Доступність посилання

ТОП новини

Обама та Ромні інтенсивно готуються до своїх перших теледебатів


Президентська виборча кампанія у США підійшла до чергової важливої стадії. У середу кандидати зійдуться у словесній баталії на своїх перших телевізійних дебатах. В умовах майже рівних рейтингів і підвищеної уваги виборців до події, дебати можуть визначити долю президентства. Отож, кандидат від Демократичної партії Барак Обама і кандидат від республіканців Мітт Ромні готуються до екзамену прямим ефіром і складними запитаннями.

Президент Обама ще в неділю прибув у штат Невада. Наступні кілька днів він проведе у заміському клубі, де займатиметься лише одним – підготовкою до теледебатів.

Це критична подія для Мітта Ромні. Якщо він погано проведе дебати, в нього залишиться дуже мало шансів виправити ситуацію на свою користь
Мет Дод
Екс-губернатор штату Массачусетс Ромні також наполегливо готується до поєдинку зі своїм опонентом. Для нього, каже політичний оглядач Мет Дод, дебати важать особливо багато. «Це критична подія для Мітта Ромні. Якщо він погано проведе дебати, в нього залишиться дуже мало шансів виправити ситуацію на свою користь», – сказав він.

Зазвичай під час президентської кампанії у США, кандидати проводять три раунди теледебатів. Крім того, один раз між собою зустрічаються кандидати у віце-президенти. Головна мета дебатів – дати виборцям можливість порівняти кандидатів, коли вони знаходяться в рівних умовах, на одній сцені, і ненадовго зняти з них фільтр старанно відрежисованих відеороликів та завчених гасел.

Досі кандидати вибудовували свої кампанії, розміщуючи в телеефірі рекламні ролики, де підкреслювали особливості своїх виборчих програм. Дебати дадуть виборцям можливість почути деталі програм з перших вуст. А також – зробити висновок, чи справді кандидат готовий відстоювати те, про що він говорить у політичній рекламі.

Це можливість для кандидатів розповісти про своє бачення, про свої цілі, свої мрії. А також можливість пояснити, як він збирається виконувати свої обіцянки
Марк Ром
«Це можливість для кандидатів, – каже професор Джорджтаунського університету Марк Ром, – розповісти про своє бачення, про свої цілі, свої мрії. А також можливість пояснити, як він збирається виконувати свої обіцянки».

Формат, у якому проходять теледебати, нагадує інтерв‘ю, що проводить модератор – авторитетний журналіст. Пояснює Кендіс Нельсон з Американського університету.

«На перших і других дебатах між кандидатами у президенти, а також на дебатах між кандидатами у віце-президенти, буде один модератор, який ставитиме питання кандидатам, по черзі. Після того, як кандидат відповість, його опонент матиме можливість прокоментувати цю відповідь. Задум такий, що модератор зможе контролювати хід дискусії і зробить так, щоб усі мали рівні можливості висловити свої позиції», – говорить Кендіс Нельсон.

Дебати у середу триватимуть 90 хвилин. Головною темою буде внутрішня політика США – економіка, бюджет, соціальні питання.

Наступного разу кандидати сконцентруються на питаннях американської зовнішньої політики.

Президентські теледебати у США проводяться постійно, починаючи з 1976 року. А вперше їх провели у 1960 – коли за Білий дім змагалися Джон Кеннеді та Ричард Ніксон.

Деяких кандидатів, кажуть експерти, саме дебати привели до президентства, як наприклад, Рональда Рейґана. У 1980-му він поставив запитання, яке на думку багатьох, дозволило йому перемогти тоді чинного президента Джиммі Картера. «Я думаю, коли ви будете приймати рішення, за кого голосувати, вам не завадить запитати себе: а чи живете ви сьогодні краще, ніж ви жили 4 роки тому?»

Часто дебати навпаки шкодять кандидатам. У 1976 році, у розпал Холодної війни, під час дебатів з демократом Джиммі Картером, чинний президент Джеральд Форд зробив заяву, яка здивувала багатьох і змусила засумніватися в його компетентності.

«Радянський Союз не домінує у Східній Європі. І він ніколи не буде там домінувати, поки при владі моя адміністрація», – заявив Джеральд Форд під час дебатів у 1976 році.

Форд програв Картеру. Його рейтинги впали одразу після дебатів.

Серед інших невдах теледебатів – Джордж Буш старший, який на дебатах у 1992-му поглядав на свій годинник, чекаючи, коли це все закінчиться. І Альберт Ґор, який чомусь вирішив вийти в центр сцени, коли на питання відповідав Джордж Буш молодший.

Дебати цього року між Бараком Обамою та Міттом Ромні також можуть як допомогти комусь з них стати президентом, так і закрити шлях до Білого дому. Тому кожен кандидат готується до них як до свого найголовнішого іспиту.

(Передрук з «Голосу Америки»)

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG