кінця».

Геополітичну активність Туреччини у виступі про майбутнє світової безпеки пояснив Шаши Тарур, колишній заступник генерального секретаря ООН, а нині депутат індійського парламенту. При обговоренні цієї теми він заявив, що система світоустрою, яка ґрунтувалася на домінуванні наддержав, відходить у минуле. За його словами, глобальні проблеми в сучасному світі передбачають участь у їхньому розв’язанні широкого кола країн.

Реджеп Тайїп Ердоган висловив думку, що економічна і соціальна справедливість має стати одним із ключових пунктів глобального порядку денного. А Кондоліза Райс припустила, що у 21-му столітті велич країни визначатиметься людським потенціалом. За її словами, перебудова світу залежить від людського потенціалу та інновацій, які стають головними чинниками розвитку країн.

Подолання кризи – завдання на майбутнє

Тема подолання економічної кризи, зокрема, в Європі, сьогодні була одна із ключових. Колишній директор-розпорядник Міжнародного валютного фонду Домінік Стросс-Кан заявив, що економіку треба перезапустити якимось новаторським способом. Він запропонував тимчасово запровадити однакові ставки кредитування для всіх країн ЄС – і надійних, таких, як Франція та Німеччина, і таких проблемних, як Греція, Італія та Іспанія. Це підштовхне економіку, вважає Домінік Стросс-Кан.

Про те, що європейським країнам необхідно шукати радикальніші засоби боротьби з борговою кризою, говорив і колишній міністр фінансів Росії Олексій Кудрін. Він запропонував переходити до реструктуризації боргів країн і переведення їх у ринкову зону. В іншому випадку боргове навантаження стримуватиме економічне зростання в Єврозоні і призведе до стагнації економіки.

Міністр економічного розвитку України Петро Порошенко був більш оптимістичним. У виступі він припустив, що лідерство в глобальній економіці переходить від «країн нафти і газу» до країн «зерна і води». За його словами, Україна має унікальну можливість увійти до числа лідерів світової економіки в найближчі 10 років. На думку Петра Порошенка, ця можливість пов’язана з розвитком та реформуванням українського агросектору.
  • Зображення 16x9

    Володимир Притула

    Кримський журналіст. Співпрацюю з Радіо Свобода з 1990 року. Керівник проєкту Радіо Свобода «Крим.Реалії» з березня 2014 року. В грудні 2014-го був змушений покинути півострів. Заслужений журналіст України.

Дивитись коментарі (3)

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG