Доступність посилання

ТОП новини

Саміту Україна – ЄС не буде


Цього року саміту Україна – ЄС не буде. Щорічна зустріч на вищому рівні, яка останні 15 років проходила регулярно восени за будь-якої політичної погоди, нині відкладається. Це підтвердили у четвер у Брюсселі.

Невтішні прогнози збулися. Попри запевнення дипломатів з МЗС – мовляв, питати, чи буде саміт, все одно що питати, чи зійде сонце – запитання повисло у повітрі. Уже відомо, що до кінця року форум не відбудеться. Коли він відбудеться, поки що невідомо.

Швидше за все, черговий саміт Україна – ЄС буде скликаний на початку 2013-го року. Про це поінформували у Європейській комісії. Як там додали – чекають на завершення виборів в Україні та формування нового уряду, тоді й визначатимуться з датою.

А тим часом українські експерти у пропуску європейцями щорічного саміту вбачають промовистий знак. Відбувається прогнозоване охолодження стосунків, – вважає експерт з міжнародних відносин Григорій Перепелиця.

«Це логічний крок. Європейська комісія неодноразово попереджала Україну щодо невиконання вимог Європейського Союзу. Було, як кажуть, сто перше попередження, але ситуація не мінялася. Це призвело до охолодження відносин з Європейським Союзом. І тому Євросоюз змушений іти на більш радикальні кроки, що ми й спостерігаємо», – сказав Перепелиця «Голосу Америки».

Як він додав, відкладаючи саміт на час після виборів, ЄС дав зрозуміти офіційній владі в Києві, що дає їй ще один шанс.

«Це ще одне попередження Києву. Європейці попереджають і водночас заохочують Україну: проведіть чесні вибори. Якщо ці вибори пройдуть демократично і прозоро, тоді ЄС готовий буде іти назустріч і поновлювати стосунки. От, власне, у цьому й полягає основний меседж», – сказав експерт.

Колишній посол Євросоюзу в Україні Жозе Мануел Пінту Тейшейра попереджав, що в цьому році саміт Україна – ЄС не відбудеться, – нагадує політаналітик Інституту євроатлантичного співробітництва Володимир Горбач.

«Як бачимо, його пророцтво збувається. І хоч Тейшейра був підданий зневажливій критиці з боку українського МЗС, виглядає так, що він був правий, а не наше зовнішньополітичне відомство», – каже Горбач.

Пропуск щорічного саміту політаналітик називає ознакою кардинального погіршення стосунків. Водночас про відмову від проведення зустрічей на вищому рівні, каже він, поки що не йдеться.

«ЄС не відмовляється від проведення саміту, а лише переносить у часі на початок наступного року. Тим самим українському керівництву натякають, що легітимність парламентських виборів критично важлива для ЄС. Більш важлива, ніж про це думає українська влада», – сказав Горбач «Голосу Америки».

Якщо вибори визнають легітимними, тоді одразу після виборів ми почуємо дату
Олександр Сушко
Саміт Україна – ЄС проводиться регулярно, незалежно від політичної атмосфери. Ще не було такого, щоб він зовсім не відбувся, – підкреслює науковий директор Інституту Євроатлантичного співробітництва Олександр Сушко.

«Взагалі скасувати саміт – це було б занадто. Тому він буде, однозначно буде», – переконаний експерт. За його словами, дату назвуть одразу після виборів.

«Якщо вибори визнають легітимними, тоді одразу після виборів ми почуємо дату. До того дату чергового саміту Україна – ЄС ми навряд чи почуємо», – прогнозує Сушко.

Нагадаємо: останній саміт Україна – ЄС відбувся у грудні 2011-го року в Києві. Як запевняв міністр закордонних справ України Костянтин Грищенко, черговий саміт буде проведено до кінця 2012-го року.
(Передрук з «Голосу Америки»)

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG