Доступність посилання

ТОП новини

Безкоштовні газові лічильники лишаються «у законі» – до практики не дійшло


«Енергетична Свобода» – це спільний проект Радіо Свобода та Інституту енергетичних досліджень. Ставте свої запитання в коментарях, а також на нашій сторінці у мережі Facebook і отримайте відповіді експертів.

Київ – Як в Україні виконується закон, який зобов’язує облгази забезпечити усіх громадян газовими лічильниками? Чиновники заявляють, що все йде за графіком. Експерти ж скептично оцінюють ситуацію. На їхню думку, облгазам невигідне встановлення лічильників у квартирах, оскільки для них – це втрата частини прибутків. Вони припускають, що відбуватиметься зумисне затягування з вирішенням цього питання.

Всі приватні будинки та квартири, у яких обігрів приміщення, нагрів води та приготування їжі здійснюється з використанням газу мали бути оснащенні лічильниками за державні кошти до 1 січня 2012 року. Про це йдеться у законі «Про забезпечення комерційного обліку природного газу». Згідно з документом, у квартирах, де є газові колонки та плити, лічильники мають бути встановлені до 2016 року, а де стоять лише газові плини – до 2018 року.

Чиновники звітують, що виконання цієї програми здійснюється за графіком.

«Щороку, до 2018-го, нам потрібно ставити по 7-8 тисяч лічильників. 35 тисяч (домівок) ще без лічильників. Цього року 8570 тисяч закладено у тарифі, і ми їх поставимо безкоштовно для населення», – розповів Радіо Свобода голова правління ПАТ Івано-Франківськ Ігор Прокопів.

Безкоштовні лічильники коштом споживачів

Фінансування на встановлення лічильників закладено у тариф на газ для населення. (Найнижчий тариф сьогодні становить 725 гривень за тисячу кубів). Відтак, простими словами кажучи, лічильники встановлюються за кошти споживачів.

Хитрість облгазів щодо того, як додатково заробити кошти, нічого не роблячи
Валерій Боровик
«Це така хитрість облгазів щодо того, як додатково заробити кошти, нічого не роблячи, – пояснює голова правління альянсу «Нова енергія України» Валерій Боровик. – Населення дійсно завуальовано це оплачує. Тут потрібен контроль з боку держави. Але тоді, коли всі облгази є підконтрольними олігархам, які сидять поряд з владою і діляться з нею, то цього контролю з боку держави немає».

Проблем зі встановленням лічильників у будинках, де стоять газові котли, немає, зазначають фахівці, оскільки, зважаючи на диференційовані тарифи та високу ціну газу, 99 відсотків таких осель їх і так встановили. Що ж стосується двох інших категорій споживачів, то тут не все так гладко навіть попри те, що вартість за встановлення закладена у тариф. Обов’язок встановлювати лічильники покладено на обл- та міськгази. Для цього, зазначає директор Аналітично-дослідницького центру «Інститут міста» Олександр Сергієнко, їм потрібні ресурси та зацікавленість. Але от зацікавленості у них немає.

Восьмикратна економія

Якщо поставити лічильники, то може вийти, що родина споживатиме менше
Олександр Сергієнко
«На кожну квартиру без лічильника є норма. Десять кубометрів газу – це норма, яка була встановлена майже 15 років тому, – наголошує Сергієнко. – Із того часу дуже багато змінилося у структурах споживання газу та електроенергії. У кухнях з’явилося дуже багато тостерів, комбайнів… Якщо поставити лічильники, то може вийти, що родина споживатиме менше. Навіщо це потрібно облгазу?».

У квартирі без лічильника, де є лише газова плита на людину щомісячно нараховується 9,8 кубів газу, а на квартиру з плитою та колонкою – 23. Встановлення лічильника дає суттєву економію, розповідає львів’янка Ольга. Якщо раніше за газопостачання у квартирі з плитою та колонкою, де прописано троє людей, Ольга платила 75 гривень, то тепер – менше десяти.

«Коли ми встановили лічильник, то, насамперед, відпала проблема скільки нас тут двоє чи троє. Зараз ми використовуємо десь 10-12 кубів. Останній раз було 11 кубів – це 8 гривень», – зазначає львів’янка.

Платіть гроші чи чекайте черги – «Київгаз»

Тож, зважаючи на те, що встановлення лічильників у квартирах супроводжуватиметься фінансовими втратами для облгазів, експерти прогнозують, що вони затягуватимуть з їхнім встановленням до останнього. Радіо Свобода спробувало з’ясувати, якою ситуація є зараз, зателефонувавши у «Київгаз».

Сам лічильник коштує десь 400 гривень. А разом зі встановленням від 1700 до 2500
«Якщо ви хочете прямо зараз, тоді це за ваш рахунок. А ні, тоді чекайте своєї черги. До 2016 року у нас ще чотири роки. Якщо замовляти, то сам лічильник коштує десь 400 гривень. А разом зі встановленням від 1700 до 2500», – пояснює оператор «Київгазу».

Минулого року Андрій Клюєв, будучи ще віце-прем’єром заявив, що на встановлення лічильників населенню Кабмін виділив півмільярда гривень, а у 2012-му на це піде ще 3-4 мільярди. Але, за словами голови парламентського підкомітету з питань ЖКГ Зиновія Шкутяка, цього немає.

«Він офіційно заявив, що на лічильники ми виділяємо 400 мільйонів, нічого не було виділено, і на 2013 рік також нічого не виділяється», – каже Шкутяк.

У пояснювальній записці до закону «Про забезпечення комерційного обліку природного газу» йшлося: на виконання цього проекту потрібно близько трьох мільярдів гривень без урахування ПДВ.


Наступного понеділка слухайте про торф як альтернативу дорогому газу.

«Енергетична Свобода» – це спільний проект Радіо Свобода та Інституту енергетичних досліджень. Ставте свої питання у режимі коментарів, а також на нашій сторінці у мережі Facebook і отримайте відповіді експертів. Також пропонуйте теми, які для Вас є цікавими.
  • Зображення 16x9

    Тетяна Ярмощук

    Працюю на Радіо Свобода з 2005 року. Укладач та ведуча Ранкової Свободи, пишу на енергетичну та економічну тематику. 2006 року закінчила Інститут журналістики Київського національного університету імені Тараса Шевченка. А у 2009-му – Інститут політичних наук. 

Дивитись коментарі (2)

Залиште свій коментар (він буде опублікований після модерації):

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG