Доступність посилання

ТОП новини

Грузинський футболіст-захисник Каладзе – форвард у політиці?


Каха Каладзе
Колишній капітан грузинської збірної з футболу, людина, що має на батьківщині статус ледь не національного героя, Каха Каладзе, у грудні завершив свою спортивну кар’єру і розпочав політичну. Із захисника тбіліського і київського «Динамо», а згодом італійського «Мілана», Каха Каладзе перетворився на політичного форварда, увійшовши під номером один до списку об’єднаної грузинської опозиції «Грузинська мрія». Проте політична кар’єра в опозиції виявилася не такою гладкою, як спортивна, і вже коштувала грузинському спортсмену чималих проблем і грошей.

В останній день літа грузинська опозиція під проводом мільярдера Бідзіни Іванішвілі оголосила свій список на парламентських виборах 1 жовтня. Першим номером «Грузинської мрії» став один із найвідоміших грузинських футболістів Каха Каладзе, який зробив кар’єру в італійському клубі «Мілан», де він грав разом із українським форвардом Андрієм Шевченком.

Як і його колишній колега по команді, Каладзе користується величезною популярністю у себе на батьківщині, що, на думку багатьох оглядачів і стало причиною того, що опозиція попросила його стати обличчям списку. Проте, особисто для Каладзе цей крок уже приніс чимало проблем.

Чотири роки тому під час гострої політичної кризи в країні Каладзе став на бік Міхеїла Саакашвілі. Його публічна підтримка була сильним козирем президентської команди на виборах. Але дуже скоро з невідомих широкій громадськості причин їхні шляхи розійшлися. Каладзе різко виступив проти Саакашвілі під час одного з телешоу, задавши йому запитання про одне з резонансних, але нерозкритих убивств. Пізніше він фінансував створення опозиційної партії, але не розрахував з партнерами, і після невдачі покинув політику. Але, як виявилося, не назавжди. Минулої осені Каладзе одним із перших публічно підтримав новоявленого опозиціонера Бідзіну Іванішвілі. Сам він заявив, що йде у політику, «щоб боротися за добробут народу».

Політична діяльність обходиться дорого

Із того часу в Каладзе з’явилися серйозні проблеми з грузинським правосуддям. Наприкінці липня його банківські рахунки в Грузії, через які він фінансує ще й власну мажоритарну кампанію, були заморожені через звинувачення у «відмиванні грошей». Як мовилося в заяві офісу головного прокурора, Каладзе «протягом короткого періоду часу» отримав на свій банківський рахунок 6 мільйонів доларів США, а потім зняв готівку в розмірі 1,6 мільйона доларів.

За словами прокуратури, «оскільки немає жодних доказів внесення грошей в іншій фінансовій установі, операція кваліфікується як підозріла за грузинськими і міжнародним стандартами».

Сам Каладзе стверджує, що ці гроші з політикою не були пов’язані взагалі.

«Ці гроші були потрібні на життя і на те, щоб закінчити деякі ремонтні роботи у мене вдома. З жодною політикою це не пов’язано. А що стосується коштів, які витрачаємо ми, представники коаліції «Грузинська мрія», то там все відбувається у відповідності з законом», – пояснив він в інтерв’ю грузинській редакції Радіо Свобода.

Вже у серпні Тбіліський суд постановив, що Каладзе має заплатити штраф у сумі, що в перерахунку складає понад 10 мільйонів доларів. Крім того, суд також затвердив пропозицію від Управління державного аудиту про вилучення активів Каладзе, в тому числі в «Кала Капітал», компанії, яка має, серед інших активів, майже 80 відсотків акцій тбіліського «Прогрес банку», яким Каладзе володіє спільно з Іванішвілі.

Каладзе зауважує, що поки він був на боці владної команди, жодних проблем із законом у нього не було. А представники влади зазначають, що кожен має займатися своєю справою. Принаймні про це заявив міністр спорту Ладо Вардзелашвілі.

«Якщо ти спортсмен, залишайся спортсменом. Якщо політик, будь політиком. Буде краще, якщо всі займуться своєю справою, тоді все буде краще. Це нескінченний рух від одного до іншого нічого не принесе – нічого не вийде ні там, ні тут», – заявив міністр.

На останок, щоб, як кажуть англійці, додати образи до поранення, грузинська влада відмовила Каладзе у наданні стадіону для проведення прощального матчу. Як заявив футболіст журналістам, він планував провести прощальний товариський матч 13 вересня і хотів запросити в Тбілісі клуб «Мілан», але отримав від адміністрації стадіону відмову. «Нам сказали, що стадіон протягом одного місяця буде зайнятий, і всі дні вже розписані», – передав Каладзе слова адміністрації.
  • Зображення 16x9

    Марія Щур

    В ефірі Радіо Свобода, як Марія Щур, із 1995 року. Кореспондент, ведуча, автор програми «Європа на зв’язку». Випускниця КДУ за фахом іноземна філологія та Центрально-Європейського університету в Празі, економіст. Стажувалася в Reuters і Financial Times у Лондоні, Франкфурті та Брюсселі. Вела тренінги для регіональних журналістів.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG