Доступність посилання

ТОП новини

«Останнє попередження» Києву з Вашингтона


Офіційний Вашингтон заявив, що відносини Сполучених Штатів Америки з Україною нині «поставлені на паузу» через переслідування українською владою колишнього Прем’єр-міністра Юлії Тимошенко та інших діячів опозиції. При цьому у Державному департаменті не вірять у дієвість суворих санкцій щодо Києва, а до таких санкцій напередодні закликав закордонний комітет Сенату США. Політолог, який викладає у США, Сергій Куделя у розмові з Радіо Свобода зауважив, що це останнє попередження Києву, а нині триває «м’яка» ізоляція українського керівництва.

Філіп Ґордон
Філіп Ґордон
Помічник державного секретаря США з європейських і євразійських справ Філіп Ґордон заявив в інтерв’ю Радіо Свобода, що наразі політика США щодо України не передбачає повного переривання зв’язків із українською владою для того, щоб усе ж впливати на неї й домогтися, щоб Київ «вчинив як належить» щодо переслідування опозиції, а також проведення парламентських виборів. За словами чільного представника Держдепартаменту, Вашингтон не вважає, що суворі санкції проти української влади були б дієвими.

У середу закордонний комітет Сенату США підтримав проект резолюції, яка закликає Україну звільнити Юлію Тимошенко і запровадити санкції до тих, хто причетний до її ув’язнення і поганого ставлення.

У відповідь українські дипломати у четвер заявили, що цей текст відображає думку лише двох співавторів документа, «відомих симпатіями до української опозиції». Йдеться про американських сенаторів Джеймса Інгофа і Діка Дурбана.

В інтерв’ю Радіо Свобода керівник департаменту інформаційної політики МЗС України Олег Волошин розкритикував документ.
Дуже багато дивних речей, які буквально надиктовувалися в штабі блоку Юлії Тимошенко
Олег Волошин

«Якщо ви подивитися текст, то побачите дуже багато дивних речей, які буквально надиктовувалися в штабі блоку Юлії Тимошенко. Наприклад, про лікування. По-моєму, всім відомо, всі найбільші критики влади визнають, що вона тривалий час перебуває на лікуванні у лікарні, а не у в’язниці, і лікують її німецькі лікарі. Цього в резолюції взагалі немає. Написано, що їй тривалий час відмовляли в лікуванні. Там є ціла низка речей – або текст писався рік назад, або робилося все, щоб зробити його максимально негативним, не відзначивши жодних позитивів, які за цей час були», – зауважив Волошин.

Український дипломат також вважає, що ініціатори проекту резолюції погано обізнані з ситуацією в Україні.
Нас дивує, що пан Інгоф вносить такі проекти резолюції і при цьому в житті жодного разу не побував в Україні
Олег Волошин

«Нас дивує, що пан Інгоф вносить такі проекти резолюції і при цьому в житті жодного разу не побував в Україні. Тобто, як може людина, яка ніколи ногою не ступала на українську землю, яка представляє штат Оклахома, де практично немає української громади, тобто практично не спілкується з українцями, не розуміючи чим живе українське суспільство, вносити взагалі резолюції по Україні?» – зазначив Олег Волошин.

Прізвище Янукович – зникло

Хоча текст резолюції закордонного комітету Сенату США у справі Юлії Тимошенко було пом’якшено, порівняно з первісним проектом, це найсерйозніше попередження Україні за останні роки. Так вважає доцент політології Бейлорського університету, що в Техасі у США, Сергій Куделя.
Сергій Куделя
Сергій Куделя

Ухвалений текст резолюції найгостріший з тих документів, які ухвалював комітет в закордонних справах щодо України за останні роки
– Ухвалений текст резолюції – він, безперечно, найгостріший з тих документів, які ухвалював комітет в закордонних справах щодо України за останні роки, і головна його гострота полягає в тому, що він закликає Державний департамент США ввести обмеження на видачу віз тим особам, які брали участь у фальсифікації справ Юлії Тимошенко та інших лідерів Помаранчевої революції. Але якщо порівняти проект резолюції, ухвалений комітетом у середу, з тим, який попередньо планувався на розгляд цього комітету, ми бачимо, що, фактично, найгостріші моменти цієї резолюції – вони зникли з остаточного варіанту.

– А які саме моменти зникли і чому, на Вашу думку?

Це спосіб якимось чином надати їм останнє попередження перед тим, як, можливо, вводити серйозніші санкції
– Насамперед, зникло прізвище Віктора Януковича, тому що в оригінальному варіанті резолюції, по-перше, засуджувалася безпосередньо адміністрація Януковича як така, що несе пряму відповідальність за політичне вмотивоване переслідування Юлії Тимошенко. По-друге, був прямий заклик саме до Януковича звільнити Юлію Тимошенко. І по-третє, була вимога до Державного департаменту США ввести обмеження на в’їзд до Сполучених Штатів Америки Віктору Януковичу і Генеральному прокуророві Віктору Пшонці. Всі ці прямі заклики до Януковича і, взагалі, згадка про нього, зникли. Я думаю, насамперед це пов’язано з тим, що США не готові поки що напряму тиснути на вище керівництво України і вводити санкції проти перших осіб держави. Я думаю, що ця резолюція – це спосіб якимось чином надати їм останнє попередження перед тим, як, можливо, вводити серйозніші санкції. Хоча, я думаю, до цього найближчим часом навряд чи дійде.

– Українські дипломати заявили, що проект резолюції – це лише думка кількох сенаторів і, мовляв, напередодні не було ніякого обговорення, що він не відображає позицію всього Сенату. Щодо останнього, то це справді так, адже голосування загального ще не було. Але, тим не менше, чи можна стверджувати, що цей документ є позицією лише двох американських сенаторів?

– Я так не думаю, тому що цей документ був ухвалений в результаті розгляду комітету Сенату. Тому це означає, що, принаймні, комітет у закордонних справах Сенату США його підтримує.

– Як Ви вважаєте, чи є шанси у Януковичу на зустріч із президентом Обамою? Як повідомляють українські джерела, Адміністрація Президента України намагається влаштувати таку зустріч в кулуарах саміту ООН, коли Віктор Янукович буде в США наступного тижня.
Зустріч із Віктором Януковичем є абсолютно нереалістичною подією

– Я думаю, що така зустріч є практично неможливою. Зараз американські засоби масової інформації повідомляють, що Обама відмовив, навіть ізраїльському прем’єр-міністру Беньяміну Нетаньягу зустрітися в кулуарах Асамблеї ООН, тому, тим більше, зустріч із Віктором Януковичем є абсолютно нереалістичною подією.

– Це через справу Тимошенко, чи графік американського президента?
Існує м’яка ізоляція українського керівництва, яка не є сформульована напряму, яка не є чітко десь закріплена в якихось документах, але вона неформально існує

Безперечно, це пов’язано з графіком президента США і, по-друге, я думаю, що США демонструють останнім часом, що вони не готові проводити зустрічі між першими особами держав – між Україною і США, поки питання Юлії Тимошенко залишається нерозв’язаним. Тому існує така м’яка ізоляція українського керівництва, яка не є сформульована напряму, яка не є чітко десь закріплена в якихось документах, але вона неформально існує. Тобто, існує певний бойкот на спілкування між першими особами держави.

Матеріал підготували: Мар’яна Драч, Richard Solash, Микола Закалюжний
  • Зображення 16x9

    Мар’яна Драч

    На Радіо Свобода – з 1996 року. Вела різні програми, серед яких «Україна і світ» та «Свобода сьогодні». Вивчала міжнародні відносини в Рузвельтському університеті в Чикаго і державне управління та економіку в Інституті державного управління і місцевого самоврядування (нині Академія) в Києві. Директор Української служби Радіо Свобода з травня 2013 року.

Дивитись коментарі (7)

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG