Доступність посилання

ТОП новини

Україна – у кризі. Як виходити?


Київ – Українські урядовці визнають, що країна перебуває у стані економічної кризи. Після заяви про це глави уряду Миколи Азарова, у вівторок на необхідності виходу із кризи «більш конкурентоспроможними» наголосив віце-прем’єр Сергій Тігіпко. Тим часом колишній урядовець Богдан Данилишин вважає, що на українську економіку чекають значно гірші наслідки, ніж у 2008-2009 роках. Українські та закордонні експерти налаштовані не настільки критично, але їхні висновки теж не дуже оптимістичні.

Про кризу говорять зараз усі, констатував у вівторок віце-прем’єр, міністр соціальної політики Сергій Тігіпко. Багато розмов про кризу світову, європейську, про те, як вони впливають на Україну. При цьому, зазначає Сергій Тігіпко, ніхто конкретно не знає, коли чекати на пік кризи, наскільки вона затягнеться. Але головне в іншому: Україна мусить вийти із кризи сильнішою, наголосив віце-прем’єр. І навів свої рецепти одужання.
Головне завдання – будь-що створити умови для інвесторів – як зовнішніх, так і внутрішніх
Сергій Тігіпко

«Головне завдання – будь-що створити умови для інвесторів – як зовнішніх, так і внутрішніх. Нам потрібні ті виробництва, які заміщатимуть імпорт. Нам потрібні ті виробництва, які додаватимуть нашого експорту. Нам потрібні високотехнологічні виробництва із великою доданою вартістю», – закликав Сергій Тігіпко.

«Головне – поліпшення умов ведення бізнесу»

А головний чинник створення конкурентоздатної економіки, з якою варто виходити із кризи – поліпшення умов ведення бізнесу, наголосив урядовець, який є також заступником голови Партії регіонів. Для цього, зокрема, в Україні можуть скоротити кількість податків із 23 до 9, пообіцяв Сергій Тігіпко. Законопроект про це готує уряд.
Ми повинні продовжити роботу над Податковим кодексом
Сергій Тігіпко

«Я переконаний, що ми повинні продовжити роботу над Податковим кодексом. Ми зробили перший крок. Були певні проблеми – виправили їх. Мені здається, що зараз потрібно рухатися далі», – заявив віце-прем’єр.

«Податки справді зменшують, але питання в тому, які саме»

Водночас у Верховній Раді вже розглянули у першому читанні законопроект, який передбачає зміни до єдиного соціального внеску. Це значно скоротить адміністрування, пообіцяв Сергій Тігіпко. За його словами, практично в 4 рази зменшиться кількість платіжок, які треба здійснювати підприємцям під час сплати цього внеску.

Тим часом провідний науковий співробітник Інституту економічних досліджень і політичних консультацій Олександра Бетлій вважає, що чинний уряд зробив для поліпшення умов підприємництва небагато. Це стосується в тому числі розрекламованого Сергієм Тігіпком скорочення кількості податків. Податки справді зменшують, але питання в тому, які саме.
Ставка податків та їхня кількість – не є найобов’язковішим критерієм хорошого інвестиційного клімату
Олександра Бетлій

«Зменшили кількість місцевих податків, забравши ті з них, які були недоцільними, не приносили багато доходів. По-друге – ставка податків та їхня кількість – не є найобов’язковішим критерієм хорошого інвестиційного клімату. Дуже велике значення має адміністрування податків. А воно є в Україні дуже поганим. Тобто, тиск на підприємства є дуже великими. Саме з боку Податкової», – зауважує Олександра Бетлій.

«Гірше, ніж у 2008-2009 роках»

А колишній міністр економіки Богдан Данилишин стверджує на своїй сторінці в мережі Facebook, що Україна поступово входить у кризу, яка може мати наслідки, набагато гірші, ніж у 2008-2009 роках. Займаючись тільки критикою «попєрєдніків» теперішня влада сама наступає на ті ж граблі, переконує Богдан Данилишин.

Проаналізувала те, що відбувається зараз в українській економіці, й
впливова британська газета Financial Times.

Як пише це видання, «українська економіка залишається дуже вразливою перед шоковими впливами ззовні». Майже половина експорту припадає на сталь, а «заморожені кредити стримують внутрішнє зростання». Тим часом у єврозоні та у Росії (двох великих ринках української продукції) власне зростання теж сповільнюється.

Завдяки чому протримається Україна?

Зрештою Financial Times доходить висновку: «Якщо ситуація в глобальній економіці не погіршиться, Україна, мабуть, якось протримається». Але в довгостроковому плані Україна потребує зростання інвестицій. І щоб їх залучити з-за кордону й стимулювати малий бізнес, треба урізати вплив місцевих олігархів і усунути бюрократичні перешкоди.

Тим часом, за даними Держстату, промислове виробництво в Україні у серпні цього року порівняно з серпнем року минулого скоротилося на 4,7 відсотка.
  • Зображення 16x9

    Олександр Лащенко

    На Радіо Свобода – з березня 2005 року. До того працював три роки на Громадському радіо. Народився 1969 року в Києві. Закінчив Київський національний університет імені Тараса Шевченка.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG