Доступність посилання

ТОП новини

Пропозиції України до СОТ викликали у світі шок (світова преса)


Прага – Євгенія Тимошенко, як пишуть європейські видання, бореться за порятунок своєї мами, ув’язненого лідера української опозиції Юлії Тимошенко. Європейський суд з прав людини у Страсбурзі, який розглядає справу Юлії Тимошенко, тепер радиться за зачиненими дверима, і в Україні заявляють про готовність дослухатися до його рішень. Тим часом відомі західні аналітики пророкують нові тріщини у фундаменті російського газового монополіста і наголошують, що Україна стала одним із місць, де «Газпром» за допомогою корупції зміцнив свій вплив та маніпуляції величезним коштами, що загрожує сьогодні «втягуванням України в орбіту російської політики». Пропозиції України до Світової організації торгівлі з метою підняти тарифи на 350 видів товарів, як зауважують міжнародні оглядачі, викликали у світі шок.

Лондонська The Guardian публікує розлогий матеріал про роль дочки Юлії Тимошенко, Євгенії, у намаганнях врятувати її маму від судового переслідування в Україні і, як вона вважає, загроз життю з боку влади Президента Януковича. Видання інформує, що Євгенія разом зі своїми друзями, колегами її мами у політичній боротьбі, все більше сподівань покладає на міжнародні суди і, зокрема, на позов до суду в Лондоні на дії одного з керівників Генпрокуратури у Києві Рената Кузьміна. Він дозволяв собі твердження щодо вини Юлії Тимошенко у різних кримінальних справах, які чи то вже завершені чи завершуються у стінах Генпрокуратури України. У статті також зауважено, що Європейський суд з прав людини у Страсбурзі розглядає справу про правові підстави для судового переслідування і ув’язнення Юлії Тимошенко і нині радиться за зачиненими дверима. Газета з Лондона не виключає, що пошук рішення суду у Страсбурзі може забрати місяці та не гарантує свободу Юлії Тимошенко, проти якої в Києві готові висувати все нові й нові звинувачення – в несплаті податків, причетності до вбивства, що може загрожувати перебуванням за ґратами упродовж багатьох років. Та все ж, як пише The Guardian, Євгенія Тимошенко впевнена у поверненні мами до громадського життя. Вона заявила у Лондоні: «Я думаю, що мама буде з нами у цьому році». Хоча лондонське видання сумнівається у визволенні Юлії Тимошенко з ув’язнення перед парламентськими виборами в Україні 28 жовтня.

Агентство Reuters повідомляє, що наміри України підвищити максимальні розміри мит відразу на 350 видів імпортованих товарів «шокують глобальних партнерів». Про це свідчить перша реакція у світі на документ, який під грифом «секретно» Україна розіслала членами СОТ у середині вересня. У документі на понад 80 сторінках Україна наголошує, що «готова вступити у переговори і консультації з членами СОТ» і просить відповісти до 12 грудня. Деякі торговельні експерти відзначають, що такі наміри України у разі їхньої реалізації могли б розв’язати руки протекціоністським силам та поставити під загрозу глобальну систему торгівлі в об’ємах понад 18 трильйонів доларів. Тут також зауважено, що до таких кроків Україну підштовхують різні причини, але, насамперед, зростання дефіциту зовнішньої торгівлі, який виріс більш як на 50 відсотків до 14 мільярдів доларів. У США таке рішення України викликає «серйозне занепокоєння». Натомість у СОТ кажуть, що цей крок хоча і радикальний, але вкладається в рамки дозволеного правилами організації. Деякі дипломати вважають, що такі плани України фактично рівнозначні відновленню переговорів про умови членства в СОТ. У даній ситуації експерти вважають, що Україні важко буде знайти компроміс, хоча б через зниження мит на деякі інші види товарів, оскільки її перелік на підвищення мит дуже великий. Ситуація, як йдеться в аналізі Reuters, складна і переговори України з головними партнерами в СОТ можуть тривати роками та не виключений пошук рішень у політичній площині.

Впливова американська The Washington Post публікує розлогий аналіз під названою «Громіздкий «Газпром» втрачає вагу і вплив», де йдеться про все нові й нові тріщини у фундаменті російського газового монополіста. Вони викликані, як тут йдеться, і скороченням постачання газу до Європи, і наростаючою битвою у галузі ціноутворення, і новими проектами з видобутку сланцевого газу у світі. У матеріалі американської газети також наголошено, що «Газпром» завжди був улюбленим дітищем російського лідера Володимира Путіна та його головним важелем у російській економіці. «Путін як дубиною розмахував «Газпромом» під час суперечок із Україною», – пише згадана газета і зауважує, що українська «корупція дозволяла цій компанії з Москви зміцнити свій вплив та маніпулювати величезними грошовими коштами». The Washington Post також попереджає, що «борг України «Газпрому» виріс настільки, що політики та аналітики із занепокоєнням кажуть про можливе затягування держави в орбіту російської політики».
  • Зображення 16x9

    Василь Зілгалов

    Із Радіо Свобода співпрацюю з 1989 року. Переїхав з Мюнхена до Праги у березні 1995 року. Народився в сталінській Україні. Троє з родини загинули від голоду у 1932-33 роках. Мати ледве уціліла в 1933-му. Батько пройшов Колиму але система все ж знищила його. Окрім батька, тоталітаризм згубив чотирьох моїх дядьків. Закінчив історичний факультет. Викладав методологію історії. Підготував дві дисертації. Чимало написав. Журналістом став з 1969 року, після вторгнення радянських військ до Праги. Опублікував роботи з історії політичної публіцистики, книги з історії українських міст, дослідження про Василя Пачовського, з історії української еміграції.

Дивитись коментарі (10)

Залиште свій коментар (він буде опублікований після модерації):

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG