Доступність посилання

ТОП новини

Міністр оборони США закликав Китай і Японію до стриманості з приводу спірних островів


Острівна група Сенкаку (японською), яку Китай вважає своєю і називає її Дяоюйдао, 2 вересня 2012 року
Прага – Міністр оборони США Леон Панетта закликав у вівторок у Пекіні до спокою у напружених нині стосунках між Китаєм і Японією через групу спірних островів у Східно-Китайському морі. Панетта, який перебуває в Китаї з візитом, закликав також до контактів між китайським і японським урядами, щоб, мовляв, «зменшити ризик помилок». Міністр оборони США також наголосив, що його країна має наміри розвивати найважливіші у світі двосторонні відносини з Китаєм.

Леон Панетта прибув до Китаю у час загострення взаємин між Китаєм та Японією, що сталося відразу після того, як шість китайських патрульних кораблів зайшли наприкінці минулого тижня в територіальні води Японії неподалік від острівної групи Сенкаку, яку Китай вважає своєю і називає її Дяоюйдао.

Вже на початку свого візиту представник Вашингтона сказав: «Я хочу, щоб ви знали, що ми прагнемо встановити між США і Китаєм найтісніші у світі двосторонні відносини».

А Китай і Японія вже заявили про готовність діяти рішуче для захисту своїх островів. Військову силу поки що в хід не пустили. Ситуація загострилася відразу ж після того, як Токіо викупив ці острови у приватного власника та після їхньої націоналізації Японією. Пекін різко опротестував цей, як він сказав, «фарс», назвавши його «посяганням на територіальний суверенітет Китаю».

Міністр оборони США закликав у вівторок Китай та Японію до «спокою й стриманості» і до «підтримки обома країнами відкритих каналів комунікації, щоб вирішити суперечку дипломатичним і мирним шляхом». Китайський міністр оборони Лян Ґуанле у свою чергу сказав, що Китай відкритий для переговорів із Японією щодо належності цих островів.

Ситуація довкола спірних островів і надалі напружена

Офіцер берегової охорони Японії повідомив, що 11 китайських військових кораблів знову прибули у вівторок до групи островів Сенкаку (Дяоюйдао).

Леон Панетта відвідує Китай у час небувалого напруження у китайсько-японських стосунках та загострення торгових негараздів між США і Китаєм, які набирають характеру торгової війни. Хоча міністр оборони Китаю Лян Ґуанле дипломатично запевнив високого гостя з Вашингтона про бажання до співпраці.

«Я сподіваюся, що цей візит допоможе вам краще пізнати Китай та ознайомитися зі станом його збройних сил. Сподіваюся, що він буде сприяти стійкому розвиткові співпраці між нашими країнами у військовій галузі», – наголосив Лян Ґуанле під час цих переговорів.

Панетта прибув до Китаю якраз у час відзначення Пекіном річниці «Мукденського інциденту» 1931 року, що послужив приводом для вторгнення військ Японії в Маньчжурію. У понад 100 містах Китаю цими днями відбулися масові антияпонські демонстрації. Хмизу до загострення ситуації підкидає демонстративна висадка у вівторок на Сенкаку (Дяоюйдао) двох японських активістів, що в Пекіні відразу ж назвали «незаконним актом японців на китайській території».

Експерти кажуть, що за цим конфліктом криються намагання обох сторін бути твердими у час політичних змін у Китаї та з наближенням виборів у Японії. Не прості також і стосунки між США й Китаєм. Обидві країни подали у понеділок одна на одну скарги до СОТ. Пекін звинувачує США у антидемпінгових митах на китайський імпорт до Америки, а Вашингтон докоряє Китаю за субсидії в експорті власної автомобільної продукції до США.
  • Зображення 16x9

    Василь Зілгалов

    Із Радіо Свобода співпрацюю з 1989 року. Переїхав з Мюнхена до Праги у березні 1995 року. Народився в сталінській Україні. Троє з родини загинули від голоду у 1932-33 роках. Мати ледве уціліла в 1933-му. Батько пройшов Колиму але система все ж знищила його. Окрім батька, тоталітаризм згубив чотирьох моїх дядьків. Закінчив історичний факультет. Викладав методологію історії. Підготував дві дисертації. Чимало написав. Журналістом став з 1969 року, після вторгнення радянських військ до Праги. Опублікував роботи з історії політичної публіцистики, книги з історії українських міст, дослідження про Василя Пачовського, з історії української еміграції.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG