Доступність посилання

ТОП новини

Порошенко планує скоротити держвласність уп’ятеро


Київ – Міністерство економіки має намір уп’ятеро скоротити кількість державних підприємств. Приватизувати планують не лише шахти й спиртзаводи, але й такі підприємства-монополісти, як «Нафтогаз» та магістральний нафтопровід «Дружба». Політики та експерти сумніваються в тому, що подібна ініціатива буде схвалена напередодні виборів і пропонують винести програму приватизації на розгляд уже наступного парламенту.

Із майже півтори тисячі державних підприємств Міністерство економіки планує залишити у держвласності лише 290. За словами міністра економіки Петра Порошенка, відповідний законопроект він має намір винести на розгляд уряду.

За даними газети «Комерсант-Україна», серед запланованих до приватизації держпідприємств опинилися не лише шахти, спиртові та коньячні заводи, але й підприємства-монополісти, зокрема, «Нафтогаз» і магістральний нафтопровід «Дружба».

Приватизація як удар по іміджу

У разі схвалення, Кабмін має передати законопроект на затвердження в парламент. Між тим, наприкінці минулого року уряд також пропонував затвердити схожу програму приватизації. Проте ця пропозиція не набрала необхідної кількості голосів. Зараз це ще менш імовірно.

«Два дні лишилося парламенту працювати до виборів. Але справа навіть не в тому, що не встигнуть процедурно, не проголосують депутати зараз за це – перед виборами не захочуть псувати собі імідж», – вважає перший заступник голови парламентської комісії з питань приватизації депутат-нашоукраїнець Олександр Бондар.

Із критикою намірів подальшого роздержавлення виступив голова Компартії Петро Симоненко. За його словами, Приватизація державних підприємств в Україні не дає позитивних результатів, а лише сприяє отриманню доходів приватними власниками. Він навів приклад «Криворіжсталі», де до приватизації було 56 тисяч робочих місць, а зараз лише 20 тисяч.

Депутат-регіонал Анатолій Кінах вважає, що програму приватизації мав би затверджувати парламент наступного скликання. На його думку, це дозволить «відокремити затвердження державної програми приватизації від поточної політичної чи групової кон’юнктури».

Почекати і зробити прозорішою

Подальша приватизація державних підприємств є однією з умов МВФ для продовження співпраці з Україною. Проте зараз для приватизації не найкращий час – ані з огляду на стан економіки, ані з огляду на політичний момент, наголошує експерт з економічних питань Олег Устенко.
У період піку політичного циклу проводити будь-яку приватизацію достатньо важко
Олег Устенко

«У період піку політичного циклу проводити будь-яку приватизацію достатньо важко. Хоча це найшвидший і найпопулярніший метод наповнення бюджету», – стверджує він.

Однією з найбільших проблем української приватизації експерти й політики називають відсутність рівних умов для учасників процесу. За словами Олега Устенка, «вимога прозорості приватизації практично завжди ігнорується».

Згідно із законом про держбюджет-2012, уряд планує отримати від приватизації в цьому році 10 мільярдів гривень. За перше півріччя Фонд держмайна перерахував трохи більше половини цієї суми.
  • Зображення 16x9

    Дмитро Шурхало

    Співпрацюю з Радіо Свобода, був кореcпондентом і редактором (2008–2017), зараз веду програму «Історична Свобода». Спеціалізуюсь на політиці та історії. Народився в 1976 році у Сумах. Закінчив факультет журналістики Львівського університету імені Івана Франка. Працював у газетах «Пост-Поступ», «Київські відомості», «Вечірні вісті», журналі «Власть дєнєг». Автор книжок «Українська якбитологія», «Міфи Другої світової війни» та «Скоропадський, Маннергейм, Врангель: кавалеристи-державники».

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG