Доступність посилання

ТОП новини

Політреклама вже нічого не значить – Березовець


Оксана Андрущак

Київ – Політична реклама не потрібна українським громадянам, стверджують політологи. Сьогоднішні виборчі кампанії не так потужно впливають на виборця, втомлюють його одноманітними пропозиціями й роздратовують невідповідністю до реального життя, констатують фахівці. Тож чи варто політикам витрачати стільки часу і коштів на піар?

Політтехнолог Тарас Березовець критично ставиться до впливу політреклами на українського виборця.

«Чітко зрозуміло, що ті, хто голосують за «Свободу», не купляться на рекламу Комуністичної партії, якою б вона переконливою не була. Звісно, є незначна частина громадян, так зване «нейтральне болото», на яких впливають різні функції реклами. Але в середньому чисельність виборців, які дійсно можуть змінити своє рішення щодо вибору кандидата, коливається від 5 до 10 відсотків».

Ще у 90-ті роки реклама могла зробити переворот у свідомості людей, і так було з виборчою кампанією Партії зелених, зауважує політичний експерт Юлія Тищенко. Але зараз це малоефективний спосіб пропаганди, впевнена вона.

«Якщо пригадати, то одним із перших в Україні, дуже зримих, випадків, коли реклама зробила вибори, це був ще зразок Партії зелених. У 1998 році політики займались демагогією, а масова та креативна реклама «зелених» допомогла партії створити фракцію в парламенті. Специфічний феномен стався у 2004 році: партія «Наша Україна» була фактично позбавлена можливості виходу на телебачення, через що застосовувались інші методи рекламування. Зокрема «від дверей до дверей», і вони спрацювали не гірше, ніж полотна реклами і тонни телевізійних роликів», – зазначила Тищенко.

Телевізійна реклама чи інтернет?

Водночас Тищенко дотримується думки, що політичний маркетинг в Україні є примітивним та однотипним, а це мало зацікавлює цільову аудиторію.

«Згідно зі всіма дослідженнями, громадяни найбільше черпають інформацію з телебачення, поки що це традиційний ЗМІ. Та річ у тому, що наприкінці 90-х одна телевізійна реклама ще могла зробити певну погоду. Зараз набагато більше конкуруючої інформації. Тому на цьому ринку дійсно потрібно різними методами і пригорнути, і привернути увагу виборців. Звичайно, розвиваються нові креативні речі, пов’язані з соціальними мережами. Це набагато цікавіше, але не носить такий масовий характер для сприйняття».

На думку експертів, на українських виборців, які ще не визначилися, найбільше впливає телебачення та «сарафанне радіо». А дієва в Європі та США інтернет-реклама в Україні малоефективна. Причина у тому, що пенсіонери, які є основною складовою електорату, не користуються всесвітньою павутиною.

Дивитись коментарі (1)

XS
SM
MD
LG