Доступність посилання

ТОП новини

Міністри фінансів ЄС далі у пошуках довіри світових ринків


Люксембург – Європейські міністри економіки та фінансів у вівторок спробують визначитися щодо впровадження окремими державами податку на банківські трансакції. Їхня зустріч у Люксембурзі також буде присвячена кризовим питанням, зокрема, програмі підтримки економіки Португалії. Однак, на засіданні поки що не очікують ніяких рішень щодо інших проблемних держав, а саме Греції та Іспанії. При цьому, вважається, що саме іспанці можуть стати першими отримувачами допомоги із щойно створеного антикризового фонду, який тепер існуватиме на постійній основі.

У вівторок другий день переговорів міністрів співдружності та єврозони. Напередодні вони схвалили так званий постійний Європейський механізм фінансової стабільності – 500-мільярдний антикризовий фонд, що покликаний рятувати проблемні країни єврозони від дефолту і який замінить нинішній, тимчасовий фонд порятунку. З цього рахунку Греції, Ірландії та Португалії вже виділили майже 200 мільярдів євро.

Єврокомісар із валютної та економічної політики Оллі Рен каже, що наразі дивиться на майбутнє євровалюти з більшим оптимізмом.

Початок роботи Європейського механізму стабільності – це важлива віха для Євросоюзу та для євро. Ми маємо потужний і гнучкий інструмент для протистояння кризам
Оллі Рен
«Початок роботи Європейського механізму стабільності – це важлива віха для Євросоюзу та для євро. Ми маємо потужний і постійний щит (від атак зі світових ринків) та гнучкий інструмент для протистояння кризам. Я нині менш песимістичний щодо перспектив єврозони, ніж, скажімо, був навесні», – зазначає єврокомісар.

Як очікується, голови міністерств фінансів та економік держав Євросоюзу у Люксембурзі також мають намір погодитися із послабленням умов суворої програми бюджетних заощаджень для Португалії та обговорити введення податку на фінансові трансакції. Згідно зі змістом офіційних матеріалів це засідання, щодо інших розбалансованих економік, а саме, Греції та Іспанії жодних рішень не очікується.

Кредитори – грекам: заощадження, взамін на транші

Тим часом, у Греції ось вже другий місяць тривають переговори влади з кредиторами від ЄС та МВФ щодо подальшого оздоровлення державної казни взамін на нові транші грошової допомоги. За свідченням грецького прем’єра Антоніса Самараса, без подальшого кредитного траншу до кінця листопада його країна може оголосити перший у єврозоні дефолт.

Тим часом, скажімо, міністр фінансів Люксембургу Люк Фріден каже, що партнери Греції готові далі її підтримувати, але за певних умов.

Ми повинні допомогти Греції, але її уряд повинен виконати взяті зобов’язання щодо структурних реформ
Люк Фріден
«Ми чекаємо звіту тих, кого ми надіслали до Греції від Європейського центробанку, Єврокомісії та МВФ, а тоді побачимо, – пояснює міністр. – Греки роблять багато зусиль, ситуація там дуже складна і я гадаю, що їм треба дати додатковий час (для нормалізації економіки). Але це дорога в двох напрямках: ми повинні допомогти Греції, але її уряд повинен виконати взяті зобов’язання щодо структурних реформ».

У багатьох іспанських містах тривають багатотисячні антиурядові акції протесту, на яких зокрема вимагають скасувати ухвалений проект бюджету на наступний рік, який, згідно із вимогами Брюсселя та європейських партнерів по євро, передбачає численні, докорінні й болісні заощадження.

Згідно із останніми прогнозами експертів Міжнародного валютного фонду, економіка єврозони цього року продовжить падіння. Скромне, майже непримітне зростання, може відновитися тільки наступного року. За свідченнями експертів, скорочення економічних показників європейського грошового союзу напряму залежить від політики, спрямованої на повернення довіри світових інвесторів, втраченої за роки так званої «боргової кризи».

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG